6

maj

Zamiast metrobusu powstanie linia tramwajowa na Nowy Dwór! »

Komunikacja

Do 2019 r. ma powstać linia tramwajowa na Nowy Dwór. W tym samym czasie zbudowana zostanie także nowa trasa autobusowa na to osiedle. Taką decyzję podjął prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, rezygnując z zapowiadanej wcześniej przez wiele miesięcy budowy tzw. metrobusu na Nowy Dwór. TUMW wielokrotnie namawiał prezydenta Dutkiewicza do postawienia w tej sprawie na wariant tramwajowy.

Jak wyjaśnia Prezydent Rafał Dutkiewicz, do decyzji o wybudowaniu dwóch nowych linii na Nowy Dwór – autobusowej i tramwajowej – przekonał go jednoznaczny głos mieszkańców Wrocławia w tej sprawie. O to, by na Nowy Dwór kursował tramwaj, a nie metrobus, przez wiele miesięcy zabiegało mnóstwo środowisk, m.in. TUMW. Wskazywaliśmy zalety inwestycji w nową linię tramwajową na to osiedle – a nasze argumenty można poznać TUTAJ. Podkreślaliśmy też, jak wiele korzyści dla całej sieci transportu zbiorowego Wrocławia przyniesie uruchomienie bezpośredniego połączenia z Nowego Dworu np. na Plac Grunwaldzki.

Urzędnicy mocno obstawali jednak przy ogłoszonym wcześniej planie wybudowania na Nowy Dwór linii szybkiego autobusu, we Wrocławiu znanego powszechnie jako metrobusu. W efekcie, spór pt. “Tramwaj czy metrobus na Nowy Dwór” narastał. Badania opinii publicznej wykazały, że wrocławianie chcą wybudowania linii tramwajowej na Nowy Dwór, ten projekt popierało też wielu ekspertów. Ale nie zanosiło się na zmianę planów magistratu. Dlatego pojawił się pomysł zapytania mieszkańców Wrocławia o zdanie w tej sprawie za pośrednictwem lokalnego referendum. Bo formalnie, za sprawą obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego, miasto przez cały czas było zobowiązane do wybudowania linii tramwajowej na Nowy Dwór.

Ostatecznie jednak udało się przekonać prezydenta Rafała Dutkiewicza do zmiany decyzji. I poinformował, że do 2019 r. powstaną dwie nowe linie komunikacji zbiorowej na Nowy Dwór: autobusowa i tramwajowa. Mają być wybudowane obok siebie i być bezkolizyjne, a nowy wiadukt nad ul. Strzegomską będzie wspólny dla obu środków transportu. Prezydent Dutkiewicz sprecyzował też, że w ramach projektu zostanie wybudowana infrastruktura, a planowane linie tramwajowe na Nowy Dwór obsłużą te tramwaje, które posiada już MPK Wrocław.

Decyzję prezydenta Rafała Dutkiewicza ws. budowy linii tramwajowej oraz autobusowej na Nowy Dwór przyjmujemy z ogromną radością. I jednocześnie dziękujemy za wysłuchanie m.in. naszych propozycji w tej sprawie. Jesteśmy przekonani, że od 2019 r. komunikacja zbiorowa Wrocławia – dzięki nowym trasom na Nowy Dwór – zmieni się na lepsze, zdobywając większą popularność wśród mieszkańców naszego miasta.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Zamiast metrobusu powstanie linia tramwajowa na Nowy Dwór!, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl