Instalacje

Czy nowe liczniki prądu oszukują?

Agnieszka Kowalska19 lutego 20245 min
Czy nowe liczniki prądu oszukują?

Czy nowe liczniki prądu oszukują? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków, którzy po wymianie tradycyjnych liczników na inteligentne zauważyli wyraźny wzrost rachunków za prąd. Nowe urządzenia potrafią dokładnie zmierzyć każdą zużytą kilowatogodzinę, ale część odbiorców podejrzewa, że zawyżają faktyczne zużycie prądu. W artykule przyjrzymy się działaniu inteligentnych liczników i odpowiemy, czy faktycznie "oszukują" klientów.

Kluczowe wnioski:

  • Nowe liczniki energii potrafią precyzyjnie mierzyć zużycie prądu.
  • Nie ma dowodów, by urządzenia celowo zawyżały pomiary.
  • Wyższe rachunki wynikają raczej ze świadomości realnego zużycia.
  • Można zweryfikować odczyty, korzystając z dodatkowych funkcji.
  • W razie wątpliwości należy zgłosić się do dostawcy energii.

Czy nowe liczniki zawyżają rachunki

Wymiana tradycyjnych liczników energii elektrycznej na nowoczesne, inteligentne zbiegła się w czasie ze wzrostem rachunków za prąd. Wielu odbiorców jest przekonanych, że nowe liczniki prądu oszukują, zawyżając pomiar rzeczywistego zużycia. Sprawdzamy, na czym polega działanie tych nowoczesnych urządzeń i czy faktycznie mogą generować wyższe opłaty.

Inteligentne liczniki energii elektrycznej, nazywane również smart meterami, wykorzystują cyfrowe technologie do precyzyjnego mierzenia zużycia prądu w czasie rzeczywistym. Urządzenia te komunikują się bezprzewodowo z dostawcą energii, przesyłając dane pomiarowe. Dzięki temu odczyty nie wymagają wizyty inkasenta, a operator dysponuje szczegółowymi informacjami o tym, ile i kiedy klient zużywa prądu.

Nowe liczniki mają szereg funkcji, które poprzednie modele nie posiadały. Mierzą nie tylko całkowite zużycie, ale także rozróżniają zużycie w godzinach szczytu i poza szczytem. Ponadto raportują zagregowane dane w okresach dobowych, tygodniowych i miesięcznych. Wszystko po to, aby jeszcze dokładniej rozliczać klientów na podstawie rzeczywistego zapotrzebowania na energię.

Podsumowując, nowe inteligentne liczniki energii elektrycznej mierzą zużycie ze znacznie większą dokładnością niż stare analogowe modele. To może prowadzić do wyższych, ale bardziej sprawiedliwych rachunków, które lepiej odzwierciedlają rzeczywiste zapotrzebowanie gospodarstw domowych na prąd.

Czy faktycznie zużywamy więcej prądu?

Skąd więc przekonanie odbiorców, że liczniki prądu oszukują? Z jednej strony, wielu Polaków po prostu nie ma świadomości, ile energii elektrycznej zużywa na co dzień. Nowe urządzenia ujawniają prawdziwą skalę zapotrzebowania na prąd, szokując klientów rosnącymi rachunkami. Z drugiej jednak, nie można wykluczyć pewnych nieprawidłowości.

Bywa, że inteligentne liczniki wadliwie odczytują dane, zawyżając zużycie energii. Nowoczesne urządzenia i systemy informatyczne bywają podatne na błędy. Dodatkowo, nie wszyscy dostawcy energii mają uczciwe intencje i kuszący może być dla nich zysk z nieco wyższych rachunków dla klientów.

Według działaczy Federacji Konsumentów, aż u 20% odbiorców nowe liczniki wykazują zawyżone zużycie prądu sięgające nawet kilkudziesięciu procent.

Podsumowując, choć nie ma wyraźnych dowodów na celowe oszustwa, to skala nieprawidłowych odczytów nowych liczników energii budzi niepokój wśród wielu klientów i zasługuje na uwagę ze strony regulacji konsumenckich.

Dlaczego liczniki inteligentne budzą kontrowersje

Inteligentne liczniki wzbudzają wiele kontrowersji i nieufności Polaków. Dostawcy zachęcają do wymiany na nowe urządzenia argumentami ekologii i większej kontroli nad zużyciem, lecz konsumenci pierwsze co widzą to rosnące rachunki. Co więcej, wiele obaw budzi też ochrona prywatności.

Nowoczesne liczniki gromadzą ogromne ilości wrażliwych, prywatnych danych o domowym zużyciu energii. Dostawcy dysponują dokładnymi statystykami na temat tego, kiedy i jak dużo prądu konsumujemy. To pokazuje nasze codzienne nawyki, kiedy jesteśmy w domu, gdy wyjeżdżamy itd. Dlatego wiele osób obawia się wycieku lub niewłaściwego wykorzystania tych newralgicznych informacji.

Zaufanie nie budują też komunikaty Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wprost przyznaje, że inteligentne liczniki pomogą resortowi realizować cele polityki energetyczno-klimatycznej UE. Wielu Polaków widzi w tym ukrytą podwyżkę cen prądu i narzędzie do dyscyplinowania społeczeństwa do oszczędzania energii.

Czy można zweryfikować odczyty licznika?

Mimo wszystko, nowoczesne liczniki dają użytkownikom większą kontrolę i możliwość weryfikacji rachunków za prąd. Każdy inteligentny licznik ma interfejs klienta dostępny na ekranie urządzenia. Możemy tam sprawdzić bieżące zużycie, jak i historię odczytów z poprzednich okresów.

Co więcej, dostawcy energii oferują dedykowane platformy i aplikacje mobilne, gdzie online możemy śledzić statystyki zużycia: dobowe, tygodniowe i miesięczne. Daje to realną kontrolę nad rachunkami i pozwala wychwycić ewentualne nieprawidłowości.

Okres rozliczeniowy Zużycie wg licznika Zużycie wg dostawcy
Luty 2023 358 kWh 348 kWh
Marzec 2023 427 kWh 423 kWh

Jeśli zauważymy rozbieżności w odczytach pomiędzy tym co pokazuje licznik a tym co nalicza dostawca w rachunku, mamy podstawę do złożenia reklamacji i wyjaśnienia nieprawidłowości.

Czytaj więcej: Jak podłączyć prąd bez licznika? Czy jest to w ogóle możliwe?

Co zrobić, jeśli podejrzewasz błąd pomiaru

Co zatem zrobić, gdy mamy podejrzenie, że nowy licznik zawyża zużycie i oszukuje nas na rachunkach? W pierwszej kolejności warto sprawdzić odczyty na interfejsie licznika i porównać je z tymi prezentowanymi przez dostawcę.

  • Zgłoś się do lokalnego biura obsługi z wnioskiem o weryfikację licznika - może on być wadliwy lub uszkodzony.
  • Złóż reklamację do swojego sprzedawcy prądu - wyjaśnij nieścisłości w odczytach licznika i rachunku.
  • Jeśli to nie pomoże, złóż skargę do Urzędu Regulacji Energetyki, który kontroluje sprzedawców energii.

Podsumowując, istnieją konkretne działania, by wykazać nieprawidłowości w pomiarach nowego licznika i nie dopuścić do płacenia zawyżonych rachunków. Warto znać swoje prawa i dochodzić roszczeń, jeśli podejrzewamy oszustwo.

Podsumowanie

Czy nowe liczniki prądu oszukują?

Wymiana liczników energii elektrycznej na nowe, inteligentne modele wywołuje wiele kontrowersji. Wielu odbiorców uważa, że nowe liczniki prądu oszukują, zawyżając pomiary zużycia i generując wyższe rachunki. Jednak brak wyraźnych dowodów na celowe oszustwa ze strony dostawców.

Rosnące opłaty wynikają raczej z większej precyzji i szczegółowości odczytów inteligentnych urządzeń. Niemniej należy zweryfikować ewentualne nieprawidłowości i dochodzić roszczeń w razie zawyżania zużycia przez licznik prądu. Nowe technologie dają klientom narzędzia kontroli rachunków za energię.

Najczęstsze pytania

Nie ma dowodów na to, że nowoczesne, cyfrowe liczniki są manipulowane w celu zawyżania zużycia prądu. Różnice w odczytach wynikają raczej z większej dokładności ich pomiarów. Niemniej warto zachować czujność i weryfikować działanie licznika.

Można porównać odczyty licznika z rzeczywistym zużyciem prądu w domu, sprawdzić stan plomb oraz obudowy, a także zlecić specjalistyczną ekspertyzę metrologiczną licznika.

Decyzję należy podjąć po dokładnej analizie wad i zalet obu rozwiązań. Nowe liczniki są dokładniejsze, ale mogą też generować wyższe rachunki. Liczy się bilans korzyści.

Można obniżyć zużycie prądu przez wymianę sprzętów AGD na energooszczędne, używanie oświetlenia LED, czy też optymalizację taryfy. Warto też sprawdzić, czy mamy odpowiednią moc umowną.

Wszelkie wątpliwości dotyczące poprawności działania licznika należy zgłaszać do lokalnego dostawcy energii elektrycznej. Ma on obowiązek sprawdzić i wyjaśnić nieprawidłowości.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 5

5 Podobnych Artykułów:

  1. Telefony klasyczne z dużym wyświetlaczem – przegląd i porównanie
  2. Bratex Dachy Mrzygłód – innowacyjne rozwiązania dla Twojego dachu
  3. Jaka jest cena gazu 1m3 w 2024 roku?
  4. Dom z werandą: Uroki i wyzwania aranżacji wnętrza
  5. Czym zasypać kanał w garażu? Techniki skutecznego zabezpieczenia
Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska

Cześć! Jestem Agnieszka Kowalska, autorka bloga Tumw.pl. Pasjonuję się majsterkowaniem, remontami i wszelkimi pracami domowymi. Na co dzień dzielę się z Wami praktycznymi poradami, trikami i inspiracjami dotyczącymi wykończeń wnętrz, drobnych napraw i upiększania przestrzeni domowej.

Moja przygoda z DIY zaczęła się od prostych projektów, by z czasem przerodzić się w prawdziwą pasję. Dziś, łącząc doświadczenie z ciągłą chęcią nauki, pokazuję, że prace remontowe i domowe mogą być satysfakcjonujące i dostępne dla każdego.

Na Tumw.pl znajdziecie szeroki wachlarz tematów - od malowania ścian, przez renowację mebli, aż po zaawansowane projekty wykończeniowe. Moim celem jest inspirowanie i zachęcanie Was do samodzielnego tworzenia wymarzonej przestrzeni.

Zapraszam do wspólnego odkrywania świata majsterkowania i remontów. Razem udowodnimy, że każdy może zostać domowym ekspertem!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły