Dom

Projekty domów na zgłoszenie 70m2 - Koncepcje i pomysły

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska20 lutego 20246 min
Projekty domów na zgłoszenie 70m2 - Koncepcje i pomysły

Projekty domów na zgłoszenie 70m2 cieszą się coraz większą popularnością wśród osób marzących o własnym, niewielkim domu. Tego typu budynki można wznieść bez pozwolenia na budowę, co znacząco przyspiesza i upraszcza cały proces. W artykule przedstawiamy koncepcje projektowe oraz pomysły na funkcjonalne wnętrza i nowoczesną architekturę małych domów do 70m2.

Kluczowe wnioski:
  • Domy 70m2 to oszczędność czasu i pieniędzy przy wznoszeniu budynku.
  • Rozwiązania architektoniczne pozwalają stworzyć funkcjonalną przestrzeń pomimo niewielkiego metrażu.
  • Istnieje wiele możliwości zaaranżowania wnętrz, nawet w małym domu.
  • Warto skorzystać z gotowych projektów domów, które ułatwią proces budowy.
  • Małe domy na zgłoszenie to idealne rozwiązanie dla singli i par poszukujących niewielkiego lokum.

Projekty domów na zgłoszenie - tańsze i szybsze w realizacji

Budowa domu na zgłoszenie to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród osób, które pragną mieć własny, niewielki domek. Tego typu inwestycja nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie dokonania zgłoszenia w starostwie. Dzięki temu cały proces jest znacznie prostszy i szybszy.

Budowa domu na zgłoszenie oznacza oszczędność czasu, który w przypadku tradycyjnej procedury pochłaniałby załatwianie formalności związanych z pozwoleniem na budowę. Co więcej, w przypadku domów do 70m2 powierzchni całkowitej inwestor jest zwolniony z większości opłat administracyjnych.

Jest to zatem rozwiązanie atrakcyjne finansowo. Pozwala uniknąć nie tylko opłat za pozwolenie na budowę i nadzór, ale też ogranicza koszty materiałów i robocizny. Wszystko to sprawia, że projekty domów na zgłoszenie 70m2 cieszą się coraz większą popularnością.

Funkcjonalne rozkłady wnętrz w małym domu 70m2

Mimo niewielkiego metrażu, domy do 70m2 mogą z powodzeniem pełnić funkcję komfortowego lokum dla singla lub pary. Kluczem do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni w małym domu jest odpowiednie zaprojektowanie układu wnętrz.

W domach na zgłoszenie warto wykorzystać rozwiązania pozwalające zaoszczędzić miejsce. Dobrym pomysłem są ścianki działowe o zmiennej wysokości, oddzielające poszczególne strefy funkcjonalne. Dzięki temu możliwe jest np. wizualne powiększenie salonu kosztem wysokości sypialni.

Aby zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni, należy też zminimalizować liczbę mało funkcjonalnych korytarzy. Warto stosować drzwi przesuwne, które nie zajmują miejsca. Dobrze sprawdzają się także rozwiązania typu open space łączące ze sobą kilka pomieszczeń.

Aranzacja kuchni i łazienki

Szczególną uwagę przy projektowaniu niewielkiego domu trzeba poświęcić zaplanowaniu kuchni i łazienki. W kuchni warto wykorzystać każdy centymetr i zastosować np. wyspy oraz barki. Łazienka z kolei może być niewielka, ale dobrze zaprojektowana aranżacja pozwoli na wygodne korzystanie z tego pomieszczenia.

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu wnętrz, nawet na małej przestrzeni 70 m2 można stworzyć funkcjonalny i komfortowy dom spełniający oczekiwania przyszłych mieszkańców.

Czytaj więcej: Przekopanie działki cennik

Pomysły na dodatkowe pomieszczenia mieszkalne

Choć domy do 70m2 mają stosunkowo niewielki metraż, istnieje wiele możliwości, aby zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Jednym z pomysłów jest dobudowanie tarasu lub werandy, które mogą pełnić funkcję dodatkowego pokoju.

Kolejnym rozwiązaniem jest adaptacja poddasza na cele mieszkalne. Jeśli projekt domu przewiduje poddasze nieużytkowe, można je zaadaptować np. na sypialnię. To pozwoli powiększyć dom o kilkanaście dodatkowych metrów bez konieczności rozbudowy.

Jeszcze inną opcją jest rozbudowa domu o garaż w bryle budynku. Wówczas część garażu można przeznaczyć na dodatkowy pokój lub np. pralnię. Tego typu pomysły pozwalają zyskać więcej przestrzeni mieszkalnej w niewielkim budynku.

Energooszczędne rozwiązania w domach 70m2

Projekty domów na zgłoszenie 70m2 - Koncepcje i pomysły

Małe domy ze względu na swój niewielki metraż są łatwiejsze do ogrzania, jednak warto pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań poprawiających ich energooszczędność. Dobrą opcją jest ocieplenie przegród zewnętrznych grubą warstwą izolacji termicznej. To ograniczy straty ciepła zimą.

W małych domach sprawdzi się też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Koszt jej montażu będzie niewielki, a pozwoli utrzymać dobrą jakość powietrza przy jednoczesnym oszczędzaniu energii.

Aby zmniejszyć rachunki za prąd, można zamontować na dachu instalację fotowoltaiczną. W niewielkim budynku wystarczy już niewielka moc paneli, by zaspokoić sporo zapotrzebowania na energię elektryczną.

Opcje dachu i elewacji dla domu na zgłoszenie

Projektując dom na zgłoszenie do 70m2 warto zastanowić się nad wyborem dachu i elewacji. Jeśli chodzi o dach, popularnym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy ze względu na prostą konstrukcję i niewielkie koszty. Jednak możliwe są też inne warianty, jak np. dach płaski.

Z kolei elewacja ma duży wpływ na wygląd domu i może być jego ozdobą. Do wykończenia ścian zewnętrznych można wykorzystać np. drewno, kamień elewacyjny czy tynk. Ważny jest dobór kolorystyki i detali architektonicznych.

Dobrze dobrane rozwiązania w zakresie dachu i elewacji pozwolą nadać małemu domowi niepowtarzalny charakter i spójny, harmonijny wygląd.

Małe domy na zgłoszenie - inspiracje i przykłady

Małe domy cieszą się coraz większą popularnością, a ich projekty można znaleźć w wielu miejscach. Inspiracją mogą być gotowe projekty domów dostępne w pracowniach architektonicznych oraz firmach projektowych.

W internecie z łatwością można też znaleźć zdjęcia zrealizowanych już małych domów na zgłoszenie. Ich obserwacja pozwoli wyłapać ciekawe i funkcjonalne rozwiązania, które będzie można wykorzystać we własnym projekcie.

Wreszcie bardzo pomocne mogą być specjalistyczne portale poświęcone niewielkim domom. Zawierają one bazę projektów gotowych do realizacji, porady oraz relacje osób mieszkających w małych domach.

Podsumowanie

Małe domy na zgłoszenie do 70 m2 to obecnie popularna alternatywa dla tradycyjnej zabudowy. Pozwalają na szybką i tanią realizację marzenia o własnym domu. Nawet na niewielkim metrażu można stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń dzięki odpowiednim rozwiązaniom architektonicznym i aranżacji wnętrz. Warto rozważyć projekty domów szkieletowych lub z poddaszem użytkowym, które dodatkowo zwiększą powierzchnię użytkową.

Małe domy na zgłoszenie to interesująca alternatywa dla osób ceniących niezależność i poszukujących taniego sposobu na własny kąt. Ich budowa nie wymaga pozwolenia, a jedynie dokonania zgłoszenia. Dzięki temu cały proces jest prostszy, szybszy i tańszy.

Najczęstsze pytania

Zgodnie z prawem budowlanym domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy do 70 m2 i wysokości do 4 m można wznieść na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Należy złożyć w starostwie powiatowym zgłoszenie budowy domu wraz z załącznikami: projektem, mapą i oświadczeniem o prawie dysponowania nieruchomością. Organ ma 21 dni na ewentualny sprzeciw.

Nie, ponieważ dla domów na zgłoszenie nie jest wymagana decyzja o warunkach zabudowy. Jednak warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Tak, pod warunkiem, że w miejscowym planie zagospodarowania dany teren nie jest wyłączony z zabudowy. Konieczne będzie też zapewnienie domowi dostępu do infrastruktury.

Najlepiej sprawdzą się niewielkie domy parterowe, ewentualnie z poddaszem użytkowym, w stylu np. domu szkieletowego lub modułowego. Kluczowe jest zmieszczenie się w limicie 70 m2.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
  2. Wybór idealnego wypoczynku do salonu - od czego zacząć?
  3. Czym wyrównać posadzkę? Najlepsze metody dla projektu remontowego
  4. Jakie są ceny brzozy za metr? - Aktualne informacje
  5. Brudny róż: 10 pomysłów na eleganckie i kobiece wnętrza

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Baby shower: Najlepsze pomysły na dekoracje przyjęcia
DomBaby shower: Najlepsze pomysły na dekoracje przyjęcia

Odkryj najlepsze pomysły na niebanalne dekoracje baby shower. Zainspiruj się trendami w stylowych dekoracjach, kreatywnymi projektami DIY oraz ekologicznymi rozwiązaniami od lokalnych rzemieślników. Poznaj cukierkowe dekoracje na baby shower, które zachwycą wszystkich.