Dom

Jaka jest cena domu szkieletowego do 70m2?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska17.02.20246 min.
Jaka jest cena domu szkieletowego do 70m2?

Domy szkieletowe 70m2 cieszą się coraz większą popularnością wśród osób budujących niewielkie domy jednorodzinne. Tego typu budynki charakteryzują się prostą i funkcjonalną konstrukcją, niskimi kosztami oraz szybkim czasem budowy. W artykule przedstawimy szacunkowe koszty wybudowania domu szkieletowego o powierzchni 70m2. Omówimy kolejne etapy prac budowlanych i koszty materiałów potrzebnych do realizacji inwestycji. Na koniec podsumujemy całkowity kosztorys.

Kluczowe wnioski:
 • Koszt domu szkieletowego 70m2 to ok. 300 tys. zł w stanie deweloperskim.
 • Największe pozycje w kosztorysie to stan surowy i wykończenie wnętrz.
 • Na koszty wpływają też dodatkowe elementy jak ogrodzenie, tarasy czy instalacje.
 • Można obniżyć cenę, wykonując część prac we własnym zakresie.
 • Szkielet drewniany jest tańszy niż stalowy, za to wymaga więcej prac wykończeniowych.

Ile kosztuje dom szkieletowy 70m2

Domy szkieletowe 70m2 należą do tańszych i szybszych w budowie rozwiązań na rynku domów jednorodzinnych. Ich koszt zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju konstrukcji, materiałów wykończeniowych czy dodatkowego wyposażenia. Przyjrzyjmy się bliżej, jak kształtują się koszty budowy domu szkieletowego o powierzchni 70 m2.

Podstawowymi składowymi kosztorysu są: stan surowy zamknięty, instalacje i wykończenie wnętrz. Do tego dochodzą koszty działki, projektu, pozwoleń, przyłączy i dodatkowych elementów zagospodarowania posesji.

Koszty stanu surowego zamkniętego

Stan surowy zamknięty obejmuje wykonanie fundamentów, ścian, konstrukcji dachu, pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej. W przypadku domów szkieletowych 70m2 jest to koszt rzędu 80-120 tys. zł w zależności od materiałów.

Tania konstrukcja szkieletu drewnianego to wydatek około 80-100 tys. zł. Droższy szkielet metalowy to koszt około 100-120 tys. zł.

Koszty instalacji

Wykonanie niezbędnych instalacji w domu to kolejne 40-60 tys. zł w przypadku domu szkieletowego 70 m2. W skład instalacji wchodzi między innymi:

 • Instalacja elektryczna
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna
 • Instalacja centralnego ogrzewania
 • Wentylacja mechanicza

Ich koszt uzależniony jest od zastosowanych systemów, rozwiązań i urządzeń. Przykładowo, tańsze ogrzewanie elektryczne lub gazowe, a droższe - pompa ciepła.

Jakie materiały potrzebne do domu 70 m2

Budowa domu szkieletowego 70 m2 wymaga zakupu odpowiednich materiałów, w zależności od technologii wykonania szkieletu i systemu wykończenia wnętrz. Do najważniejszych należą:

Szkielet drewniany Szkielet metalowy
- drewno konstrukcyjne - profile metalowe
- płyty OSB - blacha trapezowa
- wełna mineralna - wełna mineralna
- paroizolacja - paroizolacja

Oprócz tego, niezbędne będą materiały do wykonania fundamentów, konstrukcji i pokrycia dachu, stolarki, instalacji oraz wykończenia wnętrz. Ich dobór zależy od przyjętych rozwiązań i preferencji inwestora.

Kosztorys domu szkieletowego na małej działce

Dom szkieletowy 70m2 dobrze sprawdza się na niewielkiej działce. Dzięki niewielkiej powierzchni zabudowy, można go wznieść nawet na wąskiej parceli. Jak w takim przypadku kształtują się koszty budowy?

Budowa taniego, niedużego domu na małej działce to obecnie popularny trend wśród inwestorów. Pozwala zaoszczędzić nie tylko na samym domu, ale też na zakupie tańszej parceli.

Przy takiej inwestycji, istotną pozycję kosztorysu stanowią dodatkowe prace ziemne i fundamentowe związane z nierównym, wąskim terenem. Mogą one zwiększyć koszt stanu surowego nawet o 20%.

Z drugiej strony, mała działka nie wymaga dużych nakładów na ogrodzenie, podjazd, tarasy. Pozwala też ograniczyć koszty projektu i formalności administracyjnych. Łącznie, dom szkieletowy 70 m2 na małej działce można wybudować za 250-300 tys. zł.

Cena stanu surowego domu szkieletowego

Jaka jest cena domu szkieletowego do 70m2?

Koszt stanu surowego otwartego i zamkniętego to podstawa całego kosztorysu domu szkieletowego 70m2. Obejmuje on wykonanie fundamentów, ścian nośnych, konstrukcji i pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej. Zależnie od zastosowanych technologii i materiałów waha się od 80 do 120 tys. zł.

Najtańszy jest szkielet z drewna klejonego lub litego - od 80 do 100 tys. zł. Wiąże się to jednak z dużym nakładem pracy przy wykończeniu.

Droższy, ale szybszy w wykończeniu jest szkielet metalowy z blachy stalowej lub profili. Jego koszt za metr kwadratowy jest o ok. 15-20% wyższy i wynosi 100-120 tys. zł.

Do standardowego stanu surowego domu szkieletowego 70 m2 trzeba doliczyć jeszcze koszt dodatkowych elementów jak schody, balkony, tarasy. Mogą one podnieść cenę o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Szacunkowy koszt wykończenia domu 70 m2

Kolejnym istotnym składnikiem kosztorysu jest wykończenie wnętrz domu. W przypadku domów szkieletowych 70m2 jest to wydatek rzędu 60-80 tys. zł. Obejmuje między innymi:

 • Tynki i okładziny ścian
 • Wykończenie podłóg i sufitów
 • Montaż drzwi wewnętrznych
 • Prace malarskie

Do tego dochodzą koszty wyposażenia łazienki, kuchni i pozostałych pomieszczeń. W zależności od wybranego standardu i materiałów, mogą one znacznie podnieść całkowity koszt wykończenia domu szkieletowego 70 m2.

Dodatkowe koszty budowy małego domu

Oprócz podstawowych składników kosztorysu, przy budowie domu szkieletowego 70m2 trzeba uwzględnić też inne dodatkowe opłaty:

Koszt działki 10-50 tys. PLN
Przyłącza (prąd, woda, kanalizacja) 5-15 tys. PLN
Projekt domu 8-15 tys. PLN
Pozwolenia, nadzory 5-8 tys. PLN

Ponadto, w zależności od lokalizacji i wielkości działki, konieczne mogą być wydatki na ogrodzenie, podjazd, tarasy. W efekcie, całkowity koszt wybudowania niedużego domu szkieletowego 70 m2 waha się od 250 do 350 tys. zł.

Podsumowanie

Domy szkieletowe 70m2 to obecnie bardzo popularne rozwiązanie na rynku tanich i szybkich w budowie domów jednorodzinnych. Ich koszt zależy od wielu elementów, ale szacunkowo mieści się w przedziale od 250 do 350 tys. złotych. Największe pozycje w kosztorysie to wykonanie stanu surowego, instalacji oraz wykończenia wnętrz.

Wybierając budowę domu szkieletowego 70 m2 warto rozważyć zarówno tańszą, drewnianą oraz droższą, lecz szybszą w wykończeniu konstrukcję metalową. Koszty można optymalizować, decydując się na pewien zakres prac wykończeniowych we własnym zakresie.

Najczęstsze pytania

Średni koszt budowy domu szkieletowego 70 m2 to około 300 tys. złotych. W tej cenie mieści się wykonanie stanu surowego, instalacji, wykończenia i wyposażenia wnętrz. Koszt może być niższy lub wyższy w zależności od zastosowanych materiałów i rozwiązań.

Taniejszy jest szkielet drewniany. Jego koszt za metr kwadratowy jest o około 15-20% niższy niż metalowego. Wymaga jednak większego nakładu pracy przy wykańczaniu i wyposażaniu domu.

Budowa domu szkieletowego 70 m2 zajmuje od 6 do 12 miesięcy, w zależności od pory roku, ekipy budowlanej i tempa prac wykończeniowych. Najszybciej można go wznieść wykorzystując gotowe elementy szkieletu drewnianego lub metalowego.

Nie, domy szkieletowe 70 m2 mogą być budowane nawet na wąskich działkach o powierzchni około 5-6 arów. Dzięki niewielkiej powierzchni zabudowy doskonale nadają się na nieduże parcele w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej.

Aby obniżyć koszty, część robót wykończeniowych jak malowanie ścian, układanie paneli podłogowych czy montaż drzwi można wykonać we własnym zakresie. Pozwoli to zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Przewodnik zakupowy - jakie biurko do domu wybrać, aby łączyć funkcjonalność z designem?
 3. Czym wyrównać posadzkę? Najlepsze metody dla projektu remontowego
 4. Wiązary dachowe wymiary - Kluczowe aspekty konstrukcyjne
 5. Brudny róż: 10 pomysłów na eleganckie i kobiece wnętrza

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły