Remont

Ile trwa przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska20.02.20246 min.
Ile trwa przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną to proces, który wymaga czasu i pieniędzy. W tym poradniku krok po kroku wyjaśnimy, ile trwa cała procedura, jakie dokumenty są potrzebne, ile kosztuje oraz jak ominąć najczęstsze pułapki. Przekształcenie nie jest proste, ale dzięki naszym wskazówkom zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Kluczowe wnioski:

 • Procedura przekształcenia działki rolnej trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy.
 • Koszt przekształcenia to około kilku tysięcy złotych plus opłaty administracyjne.
 • Najwięcej czasu zajmuje załatwienie wszystkich formalności w urzędzie.
 • Warto skorzystać z pomocy doświadczonego geodety lub prawnika.
 • Przekształcenie działki to dobry krok przed budową domu lub sprzedażą gruntu.

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną

Coraz więcej osób decyduje się na przekształcenie działki rolnej w budowlaną. Jest to związane z rosnącymi cenami gruntów budowlanych oraz dużym popytem na działki pod zabudowę mieszkaniową. Istnieje jednak szereg wymogów, które należy spełnić, aby taka zmiana klasyfikacji była możliwa.

Przekształcenie nie zawsze jest proste i szybkie. W niniejszym poradniku wyjaśnimy, na czym dokładnie polega procedura zmiany przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną, jakie kryteria muszą być spełnione oraz ile cały proces może potrwać.

Kryteria przekształcenia działki rolnej w budowlaną

Aby móc ubiegać się o zmianę statusu działki z rolnej na budowlaną, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim nieruchomość musi być położona na obszarach przeznaczonych pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Dodatkowo działka powinna mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej, posiadać możliwości przyłączenia mediów (prąd, woda, kanalizacja etc.) oraz nie może podlegać szczególnej ochronie np. ze względu na wysokie walory przyrodnicze.

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną

Procedura przekształcenia działki rolnej w budowlaną składa się z kilku etapów i wymaga spełnienia szeregu formalności. Najważniejsze kroki to m.in.:

 • Sprawdzenie mpzp gminy i upewnienie się, że działka jest objęta planem pod zabudowę mieszkaniową
 • Złożenie wniosku do wójta/burmistrza o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
 • Uzyskanie pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy
 • Wystąpienie do Starostwa Powiatowego z wnioskiem o zmianę klasyfikacji gruntów
 • Wykonanie stosownych map i dokumentacji przez uprawnionego geodetę
 • Złożenie wniosku o aktualizację wpisu w ewidencji gruntów i budynków

Na każdym etapie jesteśmy zobowiązani do ponoszenia opłat administracyjnych. Cały proces jest dość żmudny i wymaga cierpliwości oraz systematycznego załatwiania spraw urzędowych.

Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej w budowlaną

Koszty przekształcenia działki z rolnej na budowlaną zależą od kilku czynników i mogą się między sobą znacznie różnić. Do najważniejszych wydatków należą:

Opłaty administracyjne 500 - 1500 zł
Opracowanie map i dokumentacji geodezyjnej 1500 - 4000 zł
Ewentualna opłata planistyczna 20-30% wzrostu wartości działki

Często korzystne jest zlecenie obsługi całego procesu doświadczonej kancelarii prawnej lub biuru nieruchomości. Wówczas koszt usługi może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Czytaj więcej: Jaki jest koszt ocieplenia stropu za m2?

Procedura przekształcenia działki rolnej

Procedura zmiany kwalifikacji działki rolnej na działkę budowlaną składa się z kilku etapów postępowania administracyjnego. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i upewnienie się czy nieruchomość jest objęta planem pod zabudowę.

Kolejnym krokiem jest wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy. Następnie gdy posiadamy pozytywną decyzję, możemy złożyć wniosek do Starostwa Powiatowego o zmianę klasyfikacji gruntów na klasę terenów budowlanych.

Dodatkowo należy zlecić geodecie wykonanie map i dokumentacji geodezyjnej, która jest niezbędna do przeprowadzenia procedury. Na koniec po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy następuje aktualizacja wpisu w ewidencji gruntów.

Odrolnienie działki

Przed zmianą statusu działki z rolnej na budowlaną, często konieczne jest jej odrolnienie. Dotyczy to zwłaszcza gruntów, które do tej pory były wykorzystywane rolniczo.

Proces odrolnienia polega na likwidacji urządzeń melioracyjnych takich jak: rowy, dreny czy studnie chłonne. Roboty te muszą zostać poprzedzone odpowiednimi pozwoleniami na prowadzenie takich prac. Koszt odrolnienia to zwykle kilka tysięcy złotych.

Koszty przekształcenia działki z rolnej na budowlaną

Ile trwa przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Istotną kwestią przy przekształcaniu działki rolnej w budowlaną są koszty całej procedury. Można wyróżnić tu przede wszystkim 3 główne tytuły wydatków:

 • Opłaty administracyjne - obejmują koszty składanych wniosków, decyzji, wypisów z rejestrów etc.
 • Koszt map i dokumentacji geodezyjnej
 • Ewentualna opłata planistyczna jeśli taka występuje w danej gminie

Łącznie za cały proces przekształcenia trzeba liczyć się zwykle z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Im bardziej skomplikowana procedura, tym koszty mogą być wyższe sięgając nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jak ominąć opłatę planistyczną

W wielu gminach pobierana jest dodatkowa opłata planistyczna za przekształcenie działki. Jest to swoisty podatek od wzrostu wartości gruntu w wyniku zmiany jego klasyfikacji w planie zagospodarowania przestrzennego.

Istnieją jednak sposoby, aby tej opłaty uniknąć. Można np. sfinalizować procedurę przekształcenia przed wejściem w życie nowego mpzp dla danego terenu lub też skorzystać z 5-letniego okresu przejściowego, jeśli taki został wprowadzony przez radę gminy.

Opłata planistyczna nie jest pobierana przy każdej zmianie przeznaczenia działki rolnej w budowlaną. Wszystko zależy od indywidualnych regulacji prawa lokalnego danej gminy.

Ile trwa przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Czas potrzebny na przekształcenie działki rolnej w działkę budowlaną jest różny w zależności od gminy oraz stopnia skomplikowania procedury. Z reguły cały proces zajmuje od 3 do nawet 12 miesięcy.

Do czynników wpływających na długość postępowania należą m.in.: konieczność uchwalenia lub zmiany mpzp, procedura odrolnienia, wykonanie map do celów projektowych czy też obciążenie pracą urzędników.

Jak przyspieszyć proces przekształcenia

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nieco przyspieszyć procedurę zmiany działki z rolnej na budowlaną:

 • Zlecenie obsługi całego procesu profesjonalnemu biuru nieruchomości
 • Osobiste załatwianie spraw w urzędzie zamiast wysyłania wniosków pocztą
 • Pilnowanie wszystkich terminów i szybkie uzupełnianie ewentualnych braków w dokumentacji
 • Wnoszenie o wpisanie sprawy na listę priorytetową w urzędzie

Nawet mimo starań procedura rzadko kiedy trwa krócej niż 3 miesiące. Kluczowa jest jednaksystematyczność i znajomość przepisów.

Jak szybko przekształcić działkę rolną w budowlaną

Chcąc jak najszybciej przeprowadzić proces przekształcenia działki, warto stosować się do kilku zasad:

Sprawdź plany zagospodarowania gminy - działka od razu musi być objęta planem pod zabudowę mieszkaniową. W przeciwnym razie konieczne będzie czasochłonne uchwalanie zmian w planie lub nowego mpzp.

Pilnuj terminów - dotyczy to zarówno terminów realizacji poszczególnych etapów przez urząd gminy, jak i terminów dostarczenia wymaganych prawem dokumentów Twojej strony.

Rób wszystko osobiście - zamiast wysyłać wnioski pocztą, składaj je osobiście. Pozwoli to szybciej uzupełniać braki oraz wyjaśniać wątpliwości.

Przy odrobinie szczęścia i sprzyjających okolicznościach, przekształcenie działki rolnej w budowlaną może zająć około 3-4 miesiące. Jest to jednak raczej minimum i w praktyce procedura często trwa dłużej.

Podsumowanie

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną to złożony i czasochłonny proces, wymagający wielu formalności. Najważniejsze kroki to sprawdzenie planu zagospodarowania gminy, złożenie wniosku o warunki zabudowy i decyzję o zmianie klasyfikacji gruntów. Cała transformacja terenu trwa zwykle od 3 do nawet 12 miesięcy.

Przekształcenie działki na budowlaną wiąże się też z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych. Należy liczyć się m.in. z opłatami administracyjnymi, wykonaniem map geodezyjnych i opłatą planistyczną. Warto zlecić sprawę specjalistom, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Rozwiązania na wypełnienie dziur w styropianie: Praktyczne porady
 3. Co można użyć zamiast kostki brukowej? - Alternatywne materiały
 4. Deski sosnowe z tartaku czy warto je kupić?
 5. Ile kosztuje wykończenie kuchnii 8m2?

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jaka jest cena murowania z silki za m2?
RemontJaka jest cena murowania z silki za m2?

Ile kosztuje murowanie 1 m2 ścian z bloczków silikatowych? Sprawdź, od czego zależy cena robocizny i materiałów przy wznoszeniu murów z silki. Porównaj z tradycyjną cegłą i poznaj zalety tego rozwiązania.

Jak wyczyścić kamień w toalecie?
RemontJak wyczyścić kamień w toalecie?

Jak skutecznie pozbyć się szpecącego osadu wapiennego z toalety? Krok po kroku dowiesz się, jak z łatwością wyczyścić kamień z muszli klozetowej oraz rur spływowych przy użyciu domowych sposobów.