17

wrz

Zmień swoje miasto! Rekomendacje TUMW do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego »

Bez kategorii

10-na-schronie-2W tym tygodniu rozpoczęło się głosowanie na pomysły zgłoszone do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wybierać można z ponad 300 projektów na łączną kwotę 200 mln zł. Każdy z nas może wesprzeć maksymalnie trzy projekty, a 20 mln zł przewidzianych w budżecie WBO 2014 stanowi jedynie 10 proc. potrzeb, dlatego radzimy dobrze przemyśleć swoje typy!

Mamy również nadzieję na większą wysokość budżetu w przyszłych jego edycjach. Bo gdy wziąć pod uwagę wysoką jakość zgłoszonych przez mieszkańców propozycji, nawet trzykrotnie większą kwotę można by wydać rozsądnie, sprawnie i z pożytkiem dla miasta.

Już pobieżny przegląd pomysłów mieszkańców pokazuje czego najbardziej we Wrocławiu brakuje. Zdecydowana większość projektów skupia się w trzech obszarach – tworzenia nowych miejsc rekreacji, usprawniania komunikacji rowerowej oraz poprawy bezpieczeństwa pieszych. Chcieliśmy zarekomendować po jednym projekcie z każdego z nich i prosić Was o poparcie – mają one potencjał do zmiany polityki przestrzennej naszego miasta, a co za tym idzie jakość życia nas wszystkich.

Pierwszy z nich to projekt nr 400 „Bezpieczni piesi”. Skupia się on na wyniesieniu przejść dla pieszych w 11 miejscach w całym mieście, w których do tej pory zdarzało się wyjątkowo dużo wypadków. Na każdym z nich zginął wrocławianin! Podniesienie poziomu przejścia nie tylko zwiększy wygodę pieszych, ale przede wszystkim radykalnie podniesie ich bezpieczeństwo – będą lepiej widoczni na drodze, a kierowcy zostaną zmuszeni do zwolnienia przed pasami.

Drugi projekt to nr 269 „Rowerowy Wrocław”, czyli plan uzupełnienia sieci tras rowerowych w centrum miasta o 10 kilometrów nowych dróg. Wygodne i bezpieczne trasy rowerowe mają być tworzone szczególnie w miejscach, w których cykliści są zmuszeni do jazdy po chodniku pomiędzy pieszymi lub na ruchliwej ulicy pomiędzy samochodami. Jak piszą autorzy projektu: „chodniki zostawmy pieszym, a jezdnię cyklistom i kierowcom do bezkonfliktowego użytkowania”.

Wreszcie zgłoszony przez TUMW projekt numer 200 „Wyspa Skarbów” zakłada stworzenie miejskiego centrum rekreacji na terenie dawnego schroniska dla zwierząt przy ulicy Skarbowców. Ten zaniedbany i niebezpieczny teren w centrum dzielnicy pełnej nowych budynków mieszkalnych ma szanse stać się miejscem aktywnego wypoczynku dla tysięcy młodych rodzin. Nowe osiedla na obrzeżach Wrocławia cierpią na brak zieleni i terenów do rekreacji. „Wyspa Skarbów” może pokazać decydentom, że są one podstawą wysokiej jakości życia. Co więcej, projekt zagospodarowuje ruiny XIX-wiecznego fortu piechoty, będzie więc pierwszym przykładem kompleksowego wykorzystania spuścizny Twierdzy Wrocław.

Te trzy projekty uważamy za najbardziej warte głosu, ponieważ są emblematyczne dla kluczowych problemów naszego miasta. Wierzymy, że ich szerokie poparcie pokaże urzędnikom jak w codziennym miejskim życiu ważne są rzeczy proste – odpoczynek wśród zieleni, bezpieczne chodniki czy wygodne trasy rowerowe. Wspólnie uczyńmy Wrocław wygodniejszym!

ZOBACZ TEŻ: Wyspa Skarbów – pierwszy z projektów TUMW do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014.

04-plan-przyk-adowy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl