15

kw.

Tak wyburza się zabytki we Wrocławiu »

Architektura i Urbanistyka

Wyburzony Elewator na tle reszty kompleksuW sobotę wyburzono ostatni fragment blisko stuletniego elewatora przy Młynie Sułkowice – jego wieżę. Jeszcze do niedawna była ona zabytkiem chronionym prawem, poległa jednak w starciu z inwestorem. Nie jest to pierwszy taki przypadek, warto wspomnieć chociażby o rzeźni przy ulicy Legnickiej, cukrowni na Klecinie czy części kompleksu Browaru Piastowskiego. Jak doszło do tego tym razem? Bardzo prosto – inwestor zamówił ekspertyzę, w której napisano, że obiekt jednak nie jest wart ochrony.

Jeszcze nie tak dawno elewator chroniony był na dwa sposoby. Po pierwsze, figurował w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Wrocławia jeszcze w marcu 2013. Po drugie, jego najcenniejszy element – wyburzona w sobotę wieża – chroniona była zapisem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

mpzp-mlyn

Co więcej, plan miejscowy został uzgodniony z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków jeszcze w 2009 roku.

uzgodnieniempzp_2009

W związku z powyższym wyglądało na to, że przynajmniej wieży nic nie grozi. Zaniepokojeni jednakże wizualizacjami przebudowanego obiektu, na których elewatora już nie ma, wystąpiliśmy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z pytaniem czy pozwolenie na rozbiórkę obejmuje również ten obiekt. Odpisał, że „obiekty objęte ochroną konserwatorską na podstawie powyższego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie zostały objęte przywołanym wcześniej pozwoleniem na rozbiórkę i zostaną zachowane”.

pozwolenienabudowe_mlyb

Niestety, Inspektor nie docenił determinacji inwestora. Udało mu się bowiem zamówić opinię eksperta z Warszawy, który w elewatorze „nie stwierdził wartości zabytkowych”.

Fragment odpowiedzi Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:
„Kluczowa była tu opinia dr hab. Marty Leśniakowskiej, profesor w Instytucie PAN, która stwierdziła w opracowaniu pn. „ocena wartości zabytkowych zespołu budynków młyna Sułkowice we Wrocławiu”, że elewator jest pozbawiony wartości zabytkowych, a o jego zachowaniu powinna zadecydować wyłącznie nowa koncepcja architektoniczna, a nie konserwatorska”. Organ konserwatorski podziela to stanowisko. Mając powyższe na względzie dopuszczono rozbiórkę elewatora, który będzie tym samym skreślony z ewidencji zabytków”.

Na podstawie tej decyzji – sprzecznej z tymi o konieczności ochrony obiektu wydanymi zaledwie 4 lata wcześniej – wykreślono elewator z ewidencji i zezwolono na jego rozbiórkę.

uzgodnienie_rozbiorki_2uzgodnienie_rozbiorki_1

Chcesz wyburzyć zabytek? To proste, zapłać za ekspertyzę. Tak się to robi we Wrocławiu.

Wyburzony Elewator przy ul. Poprzecznej

 Elewator Młyna Sułkowice, fot. Wojciech Prastowski 2012 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.4/10 (33 votes cast)
Tak wyburza się zabytki we Wrocławiu, 9.4 out of 10 based on 33 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl