27

gru

TUMW przekonał wrocławski magistrat do budowy nowego przejścia dla pieszych przy ul. Bogusławskiego »

Architektura i Urbanistyka

boguslawskiego3Okolice nasypu kolejowego przy ul. Bogusławskiego w ostatnich tygodniach mocno się zmieniły. Powstało tam nowe przejście dla pieszych. TUMW apelował do magistratu o wdrożenie tych zmian i cieszymy się, że nasze argumenty przekonały urzędników.

Nowe przejście dla pieszych połączy dwie części ul. Bogusławskiego tuż przy nasypie kolejowym. Dotychczas idąc ulicą od Teatru Polskiego w stronę Dworca Głównego PKP, trzeba było nadkładać drogi do skrzyżowania Świdnickiej i Piłsudskiego, aby przejść na drugą stronę ulicy. Co gorsza, przy budynku, w którym mieszczą się biura wrocławskiego magistratu, przestrzeń dla pieszych i rowerzystów mocno ograniczała barierka.

To wszystko ograniczało atuty spacerowe tego miejsca, utrudniało też dostęp do oferty kulturalnej czy rozrywkowej lokali przy nasypie kolejowym, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Niedaleko mieści się też efektownie odnowiony Teatr Capitol, a przez Bogusławskiego prowadzi też wygodna droga na Dworzec Główny. Dlatego TUMW przedstawił propozycje zmian tego miejsca – by wyeksponować jego turystyczne i kulturalne zalety.

W lutym br. TUMW zaprezentował wizualizacje ul. Bogusławskiego jako deptaka, z ograniczonym ruchem samochodowym. Częścią tego projektu było też wybudowanie nowego przejścia dla pieszych, łączącego przeciętą przy nasypie kolejowym ul. Bogusławskiego, co zwiększa bezpieczeństwo, bo do tej pory piesi przebiegali w tym miejscu. Pomysł TUMW został przyjęty z uznaniem przez urzędników wrocławskiego magistratu. Również okoliczni restauratorzy, z którymi miejscy urzędnicy z Biura Rozwoju Gospodarczego konsultowali projekt zmian, przyjęli je pozytywnie. I pod koniec br. projekt został zrealizowany. Nowe przejście dla pieszych przy ul. Bogusławskiego wybudowano na wysokości siedziby Urzędu Miejskiego. Co ważne, osobne miejsce do przekroczenia jezdni oraz sygnalizację świetlną wyznaczono tam dla rowerzystów. Dodatkowo, po stronie gmachu magistratu odnowiono oraz poszerzono chodnik. A na jezdni – na odcinku od Piłsudskiego do Bogusławskiego – wymalowano nową ścieżkę rowerową.

Miejscy urzędnicy do pomysłu TUMW dołożyli też przebudowę przystanku tramwajowego przy skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Piłsudskiego. Został on poszerzony i podniesiony. Ta zmiana sprawi, że w tym miejscu będą mogły zatrzymywać się dwa tramwaje jednocześnie. Nową część przystanku nieco podniesiono tak, aby pasażerowie mieli zapewnione wygodne wsiadanie i wysiadanie z tramwaju.

Zmiany w tym miejscu przyszykowano także dla kierowców. Auta jadące od strony ul. Powstańców Śląskich będą mogły skręcić w prawo w Bogusławskiego i dojechać do ul. Komandorskiej. Do tej pory w tym miejscu obowiązywała odwrotna organizacja ruchu.

Wprowadzenie wszystkich zmian w tym miejscu kosztowało ok. 1 mln zł. Według zapowiedzi ZDiUM, nowe przejście dla pieszych przy ul. Bogusławskiego ma zostać otwarte do końca br.

ZOBACZ TEŻ: Będzie deptak na Bogusławskiego?

boguslawskiego2  1boguslawskiego_0

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (9 votes cast)
TUMW przekonał wrocławski magistrat do budowy nowego przejścia dla pieszych przy ul. Bogusławskiego, 10.0 out of 10 based on 9 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl