18

paź

„Nowe” kioski na Starym Mieście »

Estetyka

DSC01291

Opinia szefa pionu estetycznego TUMW:

Wrocławskie nowe kioski nie budzą pozytywnych skojarzeń. Z niepokojem obserwujemy to, co się dzieje w naszym mieście, gdzie mała architektura nie zajmuje należnego jej miejsca w kreowaniu przyjaznej przestrzeni. Bieda ma ten plus, że nie pozwala na fanaberie i zmusza mniej lub bardziej do estetycznej powściągliwości. Wzrost zamożności, któremu nie towarzyszy wzrost świadomości estetycznej, przynosi opłakane efekty – tak jak w przypadku Wrocławia.

Nie możemy zrozumieć dlaczego nie można zrobić u nas rzeczy, które na świecie są naturalną drogą podejmowania decyzji dotyczących  zagospodarowania przestrzeni. Po co nam nauczyciele i studenci wzornictwa, skoro nikt nie czyni z nich użytku? Powinno się ogłosić ogólnopolski albo nawet międzynarodowy konkurs na serię mebli miejskich i profesjonalistom zlecać to, w czym są najlepsi.

Urząd estety czy też plastyka miejskiego powinien przede wszystkim wykreować mechanizmy podejmowania właściwych decyzji przestrzennych – określić procedury wyboru, uzgadniania, publicznej dyskusji, a nie wymyślać – często zawstydzające mieszkańców przed przyjezdnymi – kurioza.

Problem estetyczny nie leży w tym, czy coś jest historyczne czy współczesne – nie tu przebiega granica między kiczem a elegancją. Paryskie historyzujące kioski są eleganckie, pomimo że współczesne. Równie eleganckie są te współczesne z Krakowskiego Przedmieścia. Wrocławskie są słabe – niezależnie od stylu, jaki im przypisać.

Więcej zdjęć na tuwroclaw.com >

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
"Nowe" kioski na Starym Mieście, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl