20
gruList otwarty TUMW w sprawie Trasy W-Z »
Po opublikowaniu w „Gazecie” rozmowy z dyrektorem Biura Rozwoju Wrocławia Tomaszem Ossowiczem na temat przyszłości ulicy Świdnickiej członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia nadesłali list otwarty.
Niezmiernie cieszy nas decyzja o całkowitej zmianie charakteru ulicy Kazimierza Wielkiego. W naszym odczuciu rejon tzw. trasy w-z od dawna jest największym urbanistycznym problemem centrum Wrocławia i wymaga nowych, radykalnych rozwiązań. Przebudowa ulicy Kazimierza Wielkiego będzie z pewnością jednym z kluczowych dla rozwoju miasta projektów i pomoże przywrócić Stare Miasto mieszkańcom Wrocławia.
Jednak w związku z wysoką rangą proponowanych zmian niepokoi nas fakt całkowitego braku dyskusji publicznej nad zakresem i formą prezentowanej koncepcji. W sprawach tak kluczowych, jak radykalna ingerencja w tkankę Starego Miasta konieczne jest przeprowadzenie konkursu, który pomógłby wybrać optymalne rozwiązanie problemu. Obecnie bowiem nie jesteśmy w stanie powiedzieć, na czym oparto wybór prezentowanego wariantu oraz dlaczego odrzucono inne pojawiające się koncepcje, takie jak zwężenie obecnej ulicy do dwóch jednopasmowych jezdni czy zabudowanie jej w celu odtworzenia przedwojennego charakteru.
Dyskusja publiczna jest również konieczna, aby odpowiedzieć i zareagować na obawy mieszkańców dotyczące skomunikowania Starego Miasta po zmianie trasy w-z w aleję Kazimierza Wielkiego. Obecnie ograniczenia komunikacji indywidualnej nie są rekompensowane poprawą jakości komunikacji zbiorowej. Wręcz przeciwnie: zlikwidowano linie 139 i 12 dowożące mieszkańców dużych osiedli do ulicy Świdnickiej oraz odsunięto od centrum linię 144. Proponowana koncepcja przebudowy centrum nie zawiera również elementów takich jak postulowane w Białej Księdze Transportu Komisji Europejskiej parkingi typu Park&Ride.
Pragniemy również zauważyć, że postulowane przez magistrat pozostawienie lokali na ulicy Świdnickiej jedynie „niewidzialnej ręce wolnego rynku” jest dużą niekonsekwencją. Po pierwsze, niecały kilometr dalej, na rewitalizowanym Nadodrzu, Biuro Rozwoju Gospodarczego wybiera najemców miejskich lokali stosując jako kryterium nie wysokość płaconego czynszu, a możliwości poprawienia wizerunku i ożywienia tej dzielnicy (słusznie!). Po drugie, kilkanaście miesięcy temu magistrat podjął decyzję o bezpośrednim zaangażowaniu w rynek handlu we Wrocławiu, wspierając budowę galerii przy stadionie (niesłusznie!), która zmniejszy popyt na powierzchnie handlowe w centrum.
W związku z powyższym postulujemy, aby przygotowano kompleksowy raport o obecnym stanie i perspektywach handlu we Wrocławiu, podobny do szczecińskiego „Raportu z badania stanu nasycenia w obszarze handlu i usług”. Handlowy charakter naszego centrum to nie tylko żywe ulice, ale także wyższe wpływy do budżetu i większa zamożność mieszkańców.
List TUMW w Gazecie Wyborczej: Najpierw raport o handlu na Świdnickiej, potem zmiany
Przeczytaj także:
Ossowicz: Szansa dla ul. Świdnickiej? Boczne ulice (Gazeta Wyborcza)
List otwarty TUMW w sprawie Trasy W-Z,