2

mar

Księgarnia Pod Arkadami żegna się z czytelnikami »

Bez kategorii

Księgarnia Pod Arkadami przy ul. Świdnickiej 49 zaczęła działać w 1959 roku. Niedługo dobiłaby 55 lat. Nie dobije. Pada. – Będzie jeszcze więcej analfabetów – komentują internauci. Ale może problem tkwi w Świdnickiej, która od kilku lat zmienia charakter. Czy wymiera?

(…)

– Kiedyś na Świdnickiej można było pójść do teatru, do kina i zahaczyć o księgarnię. Tyle że łatwo można było przejść z miejsca na miejsce. I w tym jest kłopot – uważa Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. – Nie do końca jest tak, że do księgarni nie przychodzą ludzie. Są przykłady nowych miejsc, które świetnie sobie radzą, jak Tajne Komplety w Przejściu Garncarskim czy księgarnia w Heliosie.

Według Filara główny problem tkwi w Świdnickiej, która od kilku lat wymiera. Pod koniec 2011 roku „Gazeta” pisała o zamykaniu na ulicy kolejnych sklepów. Temat wzbudził wtedy dużą dyskusję, a Filar punktował, że Świdnicka jest bardzo źle skomunikowana. Dzisiaj podtrzymuje zdanie. – Likwidowane są linie tramwajowe i autobusowe, w planach magistratu na Kościuszki mają powstać światła, to będzie jeszcze mniej przyjazne dla pieszych. Nikomu nie będzie się chciało chodzić Świdnicką i będzie tak jak na Piłsudskiego – twierdzi Filar.

Nie rozumie, dlaczego urząd miasta nie chce uporządkować Świdnickiej podobnie jak uporządkował Nadodrze, gdzie proponuje preferencyjne stawki dla rzemieślników, i Rynek, gdzie niedawno ogłoszono bardzo wymagający przetarg na prowadzenie Piwnicy Świdnickiej.

– Kapitalizm kapitalizmem, ale żaden właściciel centrum handlowego nie pozwoli na otwarcie pięciu banków obok siebie – mówi Filar. Nieprzypadkowo Renoma sklep z tańszymi ciuchami ma na końcu – klient po drodze do niego zahaczy o droższe sklepy, może wstąpi. Potrzebne są wspólnie wymyślone funkcje. Dlatego ktoś powinien zastanawiać się nad całym obszarem centrum. Świdnicka upada i nie ma sensu zasłaniać się zasadami wolnego rynku, że przez to się nie da. No, na Nadodrzu – widać – się da – komentuje.

Cały tekst:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,13489665,Wiekowej_Ksiegarni__Pod_Arkadami__juz_dziekujemy.html#ixzz2MOzqjwv1

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Księgarnia Pod Arkadami żegna się z czytelnikami, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl