29

sie

Dyskusja nad projektem zagospodarowania terenu dworca PKS »

Architektura i Urbanistyka

Teren PKS widoczny ze Sky TowerW środę w czasie dyskusji o przyszłości terenu dworca PKS we wrocławskim urzędzie miejskim starły się dwie wizje planowania przestrzeni. Urzędnicy stali na stanowisku, że to inwestor może decydować o tym, co zbuduje na nieruchomości. Społecznicy pytali: dlaczego planiści nie planują?

Czytaj całość na portalu wroclaw.gazeta.pl (autor: Mateusz Kokoszkiewicz)

(…)

– Na jakiej podstawie zdecydowano, że w tym miejscu może powstać wielka galeria handlowa? – pytał Marek Nowak z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. (…)

– Może ktoś w innej jednostce miasta sprawdza, ile jest w mieście powierzchni handlowej, ale tego nie bierze się pod uwagę przy planowaniu – mówił Jacek Barski, dyrektor departamentu architektury i rozwoju w urzędzie miejskim.

– Jak więc zdecydowano o lokalizacji obiektu handlowego? (…)

– Dopuściliśmy po prostu wszystkie możliwe funkcje, które mogą być w takim miejscu, poza mieszkaniową – wskazywała Monika Sochańska z urzędu miejskiego, projektantka planu. (…)

Marek Nowak zwracał uwagę na to, że w planie nie został przewidziany placyk przed budynkiem dworca, który parę lat temu zapisano w studium zagospodarowania przestrzennego miasta. – To, czy powstanie, to decyzja inwestora. Wierzę, że w jego interesie będzie to, żeby przestrzeń wokół budynku była atrakcyjna – mówiła Sochańska. – Chciałbym mieć tę wiarę, patrząc na inne galerie handlowe – ironizował Nowak. – Właściciel kieruje się maksymalizacją zysku. Wątpię, czy plac da mu korzyści, natomiast ludziom na pewno się przyda. Zapisanie w planie, że np. 500 m kw. to skwer, ograniczy chęć zabudowania wszystkiego – dodawał. (…)

Aleksandra Zienkiewicz z TUMW zgłosiła zaś postulat, żeby od ul. Borowskiej wejścia do sklepów były nie tylko z wnętrza galerii, ale też z chodnika. Na podobne propozycje planiści odpowiadali: mimo że mogliśmy to wszystko zapisać, to się na to nie zdecydowaliśmy, a inwestor będzie mógł zrealizować swoją wizję. (…)

Kontrowersje wywoływała też kwestia skwerku, który istnieje przy ul. Borowskiej i jest pozostałością po parku, który musiał ustąpić przed dworcem. – Czemu miasto likwiduje enklawę zieleni na obszarze, na którym jest jej tak mało? – dopytywali się przedstawiciele TUMW. – Według mnie zieleni w okolicy jest wystarczająco dużo, a w takim miejscu ścisła zabudowa jest najlepsza – ripostował Barski. (…)

Poczytaj więcej: TUMW przeciwko galerii handlowej na miejscu dworca PKS

Teren PKS z lotu ptaka (fot. Wratislaviae Amici)

Fot. Portal Wratislaviae Amici 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (2 votes cast)
Dyskusja nad projektem zagospodarowania terenu dworca PKS, 6.0 out of 10 based on 2 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl