4

kw.

Budujmy ulice, nie estakady (list otwarty TUMW) »

Komunikacja

CS03Ponad 7 lat temu było już pewne, że estakady na placu Społecznym, kilometr od Rynku, ukończone w 1989 roku, zostaną wyburzone. Jednak 2 lata  temu rozpoczęto projektowanie nowych estakad, również w odległości kilometra od Rynku, nad nieczynnymi od 21 lat torami, po drugiej stronie Starego Miasta, za Dworcem Świebodzkim.

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia od dawna postuluje, aby racjonalnie gospodarować przestrzenią i finansami, w związku z czym, naszym zdaniem należy zrezygnować z mrzonek o odbudowywaniu linii kolejowej do dworca Świebodzkiego na powierzchni, skoro już przed wojną takie rozwiązania były eliminowane (np. estakada kolejowa wzdłuż ulicy Piłsudskiego). Skoro Urząd Marszałkowski zrezygnował z budowy linii kolejowej na lotnisko, należy pozostawić w planie rezerwę na wykop pod tory, a Aleję Południową (połączenie ulicy Robotniczej z Tęczową) poprowadzić na poziomie ziemi. Tereny Centrum Świebodzkiego to naturalne przedłużenie Śródmieścia, więc problemy generowane przez estakady drogowe i kolej na ziemi (hałas, ekrany akustyczne, brak skrzyżowań, kolizja z budynkami) wydają się oczywistymi argumentami.

Prosimy, aby Biuro Rozwoju Wrocławia, mając na uwadze wygodę życia w naszym mieście, zrezygnowało z rozwiązań powszechnych w latach sześćdziesiątych, które podrażają inwestycje i wydłużają ich realizację. Ostatnie dni wyraźnie pokazały, e połączenie ulic Legnickiej oraz Grabiszyńskiej tzw. ulicą Nowoszpitalną, albo Aleją Południową, to nagląca konieczność, a estakada nad nieczynnymi torami to kosztowna fanaberia. Dworzec Świebodzki może w przyszłości stać się pierwszą stacją ewentualnej podziemnej kolejowej linii średnicowej, czyli metra aglomeracyjnego, ale taka wizja w żadnym przypadku nie koliduje z budową ulicy ze szpalerem drzew na nieużywanym terenie.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (10 votes cast)
Budujmy ulice, nie estakady (list otwarty TUMW), 9.0 out of 10 based on 10 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl