Instalacje

Jaka jest cena gazu 1m3 w 2024 roku?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska18.02.20245 min.
Jaka jest cena gazu 1m3 w 2024 roku?

Cena gazu 1m3 od wielu lat budzi duże zainteresowanie Polaków, którzy chcą jak najlepiej zaplanować budżet domowy. W 2024 roku na wysokość taryf za gaz będzie wpływać kilka kluczowych czynników.

Kluczowe wnioski:
 • Cena gazu zależy od sytuacji geopolitycznej i dostaw surowca.
 • Istotne są prognozy popytu oraz podaży gazu w Europie.
 • Duże znaczenie mają koszty wydobycia i transportu gazu.
 • Kurs złotego wobec euro i dolara również oddziałuje na cenę.
 • Nie można wykluczyć dalszych podwyżek cen gazu w 2024 roku.

Ile wynosi cena gazu 1m3 w 2024 roku?

Według prognoz analityków, cena gazu 1m3 w 2024 roku będzie nadal stosunkowo wysoka. W ostatnich latach obserwowaliśmy znaczne wzrosty cen gazu, co było spowodowane między innymi sytuacją geopolityczną i ograniczeniem dostaw z Rosji. Eksperci przewidują, że w 2024 roku średnia cena za 1m3 gazu w Polsce może wynieść około 4-5 zł.

Dokładne prognozy dotyczące cen gazu na 2024 rok obarczone są jednak dużą niepewnością. Na rynku gazowym wciąż panuje duża zmienność i szereg czynników może wpłynąć zarówno na wzrost, jak i spadek cen surowca. Niemniej wśród analityków dominuje przekonanie, że w najbliższych latach nie należy spodziewać się powrotu do niskich cen gazu sprzed 2020 roku.

Prognozy dotyczące ceny gazu 1m3 w 2024 roku

Jak będzie kształtować się cena metra sześciennego gazu w 2024 roku? Prognozy analityków różnią się w zależności od przyjętych założeń. Optymiści liczą, że uda się zdywersyfikować dostawy gazu do Europy i zmniejszyć uzależnienie od dostaw z Rosji. Wtedy średnia cena mogłaby spaść do około 3 zł za 1m3. Pesymiści zakładają utrzymanie wysokiego popytu i napięć geopolitycznych. Wówczas cena mogłaby sięgnąć nawet 6-7 zł za 1m3.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to utrzymanie ceny w przedziale 4-5 zł za 1m3 gazu w 2024 r. Będzie to poziom wyższy niż przed 2020 r., ale niższy niż rekordowe ceny z 2022 r. Kluczowe znaczenie będzie mieć import LNG i postępy w dywersyfikacji dostaw. Im więcej gazu popłynie do Polski z kierunków alternatywnych, tym niższa może być cena.

Czynniki kształtujące cenę gazu

Na prognozowaną średnią cenę gazu na poziomie 4-5 zł za 1m3 wpłynie kilka podstawowych czynników.

Przede wszystkim będzie to kształtowanie się popytu i podaży gazu w Europie. Wysokie ceny zachęcają do oszczędzania gazu i poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Z drugiej strony, niskie ceny mogą zwiększyć popyt. Ważna będzie też podaż i import LNG spoza Rosji.

Czytaj więcej: Jaka jest cena montażu grzejnika łazienkowego?

Jak kształtowała się cena gazu 1m3 w poprzednich latach?

Aby lepiej zrozumieć obecne prognozy dotyczące cen gazu w 2024 roku, przyjrzyjmy się kształtowaniu się cen gazu w Polsce w poprzednich latach.

Rok Średnia cena 1m3 gazu dla gospodarstw domowych
2015 2,24 zł
2018 2,55 zł
2021 3,46 zł

Jak widać, od 2015 do 2021 roku średnia cena 1m3 gazu systematycznie rosła. Wzrosty te były jednak umiarkowane, aż do 2021 roku, kiedy wybuchł kryzys energetyczny i ceny gwałtownie poszybowały w górę. Stąd obecne, znacznie wyższe prognozy na 2024 rok.

Cena gazu 1m3 w Polsce na tle Europy w 2024 roku

Jaka jest cena gazu 1m3 w 2024 roku?

Według analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w 2022 roku cena za m3 gazu dla polskich gospodarstw domowych była jedną z najniższych w Europie i wynosiła około 3,12 zł. Dla porównania, w Holandii cena sięgała 9,45 zł za 1m3, a w Danii nawet 13,76 zł.

Eksperci prognozują, że w 2024 roku różnice cen gazu pomiędzy poszczególnymi krajami europejskimi nieco się zmniejszą, choć nadal będą istotne. Szacowana cena 4-5 zł za 1m3 gazu dla Polski wciąż ma pozostać jedną z niższych w regionie.

Jakie strategie podjąć, aby obniżyć rachunek za gaz w 2024 roku?

W obliczu rosnących cen gazu konsumenci poszukują sposobów na obniżenie rachunków za gaz. Eksperci rekomendują kilka strategii.

 • Przede wszystkim, warto mozliwie ograniczyć zużycie gazu poprzez termomodernizację i docieplenie budynku.
 • Dodatkowo, można rozważyć zmianę sprzedawcy gazu lub renegocjację obecnej umowy.
 • Warto też zainstalować termostaty i zawory termostatyczne regulujące temperaturę.
 • W miarę możliwości, dobrym rozwiązaniem jest też zastąpienie gazu innym, tańszym źródłem ciepła, np. pompą ciepła.

Stosując się do tych zasad i monitorując rynek, można ograniczyć podwyżki cen gazu w 2024 roku i zminimalizować ich wpływ na domowy budżet.

Podsumowanie

W 2024 roku cena gazu 1m3 będzie nadal dość wysoka, choć nieco niższa niż rekordowe poziomy z 2022 r. Prognozy mówią o widełkach 4-5 zł za 1m3. To i tak znacznie więcej niż przed 2020 r. Na cenę metra sześciennego gazu wpłynie import LNG i dywersyfikacja dostaw. Im mniejsze uzależnienie od Rosji, tym lepsze perspektywy cenowe. Mimo podwyżek, cena za m3 gazu w Polsce ma pozostać konkurencyjna na tle Europy.

W obliczu rosnących cen gazu, konsumenci powinni ograniczać zużycie, zmieniać sprzedawcę, instalować zawory termostatyczne i w miarę możliwości przechodzić na alternatywne źródła ciepła. To pozwoli nieco złagodzić podwyżki w 2024 r. i zminimalizować ich wpływ na domowy budżet.

Najczęstsze pytania

Aktualnie cena gazu dla gospodarstw domowych w Polsce wynosi średnio ok. 2,60-2,70 zł za 1 metr sześcienny. Od stycznia 2024 odnotowano kolejne podwyżki i w porównaniu do grudnia 2023 średnia cena wzrosła o około 15-20%.

Większość analityków spodziewa się, że w 2024 roku ceny gazu będą nadal rosły. Prognozy mówią o średniej cenie rzędu nawet 3-3,5 zł za 1m3 pod koniec bieżącego roku. Jednak sytuacja pozostaje niepewna.

Kluczowe znaczenie mają czynniki geopolityczne (wojna Rosja-Ukraina), koszty wydobycia gazu, popyt ze strony odbiorców, możliwości importowe, decyzje regulatorów rynku i inne.

Teoretycznie tak, choć wydaje się to mało prawdopodobne. Do obniżek mogłoby dojść, gdyby nastąpiła deeskalacja konfliktu Rosja-Ukraina-Zachód i poprawiłaby się sytuacja podażowa na rynku gazu w Europie.

Średnie ceny wyglądały następująco: 2020 r. - 1 zł, 2021 r. - 1,40 zł, 2022 r. - 2 zł. Obecny poziom powyżej 2,5 zł za 1 metr sześcienny gazu to absolutny rekord.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Rozwiązania na wypełnienie dziur w styropianie: Praktyczne porady
 3. Jakie są ceny brzozy za metr? - Aktualne informacje
 4. Ukryte drzwi - co musisz wiedzieć zanim je zamontujesz?
 5. Kuchnia beżowo drewniana - Co warto wiedzieć przed zakupem?

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Koszt pompy ciepła do domu 150m2
InstalacjeKoszt pompy ciepła do domu 150m2

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m2? Jaki jest całkowity koszt zakupu, montażu i eksploatacji? Który typ pompy ciepła najbardziej się opłaca i jaki jest okres zwrotu z inwestycji? Sprawdź w przystępnym poradniku!