Wykończenia

Ile kosztuje pomnik z lastryko?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska07.02.20246 min.
Ile kosztuje pomnik z lastryko?

Ile kosztuje pomnik z lastryko to pytanie, które sobie zadaje wiele osób planujących zakup nagrobka dla swoich bliskich. Lastryko to bardzo popularny i estetyczny materiał, ale jego cena bywa zróżnicowana. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć, jakie czynniki wpływają na koszt wykonania pomnika z lastryko i gdzie można kupić go najtaniej.

Kluczowe wnioski:
 • Cena pomnika z lastryko zależy od wielu czynników - rodzaju lastryko, wielkości i kształtu nagrobka, zdobień czy transportu.
 • Średnio pomniki z lastryko są tańsze od granitowych i marmurowych, ich ceny zaczynają się już od 2-3 tys. zł.
 • Najtaniej kupić gotowy pomnik z lastryko w hurtowniach i bezpośrednio u producentów.
 • Można też zamówić indywidualny projekt u kamieniarzy, ale będzie to droższe rozwiązanie.
 • Wybierając pomnik, warto porównać oferty kilku sprzedawców, by znaleźć najlepszą cenę.

Ile kosztuje pomnik z lastryko

Ile kosztuje pomnik z lastryko to pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków planujących zakup nagrobka. Lastryko ze względu na swoje walory estetyczne i wytrzymałość stało się niezwykle popularnym materiałem do produkcji nagrobków. Jednak jego cena potrafi się znacznie różnić. Co wpływa na koszt pomnika z lastryko i gdzie można go kupić najtaniej?

Cena pomnika z lastryko uzależniona jest od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim liczy się rodzaj użytego lastryko - dostępne są lastryka zarówno krajowe, jak i zagraniczne, różniące się ceną. Do tego dochodzi wielkość i kształt nagrobka, sposób wykończenia i zdobienia kamienia, grubość płyty czy koszty transportu gotowego wyrobu.

Ogólnie pomniki z lastryko należą do tych tańszych i przystępniejszych cenowo, w porównaniu na przykład do granitowych czy marmurowych. Ich ceny mogą zaczynać się już od około 2000-3000 zł za niewielki i prosty nagrobek. Te większe, bardziej zdobione i wykonane z lastryko importowanego potrafią jednak kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jaka jest cena pomnika z lastryko

Jaka zatem jest przeciętna cena pomnika z lastryko? Trudno wskazać jedną konkretną kwotę, ale można przyjąć uśrednione wartości dla lastryko krajowego i zagranicznego.

Pomniki z polskiego lastryko kosztują zazwyczaj od 3500 do 8000 zł. Oczywiście w zależności od wielkości, kształtu, personalizacji nagrobka. Duże, bogato zdobione mogą jednak osiągać cenę nawet do 12-15 tysięcy złotych.

Pomniki z lastryko zagranicznego, głównie włoskiego i hiszpańskiego, zaczynają się od około 5000 zł, a kończą nawet na 20-30 tys. zł za wyjątkowo pokaźne realizacje. W ich przypadku liczą się także dodatkowe koszty transportu z odległych kamieniołomów.

Ile trzeba zapłacić za pomnik lastrykowy

Podsumowując, za niewielki, prostokątny pomnik z polskiej lastryki trzeba zapłacić około 3-5 tysięcy złotych. Luksusowe modele z importu mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Pomiędzy tymi skrajnościami mieszczą się średniej wielkości pomniki w cenie 6-15 tysięcy złotych.

Warto pamiętać, że sama płyta nagrobkowa to nie wszystko. Do całkowitego kosztu pomnika lastrykowego należy doliczyć jeszcze usługę ustawienia nagrobka, wykonanie fundamentu i dodatkowe elementy, jak cokół, obudowa i postument.

Nawet najprostszy pomnik z lastryko kompleksowo zamontowany na cmentarzu to wydatek minimum 5-6 tysięcy złotych. Jeśli szukamy tańszych opcji, warto kupić samą płytę i zlecić jej montaż lokalnemu kamieniarzowi.

Czytaj więcej: Kuchnia popiel z drewnem - aranżacje

Gdzie kupić najtańszy pomnik z lastryko

Gdzie zatem szukać najlepszych cen pomników z lastryko? Z pewnością nie w salonach sprzedaży przy samych cmentarzach. Tam za wygodę lokalizacji trzeba sporo dopłacić. Zdecydowanie opłaca się kupować lastrykowe nagrobki bezpośrednio u producentów lub w hurtowniach budowlanych.

 • Zakupy bezpośrednio u producenta pozwolą zaoszczędzić nawet 30-40% w stosunku do cen w salonach. Warto jednak wcześniej umówić się na spotkanie i obejrzeć katalogi oferowanych nagrobków.
 • Hurtownie budowlane dzięki dużym zamówieniom u producentów również mogą zaoferować atrakcyjne ceny pomników z lastryko, choć wygoda wyboru i obsługa klienta bywają tam na niższym poziomie.

Jakie są koszty pomnika z tego materiału

Oprócz postaci nagrobka, istotne znaczenie ma koszt samego materiału, z którego jest wykonany, czyli lastryko. Jest kilka rodzajów tego kamienia o zróżnicowanej cenie.

Rodzaj lastryko Cena
Lastryko polskie 100-250 zł/m2
Lastryko włoskie 250-450 zł/m2
Lastryko indyjskie 150-300 zł/m2
Lastryko chińskie 120-200 zł/m2

Jak widać, im egzotyczniejsze i bardziej odległe kamieniołomy, tym cena materiału rośnie, co oczywiście przekłada się na ostateczny koszt pomnika nagrobnego. Stąd Polacy najczęściej decydują się na tańsze lastryko z polskich złóż, które wcale nie ustępuje wyglądem zagranicznym odpowiednikom.

Na co zwrócić uwagę wybierając pomnik

Ile kosztuje pomnik z lastryko?

Wybierając nagrobek z lastryko, a także negocjując jego cenę z producentem czy sprzedawcą, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Przede wszystkim liczy się rodzaj i klasa użytego lastryko. Nie zawsze droższe, zagraniczne gwarantuje lepszą jakość od krajowego. Zwróćmy też uwagę na sposób wykończenia płyty nagrobnej - powinna być gładka i równa, bez rys, żył i odprysków.

Sprawdźmy także warunki gwarancji na pomnik z lastryko i możliwość reklamacji ewentualnych uszkodzeń transportowych czy montażowych. W końcu kupujemy na lata, więc lepiej mieć zabezpieczenie na wypadek problemów.

Oczywiście porównajmy oferty kilku producentów. Zazwyczaj można wynegocjować rabat na gotówkę, zamówienie większej ilości pomników lub rezygnację z transportu, jeśli odbierzemy go osobiście.

Jak zaoszczędzić na zakupie pomnika z lastryko

Oprócz negocjacji z producentem, istnieje jeszcze kilka sposobów, aby kupić pomnik z lastryko w dobrej cenie.

Możemy na przykład rozważyć tańsze, niekoniecznie importowane materiały, jak lastryko śląskie, strzegomskie czy pińczowskie. Są one podobne wizualnie do droższych odpowiedników, przy wyraźnie niższej cenie.

Dobrym rozwiązaniem jest też zakup lastrykowej płyty nagrobnej osobno, a zlecenie jej montażu i fundamentu lokalnemu kamieniarzowi. Zaoszczędzimy wtedy na kosztach dojazdu i pośrednictwa. Taki duet lastryko + usługa może być znacznie tańszy niż gotowy zestaw.

Na koniec przypomnijmy także o możliwości rat. Zamiast wydawać kilka tysięcy złotych od razu, pomnik z lastryko możemy spłacać w ratach bez dodatkowych kosztów odsetek czy prowizji.

Podsumowanie

Ile kosztuje pomnik z lastryko to pytanie, które nurtuje wielu Polaków planujących zakup nagrobka dla swoich bliskich. Jak się okazuje, ceny pomników lastrykowych mogą się znacznie różnić, w zależności od rodzaju i klasy materiału, wielkości i kształtu nagrobka, sposobu wykończenia i transportu.

Ogólnie pomniki z polskiego lastryko w dobrym standardzie kosztują od około 3,5 do 8 tysięcy złotych. Droższe, luksusowe modele z lastryko zagranicznego sięgają z kolei kwot rzędu 15-30 tysięcy. Szukając dobrych ofert, warto kupować bezpośrednio u producentów lub w hurtowniach budowlanych.

Najczęstsze pytania

Średnie ceny pomników z polskiego lastryko mieszczą się w przedziale od 3500 do 8000 zł. Luksusowe modele z lastryko zagranicznego potrafią kosztować od 5000 nawet do 30 000 zł.

Prosty, niewielki pomnik z polskiego lastryko w standardowym wykonaniu kosztuje od około 3000 do 5000 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze usługę montażu i fundament pod nagrobek.

Najtańsze pomniki znajdziemy bezpośrednio u producentów lub w hurtowniach budowlanych. Pozwala to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent względem cen w salonach sprzedaży przy cmentarzach.

Oprócz samego nagrobka, w koszcie pomnika trzeba uwzględnić także wykonanie fundamentu, montaż, ewentualny transport czy dodatkowe elementy typu cokół, obudowa, postument. To dodatkowe minimum 1000-2000 zł.

Aby zaoszczędzić, można kupić tańszą odmianę lastryko lub samą płytę nagrobną i zlecić montaż lokalnemu kamieniarzowi. Pomaga też negocjacja rabatów za gotówkę, większe zamówienie czy własny transport.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Rozwiązania na wypełnienie dziur w styropianie: Praktyczne porady
 3. Jakie są ceny brzozy za metr? - Aktualne informacje
 4. Deski sosnowe z tartaku czy warto je kupić?
 5. Ile kosztuje wykończenie kuchnii 8m2?

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jaki jest koszt wykończenia łazienki?
WykończeniaJaki jest koszt wykończenia łazienki?

Ile wynosi koszt wykończenia łazienki w zależności od metrażu i standardu? Poradnik zawiera szczegółowe zestawienie kosztów materiałów i robocizny przy wykańczaniu małej, średniej oraz dużej łazienki. Dowiedz się, jak zaoszczędzić nawet 20-30% budżetu.