Przemysł metalowy nie może funkcjonować bez pras krawędziowych. Ich wydajność i trwałość w dużej mierze zależy od regularnej konserwacji. Przekłada się ona też na precyzję, a co za tym idzie, również konkurencyjność produkcji i zyski. Prasa krawędziowa ze względu na swoją złożoność wymaga stosowania szczegółowych procedur konserwacyjnych w krótszych i dłuższych odstępach czasu. Opisujemy je poniżej!
Codzienna konserwacja prasy krawędziowej
Zacznijmy od podstawowych czynności, które należy wykonywać każdego dnia. W zasadzie mowa głównie o czyszczeniu powierzchni roboczej, narzędzi oraz pozostałych elementów maszyny podatnych na zanieczyszczenia. Resztki metalu i pył osadzają się na prowadnicach, matrycach i stemplach, co prowadzi do zwiększonego tarcia i szybszego zużywania się narzędzi. Oprócz tego nagromadzenie się pozostałości po obróbce może uniemożliwiać wykonywanie precyzyjnego gięcia.
Dlatego zaleca się codzienne czyszczenie oraz kontrolę stanu ww. części. Najlepszym sposobem jest wykorzystywanie suchej miękkiej szmatki. Wielu producentów nie zaleca, by wykorzystywać do tego celu sprężone powietrze. Należy więc trzymać się instrukcji dołączonej do maszyny. https://maszyny-polskie.pl/oferta-maszyn/prasa-krawedziowa/.
Cotygodniowe czynności konserwacyjne pracy krawędziowej
Oprócz codziennej troski o czystość prasy, należy też podejmować działania cotygodniowe. Te obejmują bardziej szczegółowe i wymagające czynności serwisowe. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie poziomu oleju w systemie hydraulicznym, jeśli taki jest w niej zainstalowany. Niski jego poziom może prowadzić do spadku ciśnienia, a przez to zmniejszenia nacisku i precyzji gięcia.
Po drugie kluczowe jest monitorowania stanu filtrów (oleju i powietrza) oraz wskaźników zatkania. Zanieczyszczone filtry również mogą powodować niższą wydajność maszyny oraz sprzyjać powstaniu uszkodzeń układu hydraulicznego.
Po trzecie liczy się też dokładny przegląd uszczelek, przewodów, a także smarowanie ruchomych części – prowadnic i zderzaków. Wszystkie te czynności należy wykonywać najrzadziej raz w tygodniu dla utrzymania prasy w odpowiednim stanie.
Konserwacja i serwis raz w miesiącu i raz w roku
Raz w miesiącu należy przeprowadzić szczegółowy przegląd i konserwację układu hydraulicznego, gnącego oraz oleju. Zacznijmy od hydrauliki. W skład czynności konserwacyjnych wchodzą:
- kontrola szczelności połączeń oraz przewodów;
- przegląd siłowników i zaworów pod kątem pracy i ewentualnych wycieków;
- kontrola stanu i jakości oleju.
Dostrzeżenie wycieku i zlokalizowanie przyczyny problemu znacząco zmniejsza ryzyko powstania awarii. W kontekście hydrauliki należy też zwrócić uwagę na potrzebę wymiany oleju. Bagatelizowanie interwału zmiany może zwiększać ryzyko uszkodzenia pomp i zaworów oraz zwiększać temperaturę pracy komponentów. Oprócz tego należy zadbać o kontrolę osi prowadzących belkę gnącą. Płynny i precyzyjny ruch elementów mechanicznych przekłada się na jakość krawędziowania.
Roczna konserwacja prasy krawędziowej obejmuje przegląd i serwis wszystkich elementów maszyny mających wpływ na jej prawidłową pracę. Po wykonaniu potrzebnych prac to również czas na jej kalibrację. Tylko wtedy można mieć pewność, że nadal będzie pracować bezawaryjnie!