Marzysz o stylowym i przytulnym domu? Nie wystarczy wybrać eleganckich mebli. Na postrzeganie wnętrza ogromny wpływ ma oświetlenie. Nie zostawiaj zakupu lamp na ostatnią chwilę. Poświęć temu zagadnieniu wystarczającą ilość czasu, aby idealnie zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych, ich wygląd, a także barwę światła. Dzięki temu stworzysz wyjątkową atmosferę w swoim domu!
Jak powinno być rozmieszczone oświetlenie w domu?
Jeśli chcesz, by Twoje wnętrza były przytulne i praktyczne, nigdy nie decyduj się wyłącznie na jeden punkt świetlny. Oświetlenie w pomieszczeniach powinno być rozłożone warstwowo, by „modelowało przestrzeń”. Zacznij od góry – zamontuj lampy sufitowe LED w postaci dekoracyjnych lamp wiszących lub przylegających do sufitu plafonów, które rewelacyjnie sprawdzą się zwłaszcza w korytarzu czy w przedpokoju.
Następnie wybierz lampy stojące. Rozmieść je obok kącika telewizyjnego i czytelniczego. Takie modele świetnie sprawdzają się również w sypialni czy pokoju dziecięcym. Nie możesz zapomnieć również o lampach stołowych. Mowa tutaj o lampach o charakterze dekoracyjnym, umieszczonych, np. na komodzie w salonie, jak i o lampkach biurkowych, które są niezbędne w gabinecie i na biurku ucznia. Dodatkowo dopełnij swoje pomieszczenia kinkietami, o których funkcjach wspominamy poniżej.
Oświetlenie punktowe – czym jest i dlaczego jest tak ważne?
Oświetlenie ma być przede wszystkim praktyczne. Jego rolą jest umożliwienie funkcjonowania ludziom po zmroku. Dlatego tak istotne jest oświetlenie punktowe, czyli takie, które ma doświetlać konkretne obszary lub elementy danego pomieszczenia. Do takich zalicza się, np. niezwykle ważne lampy nad stół czy wspomniane wcześniej kinkiety, za których pomocą można zaakcentować obecność obrazów czy innych dekoracyjnych elementów wyposażenia. Kinkiety nadają wnętrzu głębię i kameralny klimat. Co ciekawe, do oświetlenia punktowego zaliczyć można również lampy elewacyjne, które nie tylko rozjaśniają mrok i wskazują drogę do domu czy innych przydomowych budynków, ale roztaczają w ogrodzie romantyczną i przytulną atmosferę.
Barwa i natężenie światła, czyli jak wybrać odpowiednie parametry oświetlenia?
Piękne oprawy lamp to nie wszystko. Nie możesz zapomnieć również o parametrach oświetlenia, które odgrywają kluczową rolę w budowaniu atmosfery wnętrza. Miękkie i stonowane światło o żółtym odcieniu tworzy romantyczny, relaksujący nastrój, więc świetnie sprawdza się w sypialni albo w części wypoczynkowej salonu. Takie światło ułatwia zasypianie, koi zmysły i pozwala łatwiej się odprężyć. Z kolei jasne, niebieskie światło o intensywnym natężeniu jest dobre do nauki i pracy: pobudza i motywuje do działania, dlatego najlepiej nada się w gabinecie, w kuchni czy przy biurku dziecka. Pamiętaj, aby dopieścić nie tylko oświetlenie domowe, ale również zewnętrzne. Wystarczy odpowiednio przemyśleć rozmieszczenie lamp i barwę światła, by stworzyć rajski lub romantyczny ogród jak ze snów.