Remont

Ile pustaków potrzebujesz na dom o powierzchni 80m2?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska13.02.20246 min.
Ile pustaków potrzebujesz na dom o powierzchni 80m2?

Ile pustaków na dom 80m2 to jedno z kluczowych pytań przy planowaniu budowy domu. Odpowiednia liczba materiałów budowlanych pozwoli uniknąć problemów podczas prac oraz niepotrzebnych kosztów. W tym artykule przedstawimy praktyczną wiedzę, jak obliczyć zapotrzebowanie na pustaki ceramiczne, bloczki betonowe, cegły czy inne materiały murowe w zależności od projektu i powierzchni domu. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, by kupić optymalną ilość produktów potrzebną do wzniesienia domu o metrażu 80 m2.

Kluczowe wnioski:
  • Liczbę pustaków należy dobrać do grubości ścian i ich długości w projekcie
  • Na zapotrzebowanie wpływa także wysokość pomieszczeń oraz obszar otworów okiennych i drzwiowych
  • Ważne jest uwzględnienie rodzaju materiału: ceramika, beton komórkowy, silikaty, cegła pełna
  • Przydatne będą tabele zużycia materiałów budowlanych na 1 m2 powierzchni
  • Warto doliczyć 5-10% na ewentualne błędy i straty montażowe podczas budowy

Ile pustaków potrzeba na ściany 80m2

Ściany stanowią podstawowy element konstrukcyjny każdego domu i ich wzniesienie wymaga sporej ilości materiałów budowlanych. Przy domu o powierzchni 80 m2 należy więc przede wszystkim oszacować zapotrzebowanie na pustaki, bloczki czy cegły na murłaty i ściany nośne oraz działowe.

Kluczowe będzie określenie całkowitej długości wszystkich ścian zewnętrznych i wewnętrznych na podstawie projektu architektonicznego. Następnie z uwzględnieniem grubości materiału (np. 12 cm w przypadku pustaka ceramicznego) i wysokości kondygnacji (standardowo 2,5 m) można obliczyć potrzebną ilość sztuk bloczków czy cegieł.

Przykładowo, dla ścian z pustaka o grubości 12 cm i łącznej długości 50 m będzie to ok. 150 sztuk na każdy metr wysokości. Przy standardowej wysokości pomieszczeń 2,5 m daje to około 375 pustaków ceramicznych na ściany 80 m2 domu.

Straty montażowe

W praktyce warto jednak doliczyć 5-10% więcej materiału na ewentualne błędy obliczeniowe i nieuniknione straty podczas murowania ścian. Pozwoli to uniknąć problemów z zabraknięciem pustaków czy cegieł w trakcie prac budowlanych.

Ile pustaków zużyć na fundamenty domu 80m2

Fundamenty to kolejny element konstrukcyjny, który pochłonie spory procent materiałów murowych przy wznoszeniu domu 80 m2. W zależności od warunków gruntowych i projektu architektonicznego może to być tradycyjna ława fundamentowa lub nowocześniejsza i lżejsza płyta fundamentowa.

Przy ławach liczbę pustaków lub bloczków betonowych należy oszacować na podstawie obwodu budynku i wysokości (zazwyczaj 60-80 cm) fundamentu. Dla domu o obwodzie 30 m i fundamencie z bloczków M6 zużycie wyniesie ok. 270 sztuk.

Z kolei na wykonanie płyty fundamentowej potrzeba średnio 1,5 m3 betonu zbrojonego na 1 m2 powierzchni. Przy domu 80 m2 daje to zużycie ok. 120 m3 betonu i zbrojenia na fundament.

Czytaj więcej: Jaka jest cena za równanie ścian?

Ile cegieł kupić na strop 80m2 domu

Kolejnym etapem budowy domu jest wykonanie stropu. W przypadku konstrukcji drewnianej nie trzeba tu materiałów murowych. Jednak przy typowym strope monolitycznym trzeba zakupić odpowiednią ilość bloczków stropowych.

Bloczki stosowane do stropex mają najczęściej wymiary 25x60x20 cm. Przyjmując wydajność 10 sztuk na 1 m2 konstrukcji, dla domu 80 m2 trzeba ok. 800 bloczków stropowych. Po doliczeniu 5% rezerwy na straty daje to orientacyjnie 840 sztuk bloczków na wykonanie stropu.

Inne materiały

Oprócz bloczków na strop trzeba jeszcze wkalkulować zakup odpowiedniej ilości betonu do zalania konstrukcji. Zazwyczaj zużywa się ok. 0,08 m3 betonu na 1 m2 stropu, czyli dla domu 80 m2 daje to ok. 6,4 m3 betonu.

Ile bloczków betonowych na ścianki działowe 80m2

Ile pustaków potrzebujesz na dom o powierzchni 80m2?

Kolejnym etapem prac wykończeniowych jest wykonanie ścian działowych wewnątrz domu. Do ich budowy wykorzystuje się zazwyczaj lżejsze materiały, takie jak bloczki z betonu komórkowego lub płyty gipsowo-kartonowe.

Bloczek komórkowy ma grubość najczęściej 8 lub 10 cm. Przy założeniu, że ścianki działowe zajmują ok. 15-20% powierzchni całkowitej, to dla 80 m2 domu daje to zapotrzebowanie rzędu 350-400 bloczków betonowych.

Płyty GK montuje się na ruszcie metalowym lub drewnianym. Zużycie zależy od układu pomieszczeń, ale średnio na wykonanie ścianek działowych 80 m2 domu potrzeba ok. 100-150 m2 płyt GK.

Ile sztuk pustaków ceramicznych na komin 80m2

Niezbędnym elementem każdego domu jest komin odprowadzający spaliny z kominka lub kotła grzewczego. Do jego wymurowania wykorzystuje się specjalne pustaki kominowe lub cegły pełne.

Komin powinien mieć przekrój co najmniej 15x15 cm lub fi20 cm. Przeciętna wysokość komina w domu jednorodzinnym to ok. 8-10 m. Biorąc pod uwagę wymiary pustaka kominowego 15x15x25 cm, na 1 mb komina potrzeba ok. 6 sztuk. Dla komina o długości 10 m daje to zapotrzebowanie rzędu 60 pustaków kominowych.

Do tego dochodzi jeszcze potrzeba wymurowania wyczystki, czyli ok. 20-30 cegieł. Łącznie na komin w domu 80 m2 trzeba więc zaopatrzyć się w ok. 80-90 pustaków ceramicznych.

Ile cegieł wapienno-piaskowych na klatkę schodową 80m2

Jeśli projekt domu przewiduje wewnętrzną klatkę schodową, to jej wykonanie również wymaga sporej ilości cegieł, bloczków lub innych materiałów murowych.

Klatka schodowa składa się ze ścian bocznych, podestów i samych schodów. Ściany można wymurować z cegły pełnej lub bloczków betonowych, a schody wykonać z płyt lub bloczków schodowych.

Przyjmując cegłę pełną o wymiarach 25x12x6,5 cm i długość klatki schodowej ok. 5 mb, potrzeba będzie ok. 600 cegieł na ściany oraz ok. 200 cegieł na schody i spoczniki. Razem daje to zapotrzebowanie rzędu 800 cegieł na klatkę schodową w domu 80 m2.

Podsumowując, budowa wszystkich elementów domu 80 m2 wymaga zaopatrzenia się w ok. 2-3 tys. sztuk materiałów murowych w postaci pustaków, bloczków, cegieł czy innych produktów ściennych.

Podsumowanie

Ile pustaków na dom 80m2 jest kluczową kwestią przy planowaniu budowy. Pustaki, bloczki i cegły potrzebne są do wzniesienia fundamentów, ścian nośnych i działowych, komina czy klatki schodowej. Całkowite zapotrzebowanie zależy od projektu, ale szacunkowo na wykonanie domu o powierzchni 80 m2 trzeba ok. 2-3 tys. sztuk materiałów murowych.

Dokładne obliczenie ilości pustaków, cegieł i bloczków pozwoli uniknąć problemów z ich niedoborem lub nadmiarem. Trzeba też doliczyć 5-10% zapasu na ewentualne straty podczas budowy domu o metrażu 80 m2.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
  2. Rozwiązania na wypełnienie dziur w styropianie: Praktyczne porady
  3. Jakie są ceny brzozy za metr? - Aktualne informacje
  4. Ukryte drzwi - co musisz wiedzieć zanim je zamontujesz?
  5. Kuchnia beżowo drewniana - Co warto wiedzieć przed zakupem?

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jaka jest cena murowania z silki za m2?
RemontJaka jest cena murowania z silki za m2?

Ile kosztuje murowanie 1 m2 ścian z bloczków silikatowych? Sprawdź, od czego zależy cena robocizny i materiałów przy wznoszeniu murów z silki. Porównaj z tradycyjną cegłą i poznaj zalety tego rozwiązania.

Jak wyczyścić kamień w toalecie?
RemontJak wyczyścić kamień w toalecie?

Jak skutecznie pozbyć się szpecącego osadu wapiennego z toalety? Krok po kroku dowiesz się, jak z łatwością wyczyścić kamień z muszli klozetowej oraz rur spływowych przy użyciu domowych sposobów.