Wykończenia

Ile kosztuje skuwanie tynku?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska15.02.20247 min.
Ile kosztuje skuwanie tynku?

Skuwanie tynku jest konieczne, gdy stary tynk jest popękany, odspojony od podłoża lub zawilgocony. Wymaga to specjalistycznego sprzętu i umiejętności, więc lepiej zlecić ten proces fachowcom. Ile kosztuje skuwanie tynku? To zależy od kilku czynników.

Kluczowe wnioski:
 • Koszt skuwania tynku zależy przede wszystkim od metrażu powierzchni do skucia.
 • Im mocniej przylega tynk, tym pracochłonniejsze i droższe będzie jego skuwanie.
 • Duży wpływ na cenę ma też rodzaj tynku – skucie tynku cementowo-wapiennego jest tańsze niż akrylowego czy mozaikowego.
 • Do kosztów skuwania doliczyć trzeba też usunięcie gruzu i przygotowanie podłoża pod nowy tynk.
 • Ostateczną cenę ustali wykonawca po dokładnym obmiarze powierzchni i zbadaniu rodzaju tynku.

Zle gdy skuwanie tynku jest konieczne

Skuwanie tynku jest pracochłonnym i uciążliwym zabiegiem, dlatego powinno się go unikać, jeśli to tylko możliwe. Jednak w pewnych sytuacjach staje się absolutnie konieczne.

Przede wszystkim trzeba skuć stary, odpadający tynk. Jego pozostawienie nie tylko fatalnie wygląda, ale też stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Odpadające fragmenty mogą spaść np. na głowę przechodnia.

Skuwanie tynku jest również niezbędne, gdy widoczne są ślady zawilgocenia i rozwoju pleśni. W takim przypadku trzeba jak najszybciej usunąć skażony tynk i znaleźć źródło zawilgocenia.

Kolejny powód to odspojenie tynku od podłoża. Wówczas nie ma innego wyjścia, jak kompletne skuwanie wszystkich odstających partii. To zabieg konieczny, by móc położyć nowy tynk.

Jak rozpoznać, że tynk nadaje się do skuwania?

Nie zawsze na pierwszy rzut oka widać, czy tynk kwalifikuje się do całkowitego skucia. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z fachowcem, który doradzi najwłaściwsze rozwiązanie.

Do najczęstszych oznak konieczności skuwania tynku należą: liczne rysy i spękania, ubytki tynku i widoczne fragmenty podłoża, charakterystyczny dźwięk odstających płatów przy ostukiwaniu, ślady zacieków i zagrzybienia, a czasem także nieprzyjemny zapach.

Jak mocno przylega tynk do podłoża wpływa na cenę skuwania

Skuwanie tynku to skomplikowany i czaso- oraz pracochłonny proces. Wysiłki ekipy wykonawczej oraz zużycie narzędzi i maszyn, potrzebnych do zdarcia tynku, znacząco podnoszą koszty całej usługi. Dlatego im słabsza jest przyczepność tynku do podłoża, tym niższy będzie jego koszt.

Przyczepność zależy przede wszystkim od składu tynku, jego struktury i rodzaju podłoża, na jakie został położony. Najsłabiej zwykle przylega tynk cementowo-wapienny czy gipsowy. Znacznie trudniejsze do zerwania są wyprawy na bazie tworzyw sztucznych.

Czasami, delikatnie stukając w różne partie ściany, można nawet w przybliżeniu określić, jak mocno tynk łączy się z podłożem. Zagłębienia, nieregularności i nierówności podłoża zwykle zmniejszają jego przyczepność.

Im luźniej tynk łączy się ze ścianą, tym łatwiej i szybciej uda się go zdrapać.

Dlatego w planowaniu budżetu na skuwanie tynku, oprócz powierzchni ścian, bardzo ważne jest też zbadanie, jak bardzo jest on związany z podłożem i jak trudno będzie oderwać go bez uszkodzenia muru.

Czytaj więcej: Meble w zabudowie do kuchni - rozwiązania dla kuchni

Koszt skuwania tynku zależny od wielkości powierzchni

Koszt zrywania tynku to przede wszystkim wynik iloczynu stawki za metr kwadratowy oraz łącznej powierzchni ścian przeznaczonych do skucia. Stawki różnią się w zależności od regionu kraju oraz indywidualnej polityki cenowej firmy, jednak zwykle mieszczą się w przedziale od 25 do 60 zł za m2.

Czasem w wycenie stosowany jest także ryczałt. Wówczas koszt skuwania tynku nie rośnie proporcjonalnie do metrażu.

Jednak przy bardzo dużych powierzchniach i tak opłaca się negocjować cenę za metr kwadratowy. W przypadku niewielkich pomieszczeń ryczałt może okazać się korzystniejszy.

Wielkość powierzchni do skucia Wpływ na koszt skuwania tynku
do 10 m2 najczęściej ryczałt 500-800 zł
10-50 m2 rozliczenie za m2 lub negocjacja ryczałtu
powyżej 50 m2 obowiązkowo cena za m2

Warto też wziąć pod uwagę, że im większa powierzchnia do skucia, tym niższa może być jednostkowa stawka za metr – ze względu na system rabatowy przy rozliczeniach dużych zleceń.

Koszty dodatkowe przy usuwaniu tynku

Ile kosztuje skuwanie tynku?

Oprócz kosztu czysto wykonawczego, czyli pracy ekipy skuwającej stary tynk, trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami.

Pierwszą z nich jest wywóz gruzu powstałego po skuciu tynków. Opłata za załadunek i utylizację może sięgać nawet kilkuset złotych przy usuwaniu tynków z dużej powierzchni.

Kolejna pozycja to ewentualne wyrównanie i przygotowanie podłoża pod położenie nowego tynku. Może się to wiązać np. z skuciem nierówności, wypełnieniem ubytków, gruntowaniem.

Na łączny koszt wpływają także: zabezpieczenie okien, mebli i podłóg przed zapyleniem i uszkodzeniami podczas prac oraz sprzątanie po zakończeniu skuwania.

Jak obliczyć całkowity koszt?

Aby dobrze oszacować finansowe konsekwencje skuwania tynku, należy zsumować:

 • stawkę za m2 pomnożoną przez powierzchnię do skucia,
 • ewentualny zryczałtowany koszt za małe pomieszczenia,
 • opłatę za wywiezienie odpadów,
 • koszt przygotowania podłoża i innych dodatkowych prac.

Warto poprosić wykonawcę o dokładne zestawienie wszystkich składowych kosztorysu, by uniknąć nieprzewidzianych dopłat w trakcie realizacji usługi.

Rodzaj tynku ma wpływ na trudność skuwania

Na pracochłonność zrywania tynku, a co za tym idzie, także cenę wykonania tej usługi, duży wpływ ma rodzaj tynku podlegającego skuciu.

Najłatwiejsze w usunięciu są tynki cementowo-wapienne. Charakteryzują się dość kruchą strukturą i niezbyt wytrzymałym połączeniem z podłożem. Ekipa skuwa je stosunkowo szybko, bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Znacznie trudniejsze, a więc i droższe jest skuwanie tynków gipsowych oraz cienkowarstwowych na bazie tworzyw sztucznych, które mocno łączą się z murem. Wymagają użycia młotów pneumatycznych.

Jeszcze trudniejsze jest skucie wypraw mozaikowych, lastriko, a nawet powłok malarskich na gładziach gipsowych. Wówczas prace mogą być nie tylko żmudne, ale także generują większy hałas i pylenie.

Im trudniejszy w usunięciu rodzaj tynku, tym wyższa będzie cena za skuwanie tynku za metr kwadratowy. Różnice w stawkach za m2 mogą przekraczać nawet 100% w zależności od tego, jaki tynk podlega zrywaniu.

Najlepiej zlecić skuwanie tynku fachowcom

Skuwanie tynku to ciężka praca wymagająca wprawy, doświadczenia i dobrej kondycji fizycznej. Dlatego zdecydowanie lepiej zlecić ją fachowcom niż próbować wykonywać samemu.

Profesjonalna ekipa dysponuje odpowiednimi narzędziami (np. młotami udarowymi), przez co skuwa tynki szybciej i dokładniej, minimalizując ryzyko uszkodzenia ścian. Ponadto sprawnie przygotuje podłoże pod nowy tynk i uprzątnie cały gruz.

Korzystając z usług wykwalifikowanych fachowców, mamy też pewność poprawnego wykonania usługi i zgodności efektu finalnego z oczekiwaniami. W razie problemów można dochodzić roszczeń, czego nie zapewni samodzielnie wykonana praca.

Dlatego, choć zlecenie zrywania tynku firmie będzie wiązało się z kosztami, z punktu widzenia jakości i wygody - zdecydowanie się to opłaca.

Podsumowanie

Skuwanie tynku to pracochłonna i kosztowna usługa, niemniej czasem absolutnie niezbędna. Na koszt skuwania tynku wpływa wiele czynników, między innymi metraż powierzchni, rodzaj tynku czy stopień jego przyczepności do podłoża. Im mniejsza przyczepność, tym łatwiej oderwać tynk, co obniża cenę. Poza samym skuciem trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami, takimi jak wywóz gruzu, wyrównanie podłoża itp. Całość zlecenia najlepiej powierzyć fachowcom.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Państwu lepiej zrozumieć uwarunkowania kosztowe skuwania tynku i przygotować trafny budżet takiej inwestycji. W razie dodatkowych pytań, nasi specjaliści są do dyspozycji.

Najczęstsze pytania

Tynk kwalifikuje się do całkowitego skucia, gdy jest mocno popękany lub odspojony od podłoża, widoczne są zacieki i ślady zagrzybienia lub po prostu fatalnie wygląda. Czasem wystarczy skucie tylko złuszczonych partii tynku.

Stawki za metr kwadratowy skuwania tynku wahają się zwykle od 25 do 60 zł w zależności od regionu Polski i firmy. Przy małych powierzchniach stosowany jest czasem ryczałt: 500-800 zł.

Samodzielne skuwanie tynku jest bardzo ciężką pracą, do której potrzebne są wprawa i dobre narzędzia. Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zlecenie tego fachowcom, którzy wykonają usługę sprawniej i dokładniej.

Na cenę skuwania tynku mają wpływ przede wszystkim metraż powierzchni do skucia, stopień przyczepności tynku do podłoża, rodzaj tynku oraz dodatkowe koszty, takie jak wywóz gruzu czy przygotowanie podkładu pod nowy tynk.

Przed skuwanie tynku trzeba dobrze zabezpieczyć wszystkie meble, zdjąć ze ścian wiszące elementy i starannie zafoliować okna. Warto też na wszelki wypadek przykryć folią meble oraz podłogi w pomieszczeniach sąsiadujących ze skuwanymi ścianami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Rozwiązania na wypełnienie dziur w styropianie: Praktyczne porady
 3. Jakie są ceny brzozy za metr? - Aktualne informacje
 4. Deski sosnowe z tartaku czy warto je kupić?
 5. Ile kosztuje wykończenie kuchnii 8m2?

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jaki jest koszt wykończenia łazienki?
WykończeniaJaki jest koszt wykończenia łazienki?

Ile wynosi koszt wykończenia łazienki w zależności od metrażu i standardu? Poradnik zawiera szczegółowe zestawienie kosztów materiałów i robocizny przy wykańczaniu małej, średniej oraz dużej łazienki. Dowiedz się, jak zaoszczędzić nawet 20-30% budżetu.