Remont

Czy lodówkę można położyć? Na co trzeba uważać?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska18.02.20245 min.
Czy lodówkę można położyć? Na co trzeba uważać?

Położyć lodówkę to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Choć lodówki wydają się dość lekkie, ważą jednak sporo i wymagają odpowiedniego przygotowania miejsca oraz instalacji. Niewłaściwe ustawienie lodówki może skutkować jej przemieszczaniem się, hałasem, a nawet awarią. Dlatego warto zastanowić się, gdzie postawić lodówkę w kuchni i na co zwrócić uwagę, by służyła bez problemów przez długie lata.

Kluczowe wnioski:

  • Zmierz dokładnie wolną przestrzeń i porównaj z wymiarami lodówki
  • Sprawdź, czy podłoże uniesie ciężar lodówki bez odkształceń
  • Pozostaw co najmniej 5-10 cm odstępu z tyłu i po bokach dla wentylacji
  • Przygotuj prawidłową instalację elektryczną z uziemieniem
  • Wypoziomuj lodówkę, by drzwi się prawidłowo domykały

Gdzie postawić lodówkę w kuchni

Decydując gdzie postawić lodówkę w kuchni, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim dobrze jest ustawić ją w pobliżu gniazdka elektrycznego, aby uniknąć poprowadzenia kabla na długim odcinku. Lodówka powinna też stać z dala od źródeł ciepła, takich jak kuchenka, piekarnik czy okno z intensywnym nasłonecznieniem.

Ponadto konieczne jest zapewnienie lodówce odpowiedniej wentylacji poprzez pozostawienie przynajmniej 5-10 cm odstępu od ścian lub innych mebli. Nie można jej wbudowywać ani ustawiać w zamkniętej wnęce. Lodówka wydziela ciepło i musi mieć możliwość odprowadzania go na zewnątrz.

Dobrze jest też wstępnie przemyśleć, która strona otwieranych drzwi lodówki będzie dla nas najwygodniejsza podczas codziennego użytkowania. W zależności od aranżacji i rozkładu kuchni lepiej sprawdzi się lodówka z zawiasami po prawej lub po lewej stronie.

Miejsce na przewody i wąż odpływowy

Wybierając miejsce na lodówkę, trzeba też pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni z tyłu lub pod spodem na przewód zasilający. Nowoczesne lodówki są wyposażone w wąż odpływowy odprowadzający skropliny, więc konieczne jest też swobodne poprowadzenie go do kratki ściekowej.

Jak zmierzyć przestrzeń na lodówkę

Aby uniknąć nieprzewidzianych komplikacji, przed zakupem lodówki warto dokładnie zmierzyć i sprawdzić, czy miejsce które planujemy dla niej przeznaczyć jest wystarczające. Należy zmierzyć szerokość, wysokość i głębokość niszy lub przestrzeni, w której ma stanąć.

Warto też sprawdzić czy drzwi do pomieszczenia, w którym ustawimy lodówkę są na tyle szerokie, żeby można było wniesć przez nie urządzenie. Trzeba liczyć się z tym, że wraz z opakowaniem lodówka może okazać się sporo szersza niż jej wymiary netto podane w specyfikacji.

Należy zawsze brać pod uwagę, że podane przez producentów wymiary zewnętrzne lodówek nie uwzględniają dodatkowej przestrzeni potrzebnej do otwierania drzwi czy zapewnienia odpowiedniej wentylacji.

Dlatego lepiej dla pewności przyjąć zakładkę i zostawić po 5-10 cm wolnej przestrzeni z każdej strony obudowy lodówki. Pozwoli to zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych problemów podczas montażu i eksploatacji.

Czytaj więcej: Jaka jest cena za równanie ścian?

Uważać na odległość lodówki od ścian

Lodówka powinna stać w bezpiecznej odległości od ścian, innych mebli lub sprzętów kuchennych. Zaleca się zachowanie co najmniej 5-10 cm odstępu z tyłu i po bokach, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Gdy lodówka ustawiona jest zbyt blisko ściany, narażona jest na przegrzanie ze względu na utrudniony przepływ powietrza. Skutkować to może intensywniejszą pracą sprężarki, skracając jej żywotność oraz zwiększeniem zużycia energii elektrycznej.

Lodówka ustawiona przy ścianie Prawidłowa odległość od ściany
![zły przykład] ![dobry przykład]

Niedostateczny odstęp może również utrudniać otwieranie drzwi lodówki i ograniczać dostęp do wnętrza podczas wyjmowania i wkładania produktów spożywczych.

Zapewnić lodówce dobrą wentylację

Czy lodówkę można położyć? Na co trzeba uważać?

Aby lodówka funkcjonowała poprawnie i wydajnie zużywała jak najmniej energii elektrycznej, kluczowe znaczenie ma zapewnienie jej dobrej wentylacji. Należy ją ustawić w taki sposób, żeby powietrze mogło swobodnie przepływać przez otwory wentylacyjne obudowy znajdujące się z tyłu lub pod spodem.

Jeśli lodówka będzie pozbawiona dostępu świeżego powietrza, będzie zmuszona do intensywniejszej pracy, aby obniżyć temperaturę wewnątrz. To z kolei przełoży się na podwyższone rachunki za prąd i skrócenie jej żywotności.

Dlatego nigdy nie należy ustawiać lodówki w zamkniętych wnękach czy obudowywać ją meblami. W najgorszym wypadku może to nawet doprowadzić do awarii sprężarki na skutek przegrzania się podzespołów.

Sprawdzić parametry bezpieczników

Podłączając lodówkę do gniazdka, trzeba sprawdzić, czy parametry bezpieczników elektrycznych są wystarczające do zasilania dodatkowego odbiornika prądu o mocy sięgającej nawet 1500 W w przypadku dużych modeli. Inaczej istnieje ryzyko wyzwalania wyłączników przeciążeniowych lub nadmiernego rozgrzewania instalacji.

Sprawdzić wytrzymałość podłoża na ciężar

Mimo pozornej lekkości, lodówki bywają dość ciężkie. Standardowa lodówka o pojemności ok 300 litrów waży od 50 do 70 kg. Duże modele przekraczają nierzadko 100 kg.

Dlatego przed zakupem należy sprawdzić specyfikację planowanego modelu lodówki i upewnić się, że podłoże w miejscu ustawienia wytrzyma takie obciążenie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia podłogi.

Szczególnie ważne jest to w przypadku wzniesienia lodówki na legary lub cokół, ponieważ koncentruje to naprężenia z całego ciężaru na niewielkiej powierzchni, zwiększając prawdopodobieństwo pęknięcia płytek lub paneli podłogowych.

Przygotować instalację elektryczną dla lodówki

Podłączając lodówkę do prądu warto zadbać o kilka kwestii, aby zapewnić jej bezpieczną eksploatację. Przede wszystkim gniazdko elektryczne powinno być wyposażone w bolec uziemiający i zabezpieczone bezpiecznikiem różnicowoprądowym, czułym na prądy uszkodzeniowe powyżej 30 mA.

Należy też sprawdzić, czy kabel zasilający nie będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne, np. przez otwierane szuflady, uchylane drzwi lub stawiane donośnie przedmioty. Warto zastosować dodatkowe osłony z tworzywa sztucznego.

Dobrą praktyką jest także podłączenie lodówki do gniazdka dedykowanego na wyłączność, do którego nie będą podpięte żadne dodatkowe urządzenia. Zminimalizuje to ryzyko przeciążenia instalacji lub niekorzystnych spadków napięcia.

Podsumowanie

Położenie lodówki to temat, który warto potraktować z należytą uwagą. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się błahostką, od właściwego ustawienia lodówki zależy jej bezawaryjna praca i niskie rachunki za prąd. Trzeba więc pamiętać o kilku zasadach, aby cieszyć się sprawnym i ekonomicznym sprzętem.

Przede wszystkim lodówce potrzebna jest dobra wentylacja - należy pozostawić odstępy od ścian i nie zabudowywać jej szczelnie. Ważne też, by sprawdzić nośność podłoża i parametry instalacji elektrycznej. Warto też dmuchać na zimne i zmierzyć dokładnie przestrzeń przed zakupem. Posługując się kilkoma wskazówkami, unikniemy wielu potencjalnych niespodzianek związanych z położeniem lodówki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
  2. Rozwiązania na wypełnienie dziur w styropianie: Praktyczne porady
  3. Co można użyć zamiast kostki brukowej? - Alternatywne materiały
  4. Deski sosnowe z tartaku czy warto je kupić?
  5. Ile kosztuje wykończenie kuchnii 8m2?

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jaka jest cena murowania z silki za m2?
RemontJaka jest cena murowania z silki za m2?

Ile kosztuje murowanie 1 m2 ścian z bloczków silikatowych? Sprawdź, od czego zależy cena robocizny i materiałów przy wznoszeniu murów z silki. Porównaj z tradycyjną cegłą i poznaj zalety tego rozwiązania.

Jak wyczyścić kamień w toalecie?
RemontJak wyczyścić kamień w toalecie?

Jak skutecznie pozbyć się szpecącego osadu wapiennego z toalety? Krok po kroku dowiesz się, jak z łatwością wyczyścić kamień z muszli klozetowej oraz rur spływowych przy użyciu domowych sposobów.