Gry komputerowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu wśród Polaków. Grają wszyscy — młodzi, ludzie w średnim wieku i seniorzy, niezależnie od wykształcenia i statusu społecznego.
Liczba graczy to jednak nie jedyna kwestia, która wyróżnia polski rynek gamingowy. Możemy również pochwalić się licznymi producentami oprogramowania, którzy odnoszą sukcesy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wzięliśmy pod lupę 5 naszym zdaniem najlepszych polskich producentów oprogramowania i ich najciekawsze tytuły.
Wazdan — lider polskiego rynku gier hazardowych
Wazdan to polska firma, która przebojem wdarła się do czołówki najbardziej znanych producentów oprogramowania kasynowego na świecie. Programiści wywodzą się z Opola, jednak obecnie ich główne biuro znajduje się na Malcie. Mimo wszystko osobami decyzyjnymi na najwyższych szczeblach działalności pozostają Polacy.
Do najbardziej znanych gier od Wazdan należą:
- 9 Coins,
- Sun of Fortune,
- Dwarves of Fortune,
- Power of Gods: Medusa,
- Midnight at Tokyo.
Najlepsze sloty od Wazdan znaleźć można w ofertach zdecydowanej większości znanych i cenionych kasyn internetowych. Są wśród nich tak popularne domy gier, jak np. GGbet Poland. Gry od Wazdan wyposażone są w liczne dodatkowe funkcje, takie jak mnożniki czy darmowe spiny. Ich gry wyróżniają się również świetną grafiką i atrakcyjną ścieżką dźwiękową.
Wazdan to bez dwóch zdań jedna z polskich wizytówek w świecie nie tylko hazardu online, ale również oprogramowania gamingowego ogółem.
CD PROJEKT — fabryka hitów znad Wisły
Prawdopodobnie najbardziej znana polska firm zajmująca się tworzeniem gier komputerowych. Firma ewoluowała z największego polskiego producenta komputerów — firmy Optimus S.A. — na lidera branży rozrywkowej nie tylko nad Wisłą, ale i w Europie.
Do najbardziej znanych tytułów z przedsiębiorstwa prowadzonego przez Adama Kicińskiego, należą oparta na znanym cyklu powieści seria Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077 — gra sci-fi, do której produkcji zaangażowano między innymi słynnego hollywoodzkiego gwiazdora — Keanu Reevesa.
CD PROJEKT jest na polskim rynku synonimem biznesowego i komercyjnego sukcesu. Dość powiedzieć, że seria Wiedźmin sprzedała się w ponad 65 milionach kopii. Sam Cyberpunk zbliża się liczby 20 milionów sprzedanych egzemplarzy. Za sukcesami biznesowymi przyszły również wyróżnienia — w 2020 roku CD PROJEKT znalazł się na czele rankingu największych polskich firm prywatnych.
Techland — rosnąca w siłę marka z Wrocławia
Techland to kolejna firma, która swoje początki miała w czasach dzikiego polskiego kapitalizmu — powstała w 1991 roku. Początkowo jej działalność skupiała się wokół tłumaczeń i wydawania zagranicznych tytułów, jednak z czasem jej właściciele skoncentrowali się na tworzeniu własnych tytułów.
Techland wyceniany jest na ok. 8 miliardów złotych (stan na sierpień 2023 r.). Do najbardziej znanych produkcji tej firmy należą:
- Call of Juarez,
- Dead Island,
- Dying Light.
Produkcje wydane w ramach tych serii odniosły komercyjny sukces również poza granicami naszego kraju. Samo Dying Light sprzedało się w zawrotnej ilości — 18 milionów sprzedanych kopii, natomiast Dead Island — blisko 8 milionów. Firma prowadzona przez Pawła Marchewkę nie zamierza jednak na tym poprzestać i cały czas planuje kolejne produkcje mogące stać się potencjalnymi hitami.
PlayWay — producent hitów o mniejszym budżecie
PlayWay to firma, która jeszcze nie osiągnęła tak ogromnego sukcesu komercyjnego jak wspomniani powyżej twórcy. Niemniej, jej wartość już dawno przekroczyła miliard złotych. Od 2016 roku firma ta funkcjonuje jako spółka akcyjna z aktualną kapitalizacją na poziomie 1,80 miliarda PLN.
W przeciwieństwie do wspomnianych potentatów z CD PROJEKT i Techlandu, PlayWay koncentruje swoją działalność wokół produkcji o średnim lub niskim budżecie. Mimo mniejszego rozmachu, ich gry często cieszą się sporą popularnością nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Firma PlayWay wydaje gry należące do mniejszych studiów, takich jak np. Noble Muffins, czy Ultimate Games SA. Wśród największych hitów tego wydawcy na platformie Steam znalazły się m.in. Lust from Beyond, Mr. Prepper czy Builder of Egypt. Marka znana jest z tego, że jej produkcje zwracają się finansowo w ciągu nawet kilkunastu godzin.
11 bit studios — producenci hitów z misją
11 bit studios działa na rynku od 2009 roku. Firma powstała w dużej mierze z inicjatywy byłych pracownikach studia Metropolis Software. Niespełna rok później firma zadebiutowała na giełdzie NewConnect, by w 2015 roku trafić na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. O marce było głośno mówiono w lutym 2022 roku, gdy postanowiło przekazać dochód z tygodnia sprzedaży ich hitowego tytułu This War of Mine na rzecz poszkodowanych w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę.
Obecnie główną rozwijaną przez nich serią jest Frostpunk, który doczekał się dwóch części. Sequel został wydany 20 września 2024 roku i w ciągu dwóch miesięcy sprzedał się w liczbie pół miliona egzemplarzy.
Polska branża gamingowa — perspektywy na przyszłość
Branża gamingowa już teraz należy do istotnych sektorów naszej gospodarki. Należy spodziewać się, że w najbliższych latach jej rozwój nabierze jeszcze większego rozpędu. To z kolei oznacza przypływ gotówki do naszego państwowego budżetu.
Faktem jest, że akcje spółek gamingowych mogą zapewnić inwestorom potencjalny dochód, co widać zwłaszcza po sukcesach CD PROJEKT. Warto więc trzymać rękę na pulsie i wypatrywać nowych perspektywicznych marek na polskiej scenie gier wideo — nie tylko, żeby zagrać w coś ciekawego, ale i nie przegapić okazji do inwestycji.