Wyczyścić kamień prysznic to częsty problem właścicieli łazienek, szczególnie tych wykonanych z płytek ceramicznych. Osady wapienne, mydliny i inne zabrudzenia potrafią skutecznie psuć wrażenia z kąpieli. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się kamienia z prysznica. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze produkty i metody czyszczenia.
Kluczowe wnioski:
- Ocet i soda oczyszczająca świetnie radzą sobie z osadami wapiennymi.
- Cytryna lub lemon to uniwersalne środki na wiele zabrudzeń w łazience.
- Specjalne środki odkamieniające w płynie lub proszku działają bardzo skutecznie.
- Niektóre proszki i pasty do zębów również dobrze czyszczą kamień.
- Niezbędne jest systematyczne doczyszczanie prysznica, by uniknąć dużych nalotów.
Ocet do czyszczenia kamienia w prysznicu
Ocet jest uniwersalnym i skutecznym domowym środkiem czyszczącym. Świetnie sprawdza się również do czyszczenia kamienia i osadów mydlanych w prysznicach i łazienkach.
Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcjach 1:1 lub 1:2, a następnie spryskać nim brodzik lub ścianki prysznica. Pozostawić na minimum 15-20 minut, a najlepiej na kilka godzin lub na noc. Kwas octowy rozpuści złogi wapnia i ułatwi zmycie ich za pomocą gąbki lub szczotki.
Zamiast octu spożywczego można użyć również octu jabłkowego lub spirytusowego, które mają nieco większe właściwości odkamieniające. Jednak należy z nimi uważać, ponieważ mogą uszkodzić delikatne powierzchnie np. akrylowe brodziki.
Kiedy stosować ocet do czyszczenia prysznica
Ocet sprawdzi się w każdej łazience z problemem osadów wapiennych, kamienia oraz mydlin. Najlepiej stosować go cyklicznie co kilka tygodni, aby nie dopuścić do dużego nagromadzenia się złogów.
Jeśli jednak zaniedbaliśmy regularne czyszczenie, a na ściankach i brodziku prysznica pojawiły się grube warstwy kamienia, także ocet sobie z nimi poradzi. Proces może tylko wymagać kilkakrotnego powtarzania zabiegu.
Soda oczyszczająca kamień z prysznica
Bardzo dobrym i tanim sposobem na wyczyszczenie kamienia z prysznica jest także soda oczyszczona, czyli węglan sodu. Podobnie jak ocet rozpuszcza osady wapienne, ale jest bezpieczniejsza dla wrażliwych powierzchni.
Sposób użycia jest bardzo prosty. Wystarczy sodę wymieszać z wodą lub octem (np. w proporcji 1:1) do uzyskania pasty, którą rozprowadzamy po zakamienionych fragmentach. Pozostawiamy do zadziałania na minimum 15-20 minut, po czym dokładnie spłukujemy.
Sodę oczyszczoną warto mieć zawsze pod ręką. Doskonale sprawdza się do usuwania osadów z pryszniców, umywalek, udrażniania rur czy prania.
Jak często stosować sodę do czyszczenia prysznica
Podobnie jak w przypadku octu, sodę oczyszczoną najlepiej stosować do prysznica regularnie, co 2-3 tygodnie. Pozwoli to uniknąć nagromadzenia grubych warstw kamienia i konieczności żmudnego doczyszczania.
Sodą bez problemu usuniemy złogi mydlane, osady z kamienia i rdzę. Bardzo dobrze radzi sobie nawet z zapieczonymi zabrudzeniami. Należy tylko zachować ostrożność przy bardzo miękkich i delikatnych powierzchniach jak akryl czy żelkot.
Zalety sody oczyszczonej | Wady sody oczyszczonej |
- Skutecznie usuwa kamień i osady | - Może porysować wrażliwe powierzchnie |
- Jest bezpieczna dla większości materiałów | - Wymaga regularnego stosowania |
- Nie ma agresywnego zapachu | - Słabiej radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami |
- Bardzo tania |
Czytaj więcej: Jaki jest koszt tynkowania domu?
Cytryna na kamień osadzony w prysznicu
Cytryna lub sok z cytryny to doskonały uniwersalny środek czystości, który przy okazji pięknie pachnie. Nic więc dziwnego, że wiele osób stosuje cytrynę także do wyczyszczenia kamienia w prysznicu.
Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy, który podobnie jak ocet doskonale rozpuszcza osady wapienne. Wystarczy wycisnąć sok z kilku cytryn do butelki z atomizerem i sprayem spryskać zakamienione miejsca w łazience. Pozostawić na minimum 15 minut, a następnie spłukać wodą.
Cytryna a inne kwasy owocowe
Oprócz cytryny do czyszczenia prysznica można stosować również inne owoce zawierające kwasy organiczne. Sprawdzą się więc pomarańcze, grejpfruty, mandarynki czy nawet kwaśne jabłka.
Jednak to właśnie cytryna zawiera najwięcej skutecznych kwasów, przede wszystkim cytrynowego. Dzięki temu swoją mocą odkamieniającą nie ustępuje nawet octowi.
- Cytryna nie tylko świetnie czyści, ale także pięknie pachnie.
- Jest bezpieczna dla wrażliwych powierzchni jak żelkot czy akryl.
- Nie wymaga specjalnych środków ostrożności.
Proszki do prania na usuwanie osadów
Okazuje się, że wiele domowych specyfików przyda się nie tylko w pralce, ale także do czyszczenia łazienki. Świetnym tego przykładem są proszki do prania, które doskonale radzą sobie z kamieniem w prysznicu.
Najlepiej nadają się do tego proszki z detergentami i wybielaczami na bazie aktywnego tlenu. Mają silne właściwości odtłuszczające i wybielające, usuwając także osady wapienne.
Jak używać proszków do czyszczenia prysznica
Proszek do prania wsypujemy bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię, a następnie lekko zwilżamy wodą tak, aby powstała gęsta pasta. Pozostawiamy na co najmniej 15 minut i dokładnie spłukujemy.
Proszki świetnie poradzą sobie z kamieniem, mydłem i tłuszczem. Należy jednak uważać, aby pasta nie wyschła na powierzchni, gdyż wtedy bardzo trudno będzie ją zmyć.
Pasta do zębów na czyszczenie kamienia
Okazuje się, że niektóre pasty do zębów oprócz dbania o higienę jamy ustnej mogą także posłużyć do wyczyszczenia kamienia z prysznica. Zawierają substancje ścierne, które skutecznie usuwają osady.
Najlepiej sprawdzą się pasty z węglem, kredą, sody oczyszczonej lub krzemionki. Nanosimy je bezpośrednio na zabrudzone miejsca i pocieramy za pomocą starej szczoteczki.
Zalety pasty do zębów w czyszczeniu
Pastę do zębów do czyszczenia prysznica warto wykorzystać z kilku powodów:
- Jest skuteczna w usuwaniu uporczywych osadów.
- Ma ścierne substancje, które nie rysują powierzchni.
- Łatwo ją znaleźć w każdej łazience.
- Jest bardzo tania.
Z past uzyskamy doskonały środek do punktowego czyszczenia najbardziej zabrudzonych miejsc. Nie zastąpią jednak dokładnego mycia całego prysznica.
Odkamieniacze do usuwania osadów z prysznica
Skutecznym i wygodnym sposobem na pozbycie się kamienia z prysznica będzie także użycie gotowych preparatów przeznaczonych specjalnie do odkamieniania. Kupimy je w sklepach z chemii gospodarczej oraz w marketach budowlanych.
Najczęściej występują w formie żeli, pianek lub specjalnych ścierek nasączanych odkamieniaczem. Ich działanie polega na rozpuszczaniu osadów wapiennych przez kwasy, zwykle cytrynowy lub amidoalkilosulfonowy.
Jak stosować odkamieniacze w prysznicu
Sposób użycia zależy od formy preparatu odkamieniającego, jednak zazwyczaj polega na spryskaniu nim zabrudzonych miejsc, odczekaniu kilkunastu minut i spłukaniu. Często w końcowej fazie wymagane jest także wyszorowanie powierzchni.
Odkamieniacze cechuje wysoka skuteczność w usuwaniu opornych osadów. Są jednak dość agresywne, więc przed użyciem warto sprawdzić, czy nie uszkodzą danej powierzchni prysznica.
Podsumowanie
Kamień w prysznicu to częsty problem, który potrafi skutecznie popsuć przyjemność z kąpieli. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na skuteczne wyczyszczenie kamienia z prysznica. Wystarczy sięgnąć po ocet, sodę oczyszczoną, cytrynę lub proszek do prania.
Aby uniknąć konieczności żmudnego doczyszczania, warto regularnie stosować łagodne preparaty czyszczące. Pozwoli to utrzymać prysznic w czystości i bez kłopotliwego osadzania się kamienia. Dobrze jest także cyklicznie odkamieniać prysznic specjalnymi środkami.