Dom

Czym wyczyścić szybę w kominku - Domowe sposoby

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska08.02.20246 min.
Czym wyczyścić szybę w kominku - Domowe sposoby

Czym wyczyścić szybę w kominku to pytanie, które zadaje sobie wielu posiadaczy kominków. Utrzymanie czystości szklanych elementów kominka jest bardzo ważne ze względów estetycznych oraz bezpieczeństwa. Zakopcone lub zarysowane szyby nie tylko źle wyglądają, ale także ograniczają widoczność ognia, a w skrajnych przypadkach mogą popękać od wysokiej temperatury. Dlatego warto poznać sprawdzone domowe sposoby, by skutecznie i bezpiecznie czyścić szyby kominkowe.

Kluczowe wnioski:

 • Regularne czyszczenie szyb kominkowych jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa i estetyki.
 • Istnieje kilka domowych sposobów na skuteczne wyczyszczenie szkła bez uszkodzenia powierzchni.
 • Należy unikać twardych i ściernych środków, które mogą porysować szybę.
 • Specjalne preparaty do kominków ułatwiają czyszczenie i zabezpieczają szkło.
 • Czyste szyby kominkowe poprawiają widoczność ognia i estetykę wnętrza.

Czym wyczyścić szybę w kominku

Utrzymanie czystości szyb w kominku jest bardzo ważne, ponieważ brudne lub zakurzone szkło może nie tylko psuć estetykę wnętrza, ale także stanowić zagrożenie. Czyszczenie kominkowe powinno odbywać się regularnie, aby zapobiec gromadzeniu się sadzy i innych zanieczyszczeń.

Do czyszczenia kominkowego nie zaleca się używania twardych środków czyszczących ani materiałów, które mogą porysować delikatną powierzchnię szkła. Zamiast tego warto wypróbować łagodne, domowe sposoby, dzięki którym szybki odzyskają blask bez ryzyka ich uszkodzenia.

Octem i wodą

Prosty, domowy środek czyszczący przygotowany z octu i wody doskonale sprawdzi się do usuwania smug i lekkich zabrudzeń. Wystarczy połączyć te składniki w proporcjach 1:1, nanieść na powierzchnię miękką ściereczką i spłukać letnią wodą. Dla lepszego efektu można dodać odrobinę soku z cytryny.

Zaletą tej metody jest brak szkodliwego działania na szkło oraz łatwość przygotowania roztworu. octowo-wodny środek nie pozostawia smug, dzięki czemu szyba lśni czystością.

Specjalne środki do kominków

Praktycznym i skutecznym rozwiązaniem są gotowe preparaty przeznaczone specjalnie do czyszczenia kominkowego. Środki tego typu usuwają uporczywe zabrudzenia, a jednocześnie zabezpieczają szkło, zapobiegając osadzaniu się kolejnych warstw sadzy.

Preparaty kominkowe są bezpieczne dla powierzchni szklanych, nie rysują ich. Często zawierają składniki powlekające, które ułatwiają kolejne czyszczenie. Tego typu specjalistyczne środki można kupić w sklepach z akcesoriami kominkowymi lub w internecie.

Jak bezpiecznie czyścić szybę kominkową

Aby uniknąć uszkodzenia delikatnej szyby w kominku, czyszczenie kominkowe powinno odbywać się z zachowaniem pewnych środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy uważać, by nie stłuc szkła uderzeniem twardszym przedmiotem lub materiałem.

Najlepiej używać miękkich ściereczek i gąbek, które nie porysują powierzchni.

Trzeba też pamiętać, żeby czyszczenie kominkowe przeprowadzać na całkowicie zimnej szybie. Dotknięcie rozgrzanego szkła grozi poparzeniem lub pęknięciem wskutek gwałtownej zmiany temperatury w jednym punkcie.

Kolejność prac porządkowych

Aby bezpiecznie wyczyścić szybę w kominku, należy zachować odpowiednią kolejność czynności. W pierwszej kolejności koniecznie trzeba odczekać, aż szkło całkowicie ostygnie. Kiedy już jest zimne, warto usunąć luźne zabrudzenia (np. popiół) za pomocą odkurzacza. Następnie można przystąpić do właściwego czyszczenia kominkowego szyby przy użyciu wybranej domowej metody lub specjalistycznego środka.

Czytaj więcej: Projekty domów letniskowych - Wybór i planowanie

Domowe sposoby na czystą szybę kominkową

Istnieje wiele skutecznych domowych sposobów, które pozwalają na wyczyszczenie szyby kominkowej bez uszkodzenia jej powierzchni. Są to metody bezpieczne zarówno dla delikatnego szkła, jak i dla osoby czyszczącej.

Sól i sok z cytryny

Mieszanka soli i soku z cytryny stanowi naturalny środek czyszczący o delikatnym działaniu. Aby przygotować taki roztwór, wystarczy wymieszać składniki w równych proporcjach i wetrzeć pasta w zabrudzoną powierzchnię szyby. Po kilku minutach należy spłukać letnią wodą.

Ocet i gazeta

Innym domowym sposobem jest zastosowanie octu i gazety. Gazetę namoczyć w occie, a następnie przyłożyć do szyby i delikatnie przecierać. Pozwoli to usunąć warstwę brudu, bez obawy o porysowanie szkła.

Składnik 1 Składnik 2
ocet gazeta

W jaki sposób utrzymać szybę kominkową w czystości

Czym wyczyścić szybę w kominku - Domowe sposoby

Regularne czyszczenie kominkowe to najlepszy sposób, by utrzymać szybę kominkową w czystości. Nie pozwalajmy, by brudna warstwa sadzy i popiołu zdążyła mocno przywarć do szkła, ponieważ wtedy jej usunięcie będzie znacznie trudniejsze. Dlatego powinno się czyścić szybę co najmniej raz w miesiącu lub po każdym intensywniejszym paleniu.

Bardzo ważne jest także, aby po każdym czyszczeniu kominkowym zastosować preparat zabezpieczający szkło przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń. Oprócz specjalistycznych środków ochronnych, można użyć mieszanki wody z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Dodatkowe zabezpieczenia

Warto pamiętać o kilku trikach, które pozwolą zminimalizować brudzenie się szyby podczas palenia:

 • Regularne czyszczenie popielnika, aby nie dopuścić do wysypywania się popiołu na szkło.
 • Używanie osłony kominka w postaci siatki, kurtyny lub ekranu, które zatrzymają iskry i drobne odłamki paliwa.

Jakie środki stosować do czyszczenia szyby w kominku

Wybierając środki do czyszczenia kominkowego, należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim powinny być one bezpieczne dla delikatnej powierzchni szklanej – nie ścierne, nie rysujące szyb. Optymalnym wyborem będą łagodne specjalistyczne preparaty lub sprawdzone domowe składniki.

Zalecane środki

Do czyszczenia kominkowego dobrze sprawdzą się takie składniki, jak ocet, sok z cytryny czy niewielka ilość płynu do mycia naczyń. Można je stosować osobno lub w połączeniu z wodą, solą, sodą oczyszczoną. Bardzo praktyczne i skuteczne są gotowe preparaty przeznaczone specjalnie do czyszczenia szyb kominkowych.

Czego unikać

Zdecydowanie nie należy czyścić szkła kominkowego za pomocą twardych zmywaków, gąbek metalowych czy środków ściernych. Mogą one trwale uszkodzić delikatną powierzchnię, pozostawiając rysy i zarysowania.

Przepisy na domowe preparaty do mycia szyb kominkowych

Chcąc samodzielnie przygotować preparat przeznaczony konkretnie do czyszczenia kominkowego, można wykorzystać powszechnie dostępne składniki. Oto kilka sprawdzonych przepisów na domowe środki czyszczące do szyb kominkowych:

Z octem i sokiem

Wymieszaj w równych częściach ocet jabłkowy z sokiem z cytryny. Uzyskany roztwór nanieś na powierzchnię szkła miękką ściereczką. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha.

Z sodą oczyszczoną

Bardzo skuteczną pastę czyszczącą przygotujesz mieszając 1 szklankę sody oczyszczonej z 3 łyżkami soku z cytryny. Masę wetrzyj w szybę, odczekaj 5 minut i dokładnie spłucz.

Podsumowanie

Utrzymywanie czystości szyb w kominku jest bardzo istotne, zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa. Regularne czyszczenie kominkowe pozwala zapobiec gromadzeniu się brudu, który nie tylko psuje wygląd wnętrza, ale może stanowić zagrożenie pożarowe. W artykule przedstawiono sprawdzone metody czyszczenia kominkowego przy użyciu domowych środków oraz wskazówki, jak zadbać o szyby kominkowe na co dzień.

Aby bezpiecznie i skutecznie wyczyścić szkło kominkowe, warto sięgnąć po łagodne specjalistyczne preparaty lub naturalne składniki, takie jak ocet czy sok z cytryny. Należy koniecznie unikać twardych materiałów, które mogą porysować delikatną powierzchnię. Regularna kominowa higiena to podstawa bezawaryjnego funkcjonowania kominka i atrakcyjnego wyglądu wnętrza.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Rozwiązania na wypełnienie dziur w styropianie: Praktyczne porady
 3. Co można użyć zamiast kostki brukowej? - Alternatywne materiały
 4. Deski sosnowe z tartaku czy warto je kupić?
 5. Ile kosztuje wykończenie kuchnii 8m2?

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ile kosztuje sprzątanie biura?
DomIle kosztuje sprzątanie biura?

Ile wynosi koszt sprzątania biura? Dowiedz się, od czego zależy cena za metr kwadratowy oraz jak tanio i efektywnie zadbać o czystość w miejscu pracy. Sprawdź, jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę firmy sprzątającej.