Wykończenia

Czym usunąć pył gipsowy? Praktyczne rozwiązania

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska20.02.20247 min.
Czym usunąć pył gipsowy? Praktyczne rozwiązania

Usunąć pył gipsowy może być wyzwaniem, szczególnie gdy gromadzi się on w trudno dostępnych miejscach. Ten rodzaj pyłu powstaje podczas prac remontowo-budowlanych i może osiadać na meblach, dywanach, a nawet dostać się do układu oddechowego. Dlatego warto poznać skuteczne i praktyczne sposoby na pozbycie się go z domu lub mieszkania.

Kluczowe wnioski:
 • Do usuwania pyłu gipsowego przydają się odkurzacze z filtrem HEPA.
 • Skuteczne są też środki do czyszczenia powierzchni pyłogromadzących jak meble tapicerowane.
 • Na pył gipsowy dobrze działają miotełki elektrostatyczne i ściągaczki.
 • Trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu filtrów w odkurzaczu, aby zachował skuteczność.
 • Po skończonych pracach warto zamknąć na jakiś czas okna, aby pył opadł i nie rozprzestrzeniał się po domu.

Jak skutecznie usunąć pył gipsowy

Pył gipsowy jest bardzo drobnym i rozpylonym materiałem, który łatwo się unosić w powietrzu i opadać na meble oraz inne powierzchnie. Dlatego tak ważne jest, aby go regularnie i skutecznie usuwać z domu czy mieszkania.

Podstawowym narzędziem do odkurzania pyłu gipsowego powinien być odkurzacz z filtrem HEPA. Filtry te potrafią zatrzymać nawet drobiny o wielkości 0,3 mikrona. Standardowe odkurzacze z filtrem gąbkowym lub papierowym nie poradzą sobie z usunięciem całego drobnego pyłu.

Po drugie, pył gipsowy osiada nie tylko na podłogach. Warto mieć specjalne środki czyszczące do powierzchni takich jak dywany, wykładziny, tapicerka meblowa, które potrafią usunąć głęboko wbitą suchą ziemię gipsową.

Bardzo skuteczne są spraye czyszczące w aerozolu w połączeniu ze ssawką do odkurzania. Rozpylona chmura preparatu obkurczy cząsteczki pyłu, dzięki czemu łatwiej będzie je zebrać ssawką.

Dodatkowe metody usuwania pyłu

Oprócz odkurzania i środków chemicznych, są jeszcze inne dobre sposoby na pozbycie się pyłu gipsowego, zwłaszcza z powierzchni pionowych, na przykład ścian, okien, mebli.

Bardzo dobrze sprawdzą się miotełki elektrostatyczne, które przyciągają drobinki kurzu. Wystarczy taką miotełką przejechać po zabrudzonej powierzchni aby pył przywarł do niej.

Świetnie też działają ściągaczki do kurzu - gumowe nakładki na miotełkę lub gąbkę. Ściągaczka przyciąga cząstki pyłu, a następnie można ją wyszczotkować lub wyprać w zależności od modelu.

Środki do usuwania pyłu gipsowego

Istnieje wiele skutecznych środków chemicznych przeznaczonych specjalnie do usuwania uporczywego pyłu gipsowego z różnych powierzchni. Oto kilka wartych polecenia:

 • pianki czyszczące - odpowiednie do tapicerki, materacy
 • żele i chusteczki nasączone specjalną substancją usuwania gipsowej ziemi
 • aerozole do czyszczenia powierzchni pyłogromadzących

Niektóre ze środków mają działanie wielofunkcyjne, nadają się zarówno do dywanów, jak i obić skórzanych czy plastikowych. Przed użyciem warto zapoznać się ze szczegółową instrukcją stosowania.

Jak dobrać odpowiedni preparat

Aby wybrać najlepszy środek czyszczący do danego rodzaju powierzchni, należy zwrócić uwagę na:

Rodzaj środka Zastosowanie
Piana Tapicerka, dywany
Żel Tworzywa sztuczne, skóra, rattan
Spray Lakierowane powierzchnie

Niektóre uniwersalne środki można stosować praktycznie do wszystkich typów powierzchni, gdzie gromadzi się kurz gipsowy.

Czytaj więcej: Koszt ułożenia paneli - Planowanie i realizacja

Jak pozbyć się pyłu gipsowego z mebli

Meble takie jak kanapy, fotele, szafki czy regały chętnie przyciągają pył gipsowy. Jest kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie go z tkanin obiciowych, rattanu czy drewna.

Do tapicerki najlepsza będzie specjalna pianka do czyszczenia mebli w aerozolu. Wystarczy nią spryskać powierzchnię, odczekać chwilę i dokładnie odkurzyć odkurzaczem z filtracją HEPA. Można też użyć ściereczki nasączonej preparatem w płynie i wytrzeć nią obicie.

Z kolei do drewnianych czy plastikowych części mebli świetnie nadają się żele czy chusteczki czyszczące nawilżone specjalną substancją. Trzeba tylko pamiętać, aby nie szorować zbyt mocno, bo niektóre meble mogą się zarysować.

Najważniejsze to regularne czyszczenie mebli ze zgromadzonego pyłu gipsowego i nie dopuszczanie do jego nagromadzenia się w tkaninach czy szczelinach.

Usuwanie pyłu gipsowego z podłóg

Czym usunąć pył gipsowy? Praktyczne rozwiązania

Pył gipsowy opadając z powietrza, najpierw gromadzi się na podłodze. Dlatego powierzchnie takie jak panele, deski, płytki wymagają regularnego odkurzania. Dobrze sprawdzą się mopy parowe, które nie tylko wciągną kurz, ale dodatkowo wypłuczą i wyparzą powierzchnię.

W przypadkuPaneli podłogowych lub desek, należy uważać, aby zbytnio nie zamoczyć ich wodą, bo mogą wybrzuszyć się lub odkleić. Dlatego zwykły suchy odkurzacz też będzie dobrym rozwiązaniem.

Natomiast do płytek ceramicznych czy kamienia dobrze sprawdzi się mop z mikrofibry nawilżony specjalnym środkiem do usuwania pyłu gipsowego lub cementowego. Preparaty te potrafią skutecznie rozpuścić twardy osad.

Czyszczenie dywanów i wykładzin

Jeśli chodzi o dywany czy wykładziny z włókna, kluczowe jest, aby dokładnie je odkurzać odkurzaczem z filtrem HEPA, który usunie drobne cząstki pyłu z włókien.

Można także zastosować specjalne środki w piance, które rozpylone na dywanie lub wykładzinie, uwolnią pył z zaklinowanych włókien. Całość później dokładnie odkurzamy.

 • spryskiwacze pianowe z aktywnymi substancjami czyszczącymi
 • odkurzanie filtrem HEPA

Systematyczne czyszczenie dywanów i wykładzin uchroni je przed zbytnim nasiąknięcie pyłem, który potem bardzo trudno usunąć.

Narzędzia do usuwania pyłu gipsowego

Oprócz doboru odpowiednich środków chemicznych, równie ważny jest wybór skutecznych narzędzi, które fizycznie usuną pył gipsowy z różnych powierzchni.

Podstawą powinien być mocny odkurzacz z filtrem HEPA, który poradzi sobie nawet z drobnym pyłem unoszącym się w powietrzu. Do odkurzania mebli, dywanów czy trudno dostępnych zakamarków przydadzą się też dodatkowe końcówki i szczotki.

Bardzo dobrze sprawdzają się również miotełki elektrostatyczne, które skutecznie przyciągają cząstki kurzu. Świetnym uzupełnieniem miotełki może być gumowa ściągaczka do kurzu, która zebrały pył można potem łatwo wyczyścić.

Do płaskich powierzchni jak podłogi czy meble przyda się z kolei mop parowy z miękką nakładką z mikrofibry. Para w połączeniu ze środkiem czyszczącym skutecznie usunie zaschnięte zabrudzenia.

Filtry do odkurzacza

Nie należy też zapominać o regularnej konserwacji narzędzi do sprzątania. Zwłaszcza filtry w odkurzaczach z filtrem HEPA wymagają cyklicznego czyszczenia lub wymiany, aby zachowały pełną skuteczność.

Metody na pozbycie się pyłu gipsowego

Podsumowując, oto najważniejsze zasady, jak skutecznie uporać się z problemem pyłu gipsowego w domu:

 1. Zamknąć na jakiś czas okna w czasie trwania prac wykończeniowych, aby pył nie roznosił się po całym domu.
 2. Regularnie odkurzać wszystkie powierzchnie filtrem HEPA.
 3. Używać specjalnych środków czyszczących do usuwania zapylonych powierzchni.
 4. Stosować przydatne akcesoria jak miotełki elektrostatyczne, mopy parowe.
 5. Systematycznie czyścić lub wymieniać filtry w odkurzaczach.

Dzięki temu uda się uniknąć sytuacji, gdy pył gipsowy nagromadzi się wszędzie w dużych ilościach. Systematyczne czyszczenie pozwoli łatwiej go kontrolować i szybko usuwać na bieżąco.

Podsumowanie

Pył gipsowy bywa uciążliwy w domach i mieszkaniach, szczególnie jeśli prowadzone są prace remontowe czy wykończeniowe. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, by go usunąć z różnych powierzchni. Pył gipsowy da się zebrać z pomocą specjalnych odkurzaczy z filtrem HEPA, a także preparatów chemicznych oraz przydatnych akcesoriów, np. miotełek elektrostatycznych.

Aby pozbyć się uciążliwego problemu nagromadzonego pyłu gipsowego, należy przede wszystkim regularnie sprzątać wszystkie narażone na zapylenie miejsca. Dobrze też od czasu do czasu posprzątać gruntowniej zakamarki czy trudno dostępne szczeliny. Systematyczne usuwanie kurzu zapobiegnie jego nadmiernej akumulacji i ograniczy konieczność sięgania po drastyczne metody.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Przewodnik zakupowy - jakie biurko do domu wybrać, aby łączyć funkcjonalność z designem?
 3. Czym wyrównać posadzkę? Najlepsze metody dla projektu remontowego
 4. Jakie są ceny brzozy za metr? - Aktualne informacje
 5. Brudny róż: 10 pomysłów na eleganckie i kobiece wnętrza

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły