Wykończenia

Cena kuchni na wymiar - czy jest droższa?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska11.02.20246 min.
Cena kuchni na wymiar - czy jest droższa?

Cena kuchni na wymiar to jedno z kluczowych pytań, jakie zadają sobie osoby planujące remont lub wykończenie mieszkania. Kuchnia to serce domu i z pewnością jest jednym z najdroższych elementów aranżacji wnętrz. Wielu klientów zastanawia się, czy kuchnia na wymiar musi być znacznie droższa od gotowych zestawów z marketów budowlanych i sieciówki meblowej.

Kluczowe wnioski:
 • Cena kuchni na wymiar zależy od wielu czynników, m.in. materiałów i wyposażenia.
 • Dopasowana do przestrzeni kuchnia na wymiar może okazać się tańsza niż gotowy zestaw.
 • Wysokiej jakości materiały podnoszą cenę, ale gwarantują trwałość i funkcjonalność.
 • Na ostateczny koszt wpływa projekt, sposób wykonania i montażu kuchni na wymiar.
 • Inwestycja w kuchnię na wymiar opłaca się, jeśli zależy nam na indywidualnych rozwiązaniach.

Jaka cena kuchni na wymiar

Cena kuchni na wymiar to jedno z kluczowych pytań zadawanych w trakcie planowania i realizacji projektu kuchni marzeń. Wielu klientów obawia się, że kuchnie projektowane indywidualnie, na wymiar i według własnego pomysłu muszą być znacznie droższe niż gotowe zestawy z marketów budowlanych czy znanych sieci meblowych.

Tymczasem okazuje się, że cena kuchni na wymiar wcale nie musi przyprawiać o zawrót głowy. Co więcej, dopasowana do przestrzeni i stylu wnętrza, funkcjonalna kuchnia zaprojektowana na wymiar zwykle jest nie tylko ładniejsza, ale też oszczędniejsza i bardziej ergonomiczna niż kuchnia z półki, która nigdy nie będzie pasowała idealnie.

Ile kosztuje metr bieżący kuchni na wymiar

Jak w przypadku każdego innego projektu, także przy kuchniach na wymiar ostateczny koszt zależy od wielu czynników. Co istotne, wbrew pozorom kluczową rolę odgrywają nie tyle gabaryty i metraż kuchni, ile przede wszystkim zastosowane materiały, akcesoria i wyposażenie AGD.

Przeciętna cena za metr bieżący kuchni na wymiar mieści się w widełkach od 1000 do 3000 zł. Oczywiście są tańsze i znacznie droższe realizacje. Wszystko zależy od jakości i ceny użytych materiałów, sposobu wykonania, stopnia skomplikowania projektu oraz montażu gotowej kuchni.

Kuchnia na wymiar - tania czy droga

Porównując ceny kuchni na wymiar i gotowych zestawów, trzeba brać pod uwagę szereg istotnych kwestii. Po pierwsze, na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama materiałów do produkcji mebli kuchennych - od najprostszych płyt wiórowych po zaawansowane technologicznie laminaty czy okleiny naturalne. Im wyższej jakości surowce, tym wyższa cena.

Najtańsze kuchnie na wymiar można kupić już za 3-5 tys. złotych. Z kolei za luksusową designerską kuchnię trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Po drugie, na koszt finalny wpływają technologia i staranność wykonania mebli oraz montażu. Im więcej zindywidualizowanych rozwiązań, nietypowych szafek, dopasowanych fronów i oryginalnych detali tym wyższa cena.

Ilu producentów, tyle cen kuchni na wymiar

Trzeci ważny czynnik to renoma i doświadczenie producenta kuchni na wymiar. Im bardziej renomowana firma tym z reguły wyższe stawki, choć przekłada się to na jakość wykonania. Nie bez znaczenia jest też kwestia projektu - im bardziej skomplikowany, z większą liczbą nietypowych elementów, tym kosztowniejszy.

W końcu trzeba dodać, że cena kuchni na wymiar zależy w pewnym stopniu od regionu kraju. Z reguły kuchnie z warszawskich pracowni są droższe niż te z małych miejscowości. Podobnie wygląda to w przypadku usług montażowych.

Czytaj więcej: Meble w zabudowie do kuchni - rozwiązania dla kuchni

Ile kosztuje kuchnia na wymiar średnio

Rodzaj kuchni na wymiar Średnia cena
Kuchnia z płyty laminowanej 150-250 zł / m bieżący
Kuchnia z płyty meblowej 250-400 zł / m bieżący
Kuchnia z blatu granitowego/Silestone 400-800 zł / m bieżący

Jak widać w tabeli, średnie ceny kuchni na wymiar są dość szerokim przedziałem, choć z reguły mieszczą się w granicach od 2000 do 15000 zł za całość. Poniżej tej kwoty ciężko liczyć nawet na najprostszą realizację, natomiast powyżej mamy już do czynienia z luksusowymi kuchniami na wymiar.

Cena kuchni na wymiar a z Ikei

Cena kuchni na wymiar - czy jest droższa?

Cena kuchni na wymiar wypada z reguły drożej niż analogicznych zestawów w Ikei. Marka ta słynie ze stosunkowo niskich cen przy zadawalającej jakości. Trudno więc konkurować warsztatom produkującym kuchnie na zamówienie z masową produkcją szwedzkiego giganta.

Jednak w tym wypadku mamy do czynienia z zupełnie inną jakością i podejściem do projektowania kuchni. Fabryczne zestawy nigdy nie będą idealnie dopasowane do naszej przestrzeni, z kolei przy kuchniach na wymiar wszystko zaprojektowane jest od podstaw wedle życzenia klientów.

Na co wpływa cena kuchni na wymiar

Jak już zostało powiedziane, na cenę kuchni na wymiar składa się wiele elementów. Omówmy kilka najważniejszych z nich:

 • Materiały - im droższe i wyższej jakości, tym wyższa cena;
 • Wyposażenie AGD - markowe urządzenia są z reguły droższe od no name;
 • Oświetlenie LED - wpływa na atrakcyjność, ale podnosi koszt;
 • Funkcjonalność - im więcej schowków i szafek, tym wyższa suma;
 • Nietypowe wymiary i kształty - wymagają dopasowania, a to dodatkowy koszt.

Dlatego przy kuchniach na wymiar tak ważna jest umiejętność oddzielenia potrzeb od zachcianek. Zawsze można znaleźć tańsze zamienniki materiałów czy sprzętów bez utraty funkcjonalności kuchni.

Kuchnia na wymiar - czy warto dopłacić

Wielu klientów z niecierpliwością poszukuje oszczędności kosztem jakości i szybko decyduje się na pierwszy lepszy zestaw z wyprzedaży. Tymczasem cena kuchni na wymiar, nawet wyższa, z czasem się zwraca.

Po pierwsze dzięki większej funkcjonalności i ergonomii takiej kuchni. Po drugie lepsze materiały są bardziej odporne na zużycie. W końcu kuchnia dopasowana precyzyjnie do wnętrza zwyczajnie lepiej się prezentuje i sprawia więcej radości z użytkowania przez lata.

Jeśli więc stać nas na nieco większy wydatek, inwestycja w kuchnię marzeń na wymiar z pewnością się opłaci. Zwłaszcza gdy zależy nam nie tylko na najniższej cenie, ale przede wszystkim na jakości, trwałości i satysfakcji z posiadania wymarzonej designerki kuchni.

Podsumowanie

Cena kuchni na wymiar budzi często wiele obaw przyszłych właścicieli. Tymczasem okazuje się, że wcale nie musi ona dużo kosztować. Wszystko zależy od zastosowanych materiałów, urządzeń, a także projektu oraz firmy produkującej meble kuchenne. Co najważniejsze, nawet nieco wyższa cena w stosunku do gotowych zestawów zwykle zwraca się po kilku latach lepszą jakością i funkcjonalnością kuchni na wymiar.

By móc świadomie zdecydować, czy kuchnia na wymiar to opłacalna inwestycja, warto najpierw poznać czynniki, od których zależy jej cena. Opisano je w tym materiale. Następnie indywidualnie ocenić, które rozwiązania i dodatki są dla nas najważniejsze, a bez których jesteśmy w stanie się obejść.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Przewodnik zakupowy - jakie biurko do domu wybrać, aby łączyć funkcjonalność z designem?
 3. Czym wyrównać posadzkę? Najlepsze metody dla projektu remontowego
 4. Wiązary dachowe wymiary - Kluczowe aspekty konstrukcyjne
 5. Brudny róż: 10 pomysłów na eleganckie i kobiece wnętrza

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły