Remont

Jak wyczyścić kanapę? Pozbądź się brudów z kanapy

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska08.02.20244 min.
Jak wyczyścić kanapę? Pozbądź się brudów z kanapy

Wyczyścić kanapę to kluczowe zadanie, jeśli chcemy, aby nasz salon wyglądał świeżo i czysto. Zabrudzenia na kanapie nie tylko szpecą jej wygląd, ale też mogą powodować nieprzyjemne zapachy i być siedliskiem roztoczy. Na szczęście istnieje sporo sposobów na skuteczne usunięcie brudu z kanapy i zadbanie o jej czystość. W tym artykule opiszemy jak pozbyć się plam i zacieków, ale też jak zapobiegać zabrudzeniom kanapy. Przedstawiamy skuteczne i bezpieczne metody czyszczenia - zarówno domowe triki, jak i zaawansowane systemy z użyciem pary lub dymu.

Kluczowe wnioski:
 • Należy regularnie odkurzać kanapę i czyścić ją odpowiednimi środkami.
 • Domowe sposoby pozwalają usunąć wiele plam np. sok, kawa.
 • Aby zapobiegać zabrudzeniom, warto nakrywać kanapę narzutą.
 • Pranie poszewek i poduszek wydłuża żywotność kanapy.
 • Nowoczesne urządzenia z parą lub dymem ułatwiają utrzymanie czystości.

Jak skutecznie wyczyścić kanapę

Kanapa to jeden z kluczowych elementów wyposażenia salonu. Jest miejscem, w którym spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest, aby była czysta i zadbane. Wyczyścić kanapę nie zawsze jest łatwo. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze zniszczeniami, które wynikają z codziennego użytkowania.

Co zrobić, by pozbyć się z niej brudu i plam? Jakie metody sprawdzą się najlepiej? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

Odkurzanie tapicerki

Podstawową czynnością w utrzymaniu czystości kanapy powinno być regularne odkurzanie. Dzięki temu usuniemy z powierzchni tapicerki kurz, sierść zwierząt i inne zabrudzenia.

Najlepiej robić to przynajmniej raz w tygodniu. Warto używać do tego celu specjalnej końcówki przeznaczonej do mebli tapicerowanych.

Stosowanie środków czyszczących

Odkurzanie to za mało, by kanapa lśniła czystością. Konieczne jest także użycie odpowiednich preparatów, które skutecznie usuną zabrudzenia i zatłuszczenia.

Do tego celu polecamy specjalne środki do czyszczenia tapicerek i mebli. Nanosimy je na powierzchnię kanapy i delikatnie wcieramy. Następnie zmywamy świeżą wodą.

Nigdy nie używajmy ostrych środków chemicznych, które mogą uszkodzić delikatny materiał obiciowy.

Plamy z kanapy

Co zrobić jeśli na naszej kanapie pojawiły się uporczywe plamy? Jak się ich pozbyć? Na szczęście istnieją domowe sposoby na usuwanie wielu rodzajów zabrudzeń.

Czytaj więcej: Proporcje cementu i piasku

Pranie poszewek i poduszek

O czystość kanapy należy dbać kompleksowo. Dlatego pamiętajmy także o regularnym praniu poszewek na poduchy i ozdobnych poduszek. Te elementy wyposażenia mebla również się brudzą i mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów.

Zaleca się prać je przynajmniej raz w miesiącu. Oczywiście w razie konieczności częściej.

Rodzaj tkaniny Zalecana temperatura prania
Bawełna max 40°C
Len max. 30°C

Czyszczenie kanapy parą lub dymem

Jak wyczyścić kanapę? Pozbądź się brudów z kanapy

Skuteczną metodą na wyczyszczenie kanapy jest zastosowanie pary wodnej lub dymu. Urządzenia wytwarzające parę wodną wzbogaconą o detergenty dobrze usuwają zabrudzenia i odświeżają tkaninę obiciową.

Z kolei dymem można zdezynfekować oraz zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Takie zabiegi warto wykonywać przynajmniej raz w roku.

Profilaktyka przed zabrudzeniem kanapy

O czystość kanapy należy dbać nie tylko poprzez regularne sprzątanie i pranie. Równie istotne jest stosowanie profilaktyki mającej na celu zapobieganie zabrudzeniom.

 • Zalecamy nakrywanie kanapy narzutą lub kocem zawsze, gdy nie jest użytkowana.
 • Warto także pamiętać o zakazie wnoszenia jedzenia i picia na kanapę.

Stosując się do tych zasad, znacznie wydłużymy okres pomiędzy kolejnymi pracami porządkowymi związanymi z czyszczeniem kanapy.

Podsumowanie

Utrzymanie kanapy w czystości nie zawsze jest proste. Mebel ten narażony jest na codzienne użytkowanie i zabrudzenia. Jednak istnieje wiele skutecznych metod pozwalających wyczyścić kanapę. Od regularnego odkurzania, poprzez zastosowanie specjalnych środków czyszczących. W artykule przedstawiono również sposoby na usuwanie plam i zacieków.

Dodatkowo omówiono kwestie związane z praniem poszewek i poduszek kanapowych. Zwrócono także uwagę na znaczenie zapobiegania zabrudzeniom. Dzięki temu, zdecydowanie wydłużymy okresy pomiędzy kolejnymi pracami porządkowymi dotyczącymi tego mebla.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Przewodnik zakupowy - jakie biurko do domu wybrać, aby łączyć funkcjonalność z designem?
 3. Rozwiązania na wypełnienie dziur w styropianie: Praktyczne porady
 4. Jakie są ceny brzozy za metr? - Aktualne informacje
 5. Brudny róż: 10 pomysłów na eleganckie i kobiece wnętrza

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jaka jest cena murowania z silki za m2?
RemontJaka jest cena murowania z silki za m2?

Ile kosztuje murowanie 1 m2 ścian z bloczków silikatowych? Sprawdź, od czego zależy cena robocizny i materiałów przy wznoszeniu murów z silki. Porównaj z tradycyjną cegłą i poznaj zalety tego rozwiązania.