Dom

Ile metrów jest na palecie kostki brukowej?

Autor Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska15.02.20245 min.
Ile metrów jest na palecie kostki brukowej?

Ile metrów jest na palecie kostki brukowej? To pytanie zadaje sobie wielu kupujących ten materiał budowlany. W artykule wyjaśnimy, jaka jest standardowa powierzchnia palety i ile metrów kwadratowych kostki można na niej zmieścić w zależności od producenta i rodzaju asortymentu.

Kluczowe wnioski:
 • Zwykła paleta ma powierzchnię ok. 1,2 m2.
 • Pełna paleta kostki brukowej mieści od 7 do nawet 12 m2 w zależności od producenta.
 • Im grubsza kostka, tym mniej metrów będzie na palecie przy tej samej powierzchni.
 • Warto sprawdzić u producenta lub sprzedawcy ile dokładnie metrów kwadratowych kostki znajduje się na palecie w interesującym nas wymiarze i kolorze.
 • Zakup z wyprzedzeniem pozwoli lepiej zaplanować potrzebną ilość materiału.

Ile metrów kwadratowych zawiera paleta kostki brukowej różnego rodzaju

Standardowa paleta, na której dostarczana jest kostka brukowa, ma wymiary 120 x 100 cm, czyli 1,2 m2. Jednak faktyczna powierzchnia kostki, jaką można na niej pomieścić, jest większa.

Wynika to z tego, że kostki układane są warstwowo. Im grubszy materiał, tym mniej warstw i mniejsza łączna powierzchnia ile metrów kostki na palecie. Ale przecież z grubszej kostki potrzeba mniej sztuk, więc ostatecznie liczba metrów kwadratowych pokrycia może być podobna.

Na przykład popularna kostka o grubości 6 cm mieści się w ilości 7-9 m2 na palecie. Natomiast grubsza o wysokości 8 cm pomieści ok. 4-7 m2 w zależności od producenta. Jeszcze grubsze kostki 10 cm to zwykle 4-6 m2.

Ile metrów kostki brukowej zmieści się na europalecie?

W budownictwie najczęściej stosowana jest tzw. europaleta o wymiarach 120 x 80 cm. Ma nieco mniejszą powierzchnię niż standardowa paleta - 0,96 m2.

Dlatego biorąc pod uwagę te same grubości kostek, na europalecie zmieści się odpowiednio mniej materiału:

 • Kostka 6 cm - ok. 6-7 m2
 • Kostka 8 cm - ok. 3-5 m2
 • Kostka 10 cm - ok. 3-4 m2

Jak widać różnice nie są duże, ale warto o nich pamiętać planując zakup.

Optymalna liczba metrów kostki brukowej na palecie pełnej i niepełnej

Często można spotkać się z ofertą niepełnych palet, na których dostarczane są mniejsze ilości kostki. Ma to związek z optymalizacją transportu i kosztów.

Pełne palety wypełnione są kostką brukową do samej góry, natomiast na tych niepełnych materiał układany jest tylko do pewnej wysokości. Dlatego oczywiście ile jest kostki na palecie będzie inne.

Rodzaj palety Ok. liczba m2 kostki 6 cm
Pełna 7-9 m2
3/4 wysokości 6-7 m2
1/2 wysokości 4-5 m2

Dostępność niepełnych palet warto wcześniej ustalić z producentem lub punktem sprzedaży. Pozwoli to lepiej zaplanować zamówienie pod kątem potrzebnej liczby ile m2 kostki na palecie.

Czytaj więcej: Projekt domu parter - Nowoczesne projekty i rysunki

Jaka jest standardowa powierzchnia palety z kostką brukową w metrach?

Jak już wspomniano, standardowa paleta ma wymiary 120 cm x 100 cm, a więc jej powierzchnia to 120 cm x 100 cm = 1,2 m2 czyli 1200 cm2.

Natomiast popularna w budownictwie europaleta jest nieco mniejsza - 120 cm x 80 cm, czyli 0,96 m2 (960 cm2).

Zapamiętaj: Powierzchnia standardowej palety z kostką to 120 x 100 cm = 1,2 m2. Europaleta ma wymiary 120 x 80 cm = 0,96 m2.

Oczywiście są też większe palety specjalne, które mają np. 140 x 100 cm i zapewniają nieco większą powierzchnię składowania kostki czy innych materiałów budowlanych.

Jak obliczyć potrzebną liczbę palet z kostką?

Aby obliczyć liczbę palet potrzebnych do zakupu kostki na nasz projekt, należy po prostu podzielić całkowitą powierzchnię brukowaną w m2 przez podaną przez producenta liczbę m2 na palecie dla danego rodzaju kostki.

Przykład: Potrzebujemy wybrukować powierzchnię 84 m2 kostką o grubości 6 cm, której na palecie mieści się średnio 8 m2. Obliczenie: 84 m2 : 8 m2/pal = 10,5 palety. Czyli w zaokrągleniu potrzeba 11 palet takiej kostki.

Ilość metrów kostki brukowej na palecie w zależności od producenta

Ile metrów jest na palecie kostki brukowej?

Podane wcześniej przybliżone ilości metrów na paletach mogą się trochę różnić w zależności od producenta kostki brukowej.

Dlatego warto sprawdzić dokładne dane techniczne interesującego nas wyrobu.

Przykładowe zakresy dla kostki o grubości 6 cm:

 • Kostka Libet - 7-8 m2
 • Polbruk - 7-8 m2
 • Bruk-Bet - 7-9 m2
 • Pozbruk - 8-10 m2
 • Kostka Jura - 8-12 m2

Jak widać, różnice w ilości metrów na palecie bywają znaczące sięgające nawet kilkudziesięciu procent.

Dlatego tak ważne jest sprawdzenie konkretnych parametrów technicznych produktu, który nas interesuje przed dokonaniem zakupu materiałów.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, że standardowa paleta ma 1,2 m2, natomiast na pełnej europalecie zmieści się nawet do 12 m2 kostki brukowej w zależności od jej grubości i producenta.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci lepiej zaplanować zakup tego popularnego materiału budowlanego.

Podsumowanie

Ile metrów kostki brukowej mieści się na palecie? Jak obliczyć potrzebną liczbę palet? Na te i inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć w niniejszym tekście. Przedstawiliśmy typowe wymiary palet, orientacyjną liczbę metrów kostki, jaką można na nich załadować w zależności od grubości czy rodzaju palety (pełna/niepełna).

Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte, dotyczące między innymi tego ile jest kostki na palecie czy ile m2 kostki na palecie się zmieści, pomogą Państwu lepiej zaplanować zakup tego popularnego materiału budowlanego. Pozwalą obrać właściwą ilość i optymalnie wykorzystać transport. Zapraszamy do skorzystania z porad przy następnych projektach brukarskich.

Najczęstsze pytania

Zazwyczaj na europalecie o wymiarach 120 x 80 cm mieści się od 9 do 11 m2 kostki brukowej w zależności od jej grubości i kształtu poszczególnych elementów.

Dla zapewnienia stabilności kostkę układa się na palecie warstwami - zazwyczaj są to 3-4 warstwy w zależności od wysokości poszczególnych elementów.

Aby obliczyć potrzebną ilość palet, należy znać metraż projektowanej nawierzchni brukowej oraz wiedzieć ile m2 kostki mieści pojedyncza paleta danego typu.

Palety z kostką zabezpiecza się najczęściej folią stretch, siatkami transportowymi lub taśmami, aby zapobiec przesuwaniu się warstw lub wysypywaniu materiału podczas transportu.

Dokładne informacje na temat ilości metrów i sztuk kostki mieszczących się na palecie danego producenta można znaleźć w specyfikacji technicznej produktu lub uzyskać bezpośrednio od sprzedawcy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Cena elewacji - Jaki jest koszt wykonania elewacji?
 2. Przewodnik zakupowy - jakie biurko do domu wybrać, aby łączyć funkcjonalność z designem?
 3. Czym wyrównać posadzkę? Najlepsze metody dla projektu remontowego
 4. Wiązary dachowe wymiary - Kluczowe aspekty konstrukcyjne
 5. Brudny róż: 10 pomysłów na eleganckie i kobiece wnętrza

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły