1

lut

Znamy zwycięzców akcji #RejestrujemyKamienice! »

Architektura i Urbanistyka

rejestrujemykamieniceWrocławskie kamienice to bez wątpienia kluczowy element krajobrazu naszego miasta. Niektóre z nich wyremontowano i dziś imponują urodą, ale wiele czeka nie tylko na pilny remont, ale także na zupełnie podstawową decyzję, czyli wpisanie do rejestru zabytków. O które kamienice Wrocławia należy zadbać w pierwszej kolejności? Wybrali je wrocławianie w naszej akcji #RejestrujemyKamienice.

Projekt był podzielony na dwa etapy. W pierwszym poprosiliśmy na Facebooku o wskazanie kamienic, które powinny zostać jak najszybciej wpisane do rejestru zabytków. Drugi etap polegał zaś na głosowaniu, również prowadzonym za pomocą Facebooka. Poprosiliśmy o wskazanie pięciu kamienic, dla których wspólnie z ekspertami przygotujemy profesjonalne, oparte na rzetelnej argumentacji wnioski do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie ich do rejestru obiektów zabytkowych. Wnioski powstaną w ramach projektu „Przestrzeń Wrocławia”, realizowanego wspólnie przez TUMW i Towarzystwo Benderowskie w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

Głosowanie trwało od 25 do 31 stycznia br., a zwyciężyły te budynki, które otrzymały największą liczbę polubień. Oto kamienice wskazane przez uczestników akcji #RejestrujemyKamienice:

1) Jedności Narodowej 86 (334 polubienia)
2) Chińska 3c (13) (310 polubień)
3) Prądzyńskiego 13 (284 polubienia)
4) Sienkiewicza 96 (284 polubienia)
5) Bałuckiego 2 (268 polubień)

Zainteresowanie akcją #RejestrujemyKamienice przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń kamienic wartych wpisania do rejestru zabytków, a zaprezentowany na Facebooku album ze zdjęciami kamienic wytypowanych przez uczestników akcji został wyświetlony ponad 110 tys. razy!

Usłyszeliśmy też wiele przychylnych głosów, które docierały do nas w rozmowach w pracy lub podczas zupełnie przypadkowych okazji. Zdarzyło się nawet, że z swoje ulubione kamienice wyliczał nam pracownik jednej z restauracji Wrocławia, gdy dowiedział się, że właśnie obraduje tam TUMW. Korzystając z okazji, bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, rozmowy i przede wszystkim za zaangażowanie w ten projekt.

– Projekt #RejestrujemyKamienice udowodnił, że los zabytkowych budynków Wrocławia nie jest obojętny mieszkańcom miasta. Wrocławianie chętnie udostępniali nasz facebokoowy album, gdzie można było głosować na wybrane budynki i zachęcali znajomych do udziału w projekcie. W wielu przypadkach w głosowanie angażowały się wręcz całe osiedla! – cieszy się Marek Karabon z TUMW.

Zaangażowanie wrocławian w projekt #RejestrujemyKamienice wskazuje, że oczekują oni od magistratu większej dbałości o historyczne dziedzictwo architektury Wrocławia, którego kamienice są ważną częścią.

– Mamy nadzieję, że nasza akcja skłoni magistrat do zwiększenia nakładów finansowych na rewitalizację kamienic. Przy obecnym tempie inwestycji, na remont wszystkich musielibyśmy czekać blisko 300 lat. Wiele z tych budynków jest już w tak złym stanie technicznym, że nawet rok zwłoki może być bardzo kosztowny. Wrocławianie pokazali, że chcą, aby o kamienice miasto troszczyło się z większym przekonaniem i nie żałowało pieniędzy na ten cel – dodaje Marek Karabon.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Znamy zwycięzców akcji #RejestrujemyKamienice! , 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl