26

mar

Zachowajmy dworzec PKS, nowa galeria jest niepotrzebna »

Architektura i Urbanistyka

Kolejna galeria handlowa w centrum Wrocławia jest niepotrzebna, a sami wrocławianie powinni mieć dworzec autobusowy z prawdziwego zdarzenia, z dużą przestronną poczekalnią – tak uważają członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, którzy domagają się zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i zagwarantowania, że dworzec przy ul. Dyrekcyjnej nie będzie zlikwidowany. W zeszłym roku PKS – Polbus sprzedał cały teren za 80 mln zł.

(…) – Stoimy na stanowisku, że wielkopowierzchniowy handel w postaci galerii handlowej w tym miejscu nie jest potrzebny. Nasze miasto, zgodnie z raportem, posiada najwięcej przestrzeni handlowej na mieszkańca, a plany miejscowe przewidują kolejne dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych pod handel wielkopowierzchniowy (np. na Placu Społecznym, przy węźle autostradowym na Żmigrodzkiej czy na Klecinie).

Ulice handlowe tymczasem wymierają i stają się martwymi przestrzeniami, zajętymi pod oddziały banków. Galeria na miejscu dworca PKS stanowiłaby do tego bezpośrednią konkurencję dla niedawno wyremontowanej zabytkowej przestrzeni Dworca Głównego, która do tej pory jest nie w pełni wykorzystana. Nie wykluczamy wykorzystania terenu pod funkcje komercyjne, takie jak parking czy, jakże potrzebna miastu, przestrzeń biurowa. Planiści nie mogą jednak bezrefleksyjnie podchodzić do życzeń inwestorów, a głównym celem planowania powinno być zapewnienie nie tylko ładu przestrzennego, ale przede wszystkim różnorodności funkcjonalnej miasta – uważają członkowie Towarzystwa.

Czytaj całość:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/792058,wroclaw-zachowajmy-dworzec-pks-nowa-galeria-jest,id,t.html

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Zachowajmy dworzec PKS, nowa galeria jest niepotrzebna, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl