1

cze

Zabytkowym budynkom przy ul. Monopolowej we Wrocławiu nie grozi wyburzenie »

Architektura i Urbanistyka

fabryki_monopolowaNa prośbę TUMW, Miejski Konserwator Zabytków (MKZ) przeprowadził inspekcję budynków przy ul. Monopolowej 6 we Wrocławiu. Przyniosła ona dobre wiadomości – zabytkowe obiekty po dawnej fabryce nawozów sztucznych są w nienaruszonym stanie.

W maju br. przesłaliśmy pismo do Miejskiego Konserwatora Zabytków z prośbą o sprawdzenie, czy właściciel terenu przy ul. Monopolowej 6 nie przygotowuje się do wyburzenia obiektów objętych ochroną konserwatorską. Jak pisaliśmy na naszej stronie internetowej, na takie ryzyko wskazywały plany biznesowe zarządzającej działką spółki Supra Agrochemia. Firma ogłosiła bowiem przetarg, którego przedmiotem była “rozbiórka budynków i budowli posadowionych na terenie Spółki Supra Agrochemia sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Monopolowej 6”. A cztery budynki pofabryczne zostały wcześniej wpisane na listę zabytków – po tym, gdy pojawiły się informacje, że wszystkie tamtejsze obiekty mogą zostać wyburzone, aby uczynić tę działkę bardziej atrakcyjną dla inwestorów.

Z informacji przedstawionych przez Andrzeja Czyszczonia z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków wynika, że 18 maja br. urzędnicy przeprowadzili inspekcję budynków przy ul. Monopolowej 6 we Wrocławiu. Jej efekty można uznać za pozytywne.

– W stosunku do budynków ujętych w gminnej ewidencji zabytków (czyli portierni, budynku usługowego, administracyjnego, schronu) stwierdzono, że nie prowadzi się tu żadnych robót wyburzeniowych, a wymienione obiekty pozostawione są w swoim nienaruszonym stanie – poinformował Andrzej Czyszczoń z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Wszystko wskazuje więc na to, że na dziś wrocławianie mogą być spokojni o przyszłość tych zabytkowych obiektów po dawnej fabryce. Korzystając z okazji, składamy wyrazy serdecznych podziękowań dla Miejskiego Konserwatora Zabytków za współpracę w sprawie budynków mieszczących się przy ul. Monopolowej 6 we Wrocławiu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Zabytkowym budynkom przy ul. Monopolowej we Wrocławiu nie grozi wyburzenie, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl