6

lis

Zabytkowe budynki przy ul. Pawiej na Wojszycach we Wrocławiu niszczeją »

Architektura i Urbanistyka

pawia30_hydralNa wrocławskim osiedlu Wojszyce przy ul. Pawiej 30 znajdują się zabytkowe budynki folwarczne. Mimo, że są wpisane do ewidencji zabytków, ich stan jest coraz gorszy. Dlatego zwróciliśmy się do władz Wrocławia, do których należą budynki, z prośbą o informację o planach miasta dotyczących ich remontu.

Informację o kiepskim stanie zabudowań przy ul. Pawiej 30 we Wrocławiu otrzymaliśmy od osoby, która interesuje się naszą działalnością. W skład kompleksu wchodzi budynek mieszkalny oraz dwa obiekty gospodarcze. Wszystkie widnieją w wojewódzkiej ewidencji zabytków Dolnego Śląska. Budynki folwarczne na Wojszycach powstały w XIX w., są opustoszałe i niszczeją.

Co gorsza, w ostatnim czasie zdemontowano ich dachy i nie zanosi się, aby przed nadchodzącą zimą miały pojawić się nowe okrycia dachowe. To sprawia, że realne jest ryzyko pogorszenia ich kiepskiego stanu technicznego. Tymczasem budynki te, zwłaszcza gospodarcze, wyróżniają się bardzo ciekawym wnętrzem, opartym m.in. na żeliwnych kolumnach. Są też ważną częścią lokalnej tożsamości osiedla Wojszyce. Dlatego uważamy, że ich właściciel, czyli Gmina Wrocław, powinien zadbać o niezbędne remonty.

W trosce o zabezpieczenie zabytkowych budynków przy ul. Pawiej 30, zwróciliśmy się do magistratu z prośbą o przedstawienie informacji na temat planów urzędników związanych z tymi zabudowaniami. Naszą prośbę otrzymała dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miejskim Wrocławia, przekazaliśmy ją też do informacji Miejskiego Konserwatora Zabytków.

– Zapytaliśmy urzędników, jakie mają plany wobec budynków przy ul. Pawiej 30 we Wrocławiu. Chcemy wiedzieć zwłaszcza, czy miasto planuje ich remont, a po wykonaniu niezbędnych napraw chce je zagospodarować. Uważamy, że to cenne budynki, co potwierdza także ich obecność w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Wierzymy, że miasto przeprowadzi ich rewitalizację, która może zainspirować także innych właścicieli zabytkowych budynków we Wrocławiu – tłumaczy Marek Karabon z TUMW.

Pismo TUMW ws. zabytkowych budynków z ul. Pawiej 30 na Wojszycach we Wrocławiu – KLIKNIJ

***

 fot. zuf, dolny-slask.org.pl.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl