11

lut

Wyspa Skarbów – pierwszy z projektów TUMW do budżetu obywatelskiego »

Architektura i Urbanistyka

06-schron-wzd-u-alejkiMamy zaszczyt przedstawić wizję przekształcenia terenu po dawnym schronisku dla zwierząt przy ulicy Skarbowców, razem z ruinami znajdującego się na nim XIX-wiecznego schronu, na Wyspę Skarbów – Miejskie Centrum Rekreacji. Będzie to jeden z projektów, które TUMW zgłosi do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Koncepcję opracował społecznie zespół w składzie Justyna Śmigasiewicz, Marcin Molik, Michał Romański, Michał Goncerzewicz, Maciej Lose (FORUM Architekci) oraz Kamila Rogaczewska, Aleksandra Staszewska (RS Architektura Krajobrazu). Serdecznie dziękujemy!

Historia

Schron przy ul. Skarbowców we Wrocławiu powstał w 1893 r. jako Fort Piechoty Nr 15. Obiekt około roku 1912 poddano modernizacji i częściowej przebudowie. W latach 60. XX w. schron został wysadzony w powietrze, potężny wybuch zniszczył środkową część obiektu – pozostawiając zgliszcza i poprzestawiane ogromne, masywne bloki wielowarstwowych stropów, które następnie częściowo przysypano ziemią. Tak pozostawioną ruinę obrosły drzewa. W następnych latach na przyległym terenie powstało schronisko dla zwierząt, dla których teren dawnego schronu stanowił wybieg. W 2010 r. schronisko zostało przeniesione do nowej placówki, a działkę oczyszczono z zabudować i pozostawiono otwartą i niezagospodarowaną. Obecnie jest to martwy i niebezpieczny punkt w sercu dzielnicy, czekający na nowy pomysł i nowe życie.

Proponowane zagospodarowanie

Wobec ogromnych kosztów ewentualnej rozbiórki i utylizacji gruzowiska koncepcja zakłada jego zachowanie, odpowiednie zabezpieczenie i wykorzystanie unikatowych walorów przestrzennych. Górka dawnego schronu wraz z przyległą polaną staną się tłem dla nowej – atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni osiedlowej rekreacji i wypoczynku. Ma ona w zamierzeniu odpowiadać na wielorakie potrzeby mieszkańców osiedla i dzielnicy. Planowany program dla terenu parkowego obejmuje część rekreacyjną na schronie, przestrzeń rekreacyjną i wypoczynkową na polanie oraz plac zabaw w formie krajobrazowej. Przez teren parku przebiega połączenie, łączące ulice Skarbowców z Pogodną, które stanie się główną aleją parku – zachęcającą do wejścia w interakcję z sąsiadującą zrewitalizowaną przestrzenią i otoczone miejscami do siedzenia ułatwiającymi integrację mieszkańców. Schron pokryty zostanie systemem pajęczyn z lin, pełniących funkcję „małpiego gaju” – twierdzy do zdobycia. Różnorodność wykorzystania elementów wspinaczki oraz możliwość odpoczynku na hamakach, rozwieszonych między gęstymi drzewami, będzie nietypowym sposobem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Naprzeciw schronu znajdzie się łąka z dużą ilością miejsca do grillowania, pikników, gry w piłkę, nie zabraknie też elementu parkowego z ławkami i dedykowanym miejscem do wyprowadzania psów.

Celem tego miejsca ma być integracja społeczna, stworzenie bezpiecznej i spokojnej przestrzeni dla wszystkich.

04-plan-przyk-adowy

10-na-schronie-2

O projekcie napisała już „Gazeta Wyborcza Wrocław”.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.3/10 (26 votes cast)
Wyspa Skarbów - pierwszy z projektów TUMW do budżetu obywatelskiego, 9.3 out of 10 based on 26 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl