14

wrz

Wrocławianie potrzebują nowych basenów »

Architektura i Urbanistyka

Akcja Miasto i Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia wraz ze społecznikami z Brochowa i Zakrzowa apelują do prezydenta Wrocławia o uwzględnienie w budżecie miasta inwestycji w baseny szkolno-osiedlowe. Ruchy miejskie złożyły wniosek o zagwarantowanie w budżecie miasta na 2017 rok środków na budowę dwóch basenów: przy ZS nr 10 na ul. Wilanowskiej (Zakrzów) oraz przy SP nr 80 na ul. Polnej (Brochów).

 

Społecznicy proponują też przyspieszenie inwestycji (zagwarantowanie środków w latach 2017-19) w 4 inne baseny:

  1. LO nr VII i Gimnazjum nr 16 na ul. Kruczej na Gajowicach,
  2. ZSP nr 12 na ul. Suwalskiej na Maślicach,
  3. SP nr 118 na Bulwarze Ikara na Gądowie,
  4. LO nr III na ul. Składowej na Nadodrzu,
  5. ZSP na ul. Głównej na Stabłowicach (szkoła w budowie).

Co istotne, magistrat latem 2011 r. zapowiedział budowę 4 z 6 ww. basenów w ciągu 5 lat, czyli do 2016 r. Niestety, obietnica nie została spełniona (w obiecanym terminie gotowy będzie tylko jeden basen – na ul. Górnickiego). Przedstawiamy nasz wniosek, bo mamy  nadzieję, że potrzeby mieszkańców w zakresie rekreacji, sportu i aktywnego wypoczynku oraz zdrowia uczniów zostaną w końcu zauważone – mówi Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

Warto zauważyć, że basen na Zakrzowie jest od dawna zaprojektowany, ale w kasie miasta wciąż nie ma pieniędzy na jego budowę. Wydaje się to dziwne w kontekście wydawania przez gminę 20 milionów złotych na transmisję z World Games 2017 – komentuje Monika Glińska z grupy Zmieniaj Zakrzów. AM, TUMW i mieszkańcy Zakrzowa postulują, by uznać inwestycje osiedlowe za ważniejsze od “igrzysk”.

Ruchy miejskie postulują też odtworzenie basenu na Brochowie. Przed wojną istniało tam otwarte kąpielisko, jednak kilkanaście lat temu zostało zamknięte i teraz popada w ruinę. Zdaniem społeczników należy zainwestować w komfort życia brochowian, budując krytą pływalnię na ul. Polnej.

Społecznicy zwracają też uwagę, że “megainwestycja”, jaką będzie basen na ul. Wejherowskiej, nie zaspokoi potrzeb wrocławian. Postulują zwiększenie dostępności basenów, poprzez budowę prostych pływalni na wielu osiedlach.

Aquapark i World Games to nie wszystko

Władze Wrocławia muszą też pamiętać, że nie każdy może sobie pozwolić na wyjście do Aquaparku. Przykładowo, rodzina 2+2 za 3 godziny pływania w Parku Wodnym zapłaci 130 zł.

PS Przyjmujemy, że budowa prostego basenu pochłonie ok. 10 mln zł (mocno zaokrąglamy kwotę obliczoną przez urząd marszałkowski, który zainicjował program Dolnośląski Delfinek i wycenił budowę basenu na 5 mln zł –ŹRÓDŁO). Dla porównania: miasto zapłaci telewizji niemal 20 mln zł za transmisję igrzysk World Games 2017… (ŹRÓDŁO).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Wrocławianie potrzebują nowych basenów, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl