7

sty

Wrocław upamiętni Kopernika »

Estetyka

5_wizualizacjaW ciągu najbliższych kilku miesięcy Ostrów Tumski wzbogaci się o kolejną atrakcję – kamienną mozaikę objaśniającą układ heliocentryczny. Będzie ona przypominać Wrocławianom i uczyć turystów o związkach Mikołaja Kopernika z naszym miastem – Kopernik przez 35 lat był kanonikiem kapituły w kościele św. Krzyża, dlatego też mozaika będzie umieszczona na placu Kościelnym. Jako pierwsi prezentujemy jej wizualizacje.

Cieszymy się, że magistrat decyduje się upiększać przestrzenie publiczne nawiązując przy tym do historii miasta i mamy nadzieję, że ta idea będzie kontynuowana. Jako następny krok postulujemy renowację świetnego pomnika Mikołaja Kopernika przy ul. Wierzbowej, wraz z rewitalizacją placu i stworzeniem przejścia dla pieszych przez ul. Kołłątaja wzdłuż Promenady Staromiejskiej.

[singlepic id=1333 w=320 h=240 float=none]

Równocześnie przypominamy, że Wrocław może pochwalić się całą plejadą wybitnych naukowców wartych upamiętnienia. Johann Gottfried Galle odkrył planetę Neptun, Max Born i Otto Stern byli jednymi z ojców fizyki kwantowej,Ferdinand Cohn podłożył podwaliny pod współczesną bakteriologię, Alois Alzheimer zidentyfikował chorobę nazwaną jego imieniem, Jan Evangelista Purkyně zaproponował zastosowanie badania odcisków palców do identyfikacji ludzi, Ludwik Hirszfeld odkrył prawa dziedziczenia grup krwi, a Reinhard Selten był jednym ze współtwórców ekonomicznej teorii gier. Każdy z nich zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej i przypomnienie swoich zasług Wrocławianom i turystom.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl