8

paź

Wielki sukces TUMW! Miliony na najcenniejsze zabytki w całym kraju! »

Tożsamość

Kraków bez milionów na zabytki. Teraz minister kultury będzie pomagał innym miastom

Miasto przestanie być konserwatorskim pępkiem świata. Minister kultury zamierza bowiem przejąć 40 mln zł, które Kraków dostaje na zabytki. Będzie je dawał obiektom z listy UNESCO lub pomnikom historii

 
O zmianie zaczęto mówić na poważnie dopiero, gdy pod koniec 2012 r. społeczne organizacje z całej Polski wystąpiły do sejmowej komisji kultury z apelem o sprawiedliwy podział pieniędzy na zabytki.Na czele buntowników stanęło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, ale wsparło je 15 podobnych stowarzyszeń pracujących m.in. na rzecz Poznania, Gdańska, Szczecina, Łodzi, Katowic, Opola, Lublina i Olsztyna.- Wyliczyliśmy, że w tym roku Kraków dostał na jeden zabytek ok. 36 tys. zł, a reszta Polski tylko 1200 zł – mówi Marek Karabon z TUMW. – To niesprawiedliwe, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że Kraków ma w polskiej historii szczególne miejsce. Dzięki temu miliardowi złotych, które dostał SKOZK, zabytki krakowskie są dzisiaj w świetnym stanie, a w mniejszych miejscowościach popadają w ruinę cenne pałace, kościoły i kamienice.

Sygnatariusze apelu podkreślali też, że Kraków z PKB na mieszkańca przekraczającym 150 proc. średniej krajowej oraz dochodami na mieszkańca sięgającymi 135 proc. średniej dla miast do biednych nie należy i że fundusze centralne powinny przede wszystkim wspierać te obszary, które nie są w stanie same udźwignąć kosztów konserwacji.

 
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/10 (17 votes cast)
Wielki sukces TUMW! Miliony na najcenniejsze zabytki w całym kraju!, 4.6 out of 10 based on 17 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl