1

kw.

TUMW wspólnie z magistratem stworzy strategię rozwoju Wrocławia! »

Tożsamość

Strona tytułowa strategiiJaka będzie przyszłość Wrocławia? Na jakie obszary rozwoju postawią władze miasta, w jaki sposób przygotują je na wyzwania najbliższych lat? Odpowiedzi na te pytania poznamy dzięki nowej strategii Wrocławia. Z przyjemnością informujemy, że przyjęliśmy zaproszenie magistratu do współpracy w tworzeniu strategicznej wizji Wrocławia przyszłości.

Poprzednia strategia rozwoju Wrocławia powstała w 2006 r. Niedługo minie zatem równo dziesięć lat, gdy przyjęto ten dokument. W realiach współczesnego świata, które zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dekada to niemalże cała epoka. Dla przykładu – w 2005 r. prezydentem Polski był Aleksander Kwaśniewski, a w piłkarskiej Lidze Mistrzów zwyciężył Liverpool FC dzięki świetnej postawie polskiego bramkarza Jerzego Dudka. Z kolei tak popularny dziś w globalnej skali serwis Google Maps w 2005 r. dopiero raczkował, Facebook istniał od roku, a o Twitterze słyszeli wówczas tylko jego twórcy.

Rzeczywistość roku 2015 jest diametralnie różna od świata, w realiach którego planowano rozwój Wrocławia w 2006 r. Dlatego jest jasne, że musi powstać nowy dokument, w którym zostaną szczegółowo opisane różne miejskie polityki rozwoju miasta. Takie, które przygotują miasto do nowych wyzwań i zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej czy też społecznej. Do współpracy nad tym dokumentem prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaprosił nasze stowarzyszenie.

– Celem TUMW jest lepszy Wrocław, miasto o jak najwyższej jakości życia. Współpraca z magistratem nad stworzeniem nowej strategii to możliwość bezpośredniego wpływu na jej zapisy i sposób, w jaki będzie wdrażana. Zdecydowaliśmy się na to, bo jest to ogromne wyzwanie i odpowiedzialność, a nasza wieloletnia aktywność daje nam podstawę do działania – podkreśla Przemysław Filar, prezes TUMW.

Rola Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia w procesie tworzenia nowej strategii miasta będzie polegała na przygotowaniu szeroko rozumianych konsultacji społecznych na temat tego, jak modelować rozwój Wrocławia. Wrocławianie chcą mieć większy wpływ na decyzje podejmowane przez urzędników, co dostrzegł prezydent Rafał Dutkiewicz. A istnieją już dostępne technologie bazujące na Internecie, dzięki którym można prowadzić szerokie konsultacje społeczne nowej strategii. TUMW będzie mocno zaangażowany w pozyskiwanie społecznych opinii na temat tego, jaki ma być Wrocław przyszłości.

Bardzo pomocne ma być doświadczenie TUMW, zdobyte w pracy na rzecz miasta w poprzednich latach, a także podczas przygotowywania strategii rozwoju Wałbrzycha. Nasi eksperci byli mocno zaangażowani w tej projekt, a teraz ich wiedza ma posłużyć w budowaniu wizji Wrocławia przyszłości. Planowane są też specjalistyczne seminaria, dotyczące m.in. przestrzeni miasta i mobilności. W 2016 r. efekty prac seminaryjnych otrzymają eksperci, którzy na ich podstawie stworzą gotowy dokument.

Dodatkowo zaproponowaliśmy, aby zorganizować międzynarodowy konkurs na koncepcję rozwoju urbanistycznego Wrocławia, który nawiązywałby do konkursu z czasów Maxa Berga. Prezydent Rafał Dutkiewicz zgodził się na zorganizowanie tej inicjatywy.

– Mamy mnóstwo pomysłów i sieć kontaktów wśród organizacji i ekspertów we Wrocławiu, ale także w Polsce i za granicą. Chcemy włączyć jak najszerzej mieszkańców Wrocławia w projekt, ale także zachęcić ekspertów z zewnątrz. To wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na to, jaki będzie Wrocław naszych dzieci – opowiada Przemysław Filar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
TUMW wspólnie z magistratem stworzy strategię rozwoju Wrocławia!, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl