13

maj

To oni składali wnioski do budżetu obywatelskiego. Kim są? »

Komunikacja

Władze Wrocławia w tym roku po raz pierwszy zdecydowały się oddać część swoich uprawnień mieszkańcom. To oni, a nie urzędnicy, wskazują, na co w ich najbliższym otoczeniu warto wydać publiczne pieniądze. Kim są ci, którzy złożyli wnioski do budżetu obywatelskiego i jakie mają pomysły?

(…)

Projekt: wyciszenie ruchu tramwajów przez szlifowanie szyn (łuki tramwajowe ul. Władysława Łokietka, Bolesława Chrobrego, Drobnera/Dubois, pl. Teatralny/Świdnicka, ul. Nowowiejska)
Lider inicjatywy: Stanisław Piątek

Pan Stanisław na co dzień prowadzi sklep internetowy z artykułami motoryzacyjnymi. Studiował transport na Politechnice Wrocławskiej, stąd zainteresowanie komunikacją publiczną we Wrocławiu. Wniosek do budżetu obywatelskiego to pierwszy społeczny projekt, jakiego się podjął.

– Jestem miłośnikiem motoryzacji i komunikacji miejskiej – mówi Stanisław. – Jako kierowca zauważam wiele drobnych problemów, którym łatwo można zaradzić.

Takim problemem są nieoszlifowane torowiska. – To sprawa tak prosta, że dawno powinna być załatwiona – dodaje.

Urząd miasta opracowywał już podobne projekty, jednak do tej pory nie zostały wdrożone. – Wniosek złożyłem, korzystając z pomocy Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia – opowiada Stanisław. – Oficjalnie nie jestem jego członkiem, ale od grudnia angażuję się w ich działalność.

Oszacowanie kosztów uważa za najtrudniejszą część projektu. Sam przy tworzeniu kosztorysu opierał się na wyliczeniach urzędników.

Szlifowanie torowisk pomoże w wyeliminowaniu hałasu. – Mieszkam przy ul. Glinianej. Przebiega tamtędy trasa tramwajów 31plus i 32plus, więc dobrze wiem, jak dokuczliwy jest zgrzyt tramwajów. Nie da się spać przy otwartych oknach.

Osobiście sprawdził wszystkie lokalizacje wskazane w projekcie. A skrzypią nie tylko stare tramwaje. Paradoksalnie, nowe skody hałasują nawet bardziej! W projekcie uwzględnił również ul. Nowowiejską. – Remonty są tam planowane dopiero w przyszłym roku, ale chciałbym poprawić komfort mieszkających tam wrocławian już teraz.

Wrocławskie MPK nie posiada maszyny do szlifowania torów. – Mieszkańcy miasta od połowy lat 90. wnioskowali o zakupienie takiego urządzenia – dodaje.

W przyszłości Stanisław Piątek chciałby zająć się również udoskonaleniem systemu ITS Wrocław.

(…)

Cały tekst:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,13882253,To_oni_skladali_wnioski_do_budzetu_obywatelskiego_.html#ixzz2T9V83w2u

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl