12

cze

Świdnicki rynek umiera, władze miasta próbują go reanimować »

Architektura i Urbanistyka

Prawie dwustu świdnickich przedsiębiorców, restauratorów i hotelarzy zwróciło się do władz miasta z apelem o ratowanie ścisłego centrum Świdnicy, gdzie obecnie 40 lokali stoi pustych i czeka na wynajęcie. W odpowiedzi miasto przygotowało program aktywizacji rynku.

W wysokich opłatach za parkowanie, braku miejsc dla aut, ograniczeniu wjazdu dostawców do rynku i niewydolnej promocji Świdnicy na Dolnym Śląsku lokalni przedsiębiorcy widzą przyczynę obumierania jej Starego Miasta.

(…)

Ale problem wyludniania się rynków miast nie dotyczy tylko Świdnicy. Również w centrum Wrocławia kilkanaście lokali stoi pustych i nie może znaleźć najemcy, a jak znajduje, to na krótki czas, co powoduje dużą rotację.

Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, wini za to liczne galerie handlowe, które odciągają ludzi od Rynku: – Galeria handlowa to sztuczne miasto, w którym panują cieplarniane warunki. Jest tam ciepło i sucho, w jednym miejscu można zrobić zakupy, zjeść obiad, pójść do kina czy na siłownię. Parking jest darmowy, a nawet jeśli kosztuje, to nietrudno o miejsce. Miasta, które sprzedają tereny pod budowę kolejnych galerii handlowych, same zabijają swoje rynki.

W Świdnicy ponad rok temu, dość blisko centrum, powstała pierwsza galeria handlowa.

Czytaj całość:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14090463,Swidnicki_rynek_umiera__wladze_miasta_probuja_go_reanimowac.html

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl