19

lis

Ul. św. Antoniego we Wrocławiu zmieni się na lepsze »

Architektura i Urbanistyka

swantoniego_hydralNa ul. św. Antoniego powstanie zupełnie nowa przestrzeń miejska. Zostanie urządzona tak, aby piesi oraz rowerzyści mogli się poczuć na niej bezpiecznie, ruch samochodowy zostanie uspokojony, a sama ulica nabierze bardziej kameralnego, spokojnego charakteru. Urzędnicy pracują już nad wcieleniem zmian w życie, a pomysł na zmiany to wspólna inicjatywa Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia oraz Akcji Miasto.

W ostatnich latach charakter ul. św. Antoniego mocno się zmienił. Urzędnicy zajęli się porządkowaniem sytuacji z parkowaniem aut i choć przy tej ulicy nadal sporo jest do zrobienia, to i tak wprowadzone zmiany okazały się być korzystne. Na św. Antoniego coraz chętniej goszczą wrocławianie oraz turyści, odwiedzając np. liczne restauracje i knajpki, które powstały tam właśnie na bazie rosnącej popularności tej ulicy. Warto też dodać, że z ul. św. Antoniego blisko do popularnego Kina Nowe Horyzonty oraz do pięknie odnowionego Pasażu Pokoyhof, co też wpływa na natężenie ruchu pieszego Obrazu dopełnia fakt, że ul. św. Antoniego to ważna ulica w obrębie Dzielnicy Czterech Świątyń, chętnie odwiedzanej m.in. przez zagranicznych gości Wrocławia.

To wszystko pokazuje, że w ul. św. Antoniego drzemie ogromny potencjał, który można wykorzystać, projektując na niej w sposób nowatorski przestrzeń miejską współdzieloną przez kierowców, rowerzystów i pieszych. Zwłaszcza, że mimo starań urzędników rzeczywistość ul. św. Antoniego często wygląda tak, jak na poniższym obrazie.

Dlatego TUMW razem z Akcją Miasto zaproponował urzędnikom, aby zmienić charakter ul. św. Antoniego. Także mieszkańcy tej okolicy namawiali magistrat do wprowadzenia zmian. I udało się! Trwają prace nad przygotowaniem całościowej koncepcji zmian na ul. św. Antoniego. Po pierwsze, zostanie tam wprowadzone tzw. esowanie ruchu samochodów. Takie rozwiązanie skłoni kierowców do wolniejszej, bardziej ostrożnej jazdy, na czym skorzystają inni uczestnicy ruchu. Po drugie, na ul. św. Antoniego będzie mniej miejsc parkingowych.

– Tuż obok, w Narodowym Forum Muzyki, działa już ogromny parking z ponad 600 miejscami dla aut. Dzięki temu na ul. św. Antoniego można uwolnić przestrzeń od zaparkowanych pojazdów i zwrócić ją pieszym oraz rowerzystom – tłumaczy Przemek Filar z TUMW.

Po trzecie, zastosowany zostanie pomysł, którego będzie innowacją we Wrocławiu, gdy mowa o kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Na ul. św. Antoniego pojawią się charakterystyczne wysepki zbudowane m.in. z drewna, metalu i kostki brukowej. Te elementy mają wpisywać się w kontekst estetyczny i historyczny związany z Dzielnicą Czterech Świątyń, do której należy ul. św. Antoniego. Dlatego w ramach zmiany charakteru tej ulicy pojawią się tam specjalne tablice informujące o historii tego zakątka Wrocławia. Urzędnicy liczą, że dzięki zmianom ul. św. Antoniego zmieni się w ważną ścieżkę kulturową, a wykreowana tam przestrzeń pozwoli m.in. na spokojny odpoczynek i rozkoszowanie się miejskim gwarem.

Prezentacja magistratu omawiająca zmiany na ul. św. Antoniego: 

 ***
Na zdjęciu: ul. św. Antoniego widziana spod Pasażu Pokoyhof (fot. StaSta, Wrocław Hydral).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Ul. św. Antoniego we Wrocławiu zmieni się na lepsze, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl