13

paź

Stanowisko Kongresu Ruchów Miejskich w sprawie sprawiedliwego podziału środków na ochronę zabytków »

Tożsamość

My, uczestniczki i uczestnicy III Kongresu Ruchów Miejskich, zgromadzeni w Białymstoku, popieramy inicjatywę 16 organizacji społecznych z terenu całego kraju skupionych wokół „Apelu o sprawiedliwy podział funduszy na ochronę zabytków w Polsce”.

Wierzymy, że dziedzictwo jest jednym z kluczowych narzędzi budowania i wzmacniania tożsamości społeczności lokalnych, a co za tym idzie wspierania ich rozwoju. Dlatego też uważamy, że centralne fundusze na ochronę zabytków powinny być dzielone sprawiedliwie, według kryteriów wartości obiektów (artystycznej, historycznej i naukowej) oraz ich stanu technicznego – a nie, tak jak obecnie, w dużej mierze faworyzować zabytki zlokalizowane w Krakowie.

Sprzeciwiamy się również propozycji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który postuluje utworzenie Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Miast Historycznych mającego objąć tylko wybrane miasta, według obecnej propozycji: Wrocław, Poznań, Kraków, Toruń, Gdańsk, Warszawę, Lublin, Łódź oraz Zamość. Traktujemy tę inicjatywę jako próbę stworzenia z kilku ośrodków „klubu uprzywilejowanych”. Apelujemy o równe traktowanie wszystkich miast i wsi, przy czym wsparcie centralne powinno być kierowane do tych ośrodków, które samodzielnie nie są w stanie poradzić sobie z ochroną i opieką nad swoim dziedzictwem.

Białystok, 13 października 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Stanowisko Kongresu Ruchów Miejskich w sprawie sprawiedliwego podziału środków na ochronę zabytków, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl