19

sie

Sprawa wyburzenia zabytkowej wozowni z ul. Orlej we Wrocławiu w prokuraturze »

Tożsamość

orla_zburzonaZłożyliśmy wniosek do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ws. wyburzonej już zabytkowej wozowni przy ul. Orlej 17 we Wrocławiu.

Oficjalne pismo w tej sprawie otrzymała od nas prokuratura Wrocław – Zachód. W dokumencie powołujemy się na art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przypuszczamy, że do złamania prawa mogło dojść – jak napisaliśmy w piśmie do prokuratury – poprzez dwukrotne podpalenie oraz wyburzenie zabytkowej wozowni mieszczącej się do niedawna przy ul. Orlej 17 na wrocławskich Krzykach. Do nieodwracalnego zniszczenia tego zabytku doszło w sierpniu br.

Przypomnijmy, że od lipca br. zniszczona wozownia znajdowała się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Jednocześnie na nasz wniosek rozpoczęła się procedura wpisania wozowni z ul. Orlej we Wrocławiu do rejestru zabytków. Ale sam fakt wpisania do ewidencji oznaczał, że budynek ten był objęty ochroną prawną. W naszej ocenie, jego wyburzenie przez właściciela terenu jest jednoznaczne ze złamaniem stosownych przepisów obowiązującego w Polsce prawa.

W piśmie skierowanym do prokuratury Wrocław – Zachód napisaliśmy też, że w maju br. wozownia przy ul. Orlej została podpalona. Wg informacji, które posiadamy, do podpalenia tego budynku doszło dwukrotnie. Sprawców obu podpaleń nie wykryto, a za drugim razem ten zabytkowy obiekt został poważnie uszkodzony.

To wszystko sprawia, że w naszej ocenie to właśnie prokuratura będzie właściwą instytucją do przeanalizowania sprawy podpalenia i wyburzenia zabytkowej wozowni przy ul. Orlej. Wierzymy, że wobec winnych złamania prawa zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje prawne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Sprawa wyburzenia zabytkowej wozowni z ul. Orlej we Wrocławiu w prokuraturze , 10.0 out of 10 based on 6 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl