29

mar

Społeczeństwo informacyjne na Dolnym Śląsku »

Bez kategorii

bipW dniu 24 marca br. wzięliśmy udział w XII Dolnośląskim Forum Samorządu Terytorialnego, zorganizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska w Kudowie Zdroju. W ramach panelu „Społeczeństwo informacyjne na Dolnym Śląsku: wizje, szanse, zagrożenia”, został zaprezentowany materiał obejmujący zagadnienia udostępniania informacji publicznej – w teorii i w praktyce, na przykładach.

Każdy z nas – obywateli i zaangażowanych w działalność społeczną lub zawodową – poszukuje informacji mogących wpłynąć na lepsze postrzeganie otoczenia, w którym żyjemy. Niezależnie od stanowiska i statusu społecznego, jak również od wszelkich innych uwarunkowań, powinniśmy oczekiwać przyjaznego współdziałania na linii obywatel – urzędnik.

Społeczeństwo obywatelskie, jako cel do którego dążymy, wyraża się zwłaszcza w aktywności społecznej mieszkańców, samorządności i współpracy dla dobra wspólnoty. Świadomi obywatele mogą działać bez udziału administracji publicznej, ale ich aktywność jest uzależniona od informacji pozwalających wyciągać wnioski i formułować opinie.

Dostęp do informacji publicznej, normowany najwyższym krajowym aktem prawnym – Konstytucją RP, służy upublicznieniu informacji (dokumentów) o zrealizowanych i planowanych zamierzeniach administracji publicznej. Jak jednak wygląda to w praktyce? Czy uprawnienia i oczekiwania obywateli są dobrze odczytywane i odpowiednio realizowane ?

Celem prezentacji jest przedstawienie przepisów prawa i orzecznictwa sądowego w zakresie dostępu do informacji publicznej, z elementami modelowego Biuletynu Informacji Publicznej. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją

Otwórz/pobierz plik w formacie PDF – 1,27 MB

Strona organizatora Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego: Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Społeczeństwo informacyjne na Dolnym Śląsku, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl