10
wrzSeminarium 17 września: Europejskie salony wolne od aut – ruch w dobrym kierunku »
Z przyjemnością zapraszamy na seminarium prezentujące dobre praktyki w uwalnianiu centrów europejskich miast od samochodów. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną przykłady sukcesów Sewilli oraz Bordeaux. Seminarium organizowane przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową oraz Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, pod patronatem Pani Poseł Ewy Wolak, Przewodniczącej Parlamentarnej Grupy ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej, odbywa się z okazji rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Mobilności.
Zaproszenie na seminarium 17.09.2012 „Europejskie salony wolne od aut – ruch w dobrym kierunku” z okazji europejskiego tygodnia mobilności
- CZAS: poniedziałek, 17 września 2012r., od 10:00 do 14:00
- MIEJSCE: Wrocław, ul. Oławska 2 (róg Rynku i Oławskiej), II piętro
- Wstęp wolny
Plan Seminarium
10:00-10:05 Ewa Wolak, powitanie
10:05-10:20 Słowo wstępne
10:20-11:10 Pedro Malpica, Stowarzyszenie Acontramano http://www.acontramano.org
Czy Wrocław może powtórzyć sukces Sewilli? (prezentacja tłumaczona)
pytania i odpowiedzi
11:15-12:00 Olivier Schneider, Francuska Federacja Cyklistów http://www.fubicy.org
Bordeaux – miasto odzyskane
pytania i odpowiedzi
12:00-12:30 przerwa
12:30-13:00 dr Igor Gisterek, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia https://tumw.pl
Mobilność w centrum miasta
pytania i odpowiedzi
13:00-14:00 Dyskusja i zamknięcie
Na seminarium zaprezentowane zostaną przykłady Sewilli oraz Bordeaux – dwóch miast, które osiągnęły sukces w przywracaniu tkance miejskiej ludzkiego wymiaru i kontekstu, między innymi dzięki usuwaniu samochodów z centrów miast i zdecydowanemu postawieniu na rowery.
Sewilla to jedna z najjaśniejszych gwiazd na mapie roweryzujących się europejskich miast. Startując nieomal od zera, w ciągu 3 lat udało się tam zbudować zarówno infrastrukturę, jak i znaczący udział rowerów w ruchu, osiągając bezprecedensowy skok do prawie 8% udziału rowerzystów w ruchu (więcej: http://www.zm.org.pl/?a=sewilla-119).
Z kolei władze Bordeaux w ciągu kilkunastu lat żmudnej pracy (przebudowa śródmieścia, reforma transportu publicznego, poprawa sieci rowerowej, połączone szeroko zakrojonymi konsultacjami społecznymi) zupełnie odmieniły oblicze miasta i uczyniły je z powrotem miejscem dla ludzi (więcej: http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,11370709,Dzienniki_francuskie__Bordeaux___jak_odzyskac_miasto.html).
A jak na tym tle wypada Wrocław i czego powinien uczyć się na przykładach z Francji i Hiszpanii? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas seminarium. Serdecznie zapraszamy!
Europejski Tydzień Mobilności (http://www.mobilityweek.eu) to zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku i odbywająca się regularnie co roku we wrześniu kampania mająca na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej, czy car-poolingu.
Od kilku lat kampania, wykracza daleko poza Europę (obecnie biorą w niej udział np. Chiny, Australia, czy Kanada). Uczestniczą w niej setki miast na całym świecie, pokazują, że choć jeden dzień w roku ulice mogą wyglądać inaczej. W ramach kampanii poszczególne miasta przygotowują szereg atrakcji: wystawy, konkursy z nagrodami, happeningi. Punktem kulminacyjnym jest obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu, podczas którego tradycyjnie wyłączony z ruchu zostaje ważny fragment infrastruktury drogowej danego miasta.
KONTAKT: wir@eko.org.pl lub tel. 609 97 66 76
Seminarium zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Seminarium 17 września: Europejskie salony wolne od aut - ruch w dobrym kierunku,