13
paźPrzedstawiciele największych miast rozmawiali o rewaloryzacji zabytków »
W sobotę we Wrocławiu spotkały się władze największych miejskich samorządów, które zgodnie stwierdziły, że na rewaloryzację zabytków w Polsce potrzeba więcej pieniędzy, a na same zadania większy wpływ muszą mieć obywatelskie komitety.
Jak powiedział PAP gospodarz spotkania prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, dyskutowano przede wszystkim o potrzebie rewaloryzacji zespołów i kompleksów urbanistycznych, „co nie wyklucza potrzeby pilnej renowacji najważniejszych indywidualnych obiektów zabytkowych, także w mniejszych miejscowościach”.
(…)
W Krakowie od grudnia 1978 r. działa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Rozdziela on pieniądze z istniejącego od 1985 r. Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W ostatnich latach było to ok. 40 mln zł rocznie.
(…)
W listopadzie 2012 r. szesnaście organizacji społecznych z całego kraju wystosowało „Apel o sprawiedliwy podział funduszy na ochronę zabytków w Polsce”. Domagało się przesunięcia pieniędzy z funduszu krakowskiego na obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz powołania tzw. pogotowia konserwatorskiego.
Koordynator tej inicjatywy przedstawiciel Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia Marek Karabon powiedział PAP w sobotę, że wrocławskie spotkanie przedstawicieli dużych miast „to klub bogatych, których stać na zadbanie o własne zabytki”.
„My, proponując powołanie pogotowia konserwatorskiego, chcemy, by z tych ponad stu milionów złotych przeznaczać pieniądze również na ratowanie niszczejących zabytków w małych miejscowościach, o które rzadko ktoś się upomina” – dodał Karabon.
Przedstawiciele największych miast rozmawiali o rewaloryzacji zabytków,
[…] się i zaczęli lobbować, aby pieniądze o pieniądze te nie mogli ubiegać się wszyscy, ale zamknięta grupa składająca się z głównie z największych ośrodków. Dlatego wystosowaliśmy kolejny apel, aby nie tworzyć kolejnego „klubu […]