7

lip

Powojenne bloki – dobre wzorce modernizacji część 1 »

Estetyka

Stalowa-Mosiezna(2)Temat malowania bloków staje się ostatnio modny. Do rozmaitych akcji upiększających nasze blokowiska włączają się ludzie z różnych środowisk – od twórców murali, przez performerów, dziennikarzy aż po muzyków. Większość z nich dostrzega, że główny problem estetyki polskich blokowisk leży w jakości ich malowania po termomodernizacji.

Powszechną bolączką odnawianych co pewien czas bloków z polskich osiedli jest wypaczanie ich założeń architektonicznych: przykrywanie skromnych detali rytmizujących elewacje grubą warstwą styropianu, zamurowywanie przeszkleń, przebudowywanie wejść, daszków, balkonów, nieujednolicanie stolarki okiennej i w końcu – malowanie w „wesołe” z założenia kolory i wzory. Często mamy w tych przypadkach do czynienia z trywializacją bądź infantylizacją architektury, ale jakkolwiekby tego nie zwać – jest to po prostu dewastacja. Dewastacja nieco inna, niezwykła, bo ukryta pod płaszczykiem modernizacji i remontu.

W Towarzystwie Upiększania Miasta Wrocławia wierzymy, że proste i sprawdzone rozwiązania są najlepsze, że czasem nie warto na siłę komplikować miasta, lecz korzystać z dobrych wzorców, których jest przecież niemało. Ta zasada odnosi się nie tylko komunikacji czy urbanistyki, ale również do estetyki przestrzeni publicznej.

Uważamy, że traktowanie architektury powojennej w sposób stereotypowy, wrzucanie bloków do jednego worka „szarych, nudnych klocków” jest nieuczciwe wobec dziedzictwa architektonicznego naszych miast. Niektóre budynki blokowe są naprawdę wybitne, wiele jest bardzo dobrych, ale niestety – lata zaniedbań, niewłaściwe remonty, przeróbki i malowanie, wypaczające ich architektoniczną istotę, nie pozwalają docenić prostoty i elegancji wielu projektów.

Opracowujemy katalog wizualizacji dobrych wzorców, który ma dostarczyć inspiracji wszystkim, którzy w jakiś sposób odpowiadają za poziom estetyczny remontów bloków. Chcemy pokazać, podobnie jak w naszym pomyśle na plac Nowy Targ, że remont można wykonać „wzorcowo” – odtwarzając oryginalne założenia lub wzbogacając je podkreślaniem elementów zasługujących na lepsze wyróżnienie czy zastosowanie wyższej jakości materiałów.

Jako przykład niech posłuży blok ze skrzyżowania ulic Stalowej i Mosiężnej we Wrocławiu. Ze względu na bliskie sąsiedztwo galeriowca autorstwa Stefana Müllera z ulicy Grabiszyńskiej 133-135 – ten budynek powinien mieć podobny do galeriowca schemat elewacji.

Stalowa-Mosiezna(1) Stalowa-Mosiezna(2)

Stalowa-Mosiezna(3) Stalowa-Mosiezna(4)

Widać różnicę? Tak naprawdę w wizualizacji zostały tylko wyeksponowane charakterystyczne cechy fasady, szacunek należy się przede wszystkim architektowi. Warto zwrócić uwagę, że bez wymiany i ujednolicenia stolarki okiennej efekt – mimo eleganckiego malowania – będzie mizerny. Nie warto też bać się białego koloru – na bardzo popularnym w Polsce żółtym kolorze na elewacjach też widać po jakimś czasie brud. Fasadę co kilka lat powinno się po prostu czyścić.

Poniżej kilka przykładów, nad którymi obecnie pracujemy i które znajdą się w przygotowywanej przez TUMW publikacji pt. „Powojenne bloki – dobre wzorce modernizacji”.

ul. Reja(1). Zdjęcie pochodzi ze strony Wratislaviae Amici ul. Reja(2). Zdjęcie pochodzi ze strony Wratislaviae Amici

Ulica Reja we Wrocławiu, trzy takie same bloki stojące obok siebie. Budynki zbudowane w oparciu o ten sam projekt znajdują się tez w innych częściach miasta (ul. Kolejowa / Grabiszyńska, ul. Wyszyńskiego, ul. Prusa). Tutaj najlepszym pomysłem jest przywrócenie oryginalnego malowania, co zademonstrowaliśmy.

Kuznicza(1) Kuznicza(2)

Stare Miasto we Wrocławiu – ulica Kuźnicza, róg z Uniwersytecką. Jedna z wielu propozycji renowacji bloku w typie „placu Nowy Targ”. Tutaj wersja z dominującą czernią bądź kolorem grafitowym. W publikacji pokażemy trochę więcej jego wariantów kolorystycznych i kompozycyjnych.

Lwowska-Jemiolowa(1) Lwowska-Jemiolowa(2)

Ciekawy blok narożny z Wrocławia, ze skrzyżowania ul. Lwowskiej z Jemiołową, złożony z dwóch brył. Zaproponowane jasne malowanie ma uwypuklić jego zalety i podkreślić atuty w rytmach elewacji. Modernistyczna pasmowość okien i balkonów, tak często wypaczana przez autorów niektórych modernizacji, również warta jest wyróżnienia. Dominacja bieli – w przeciwieństwie do kolorów żółtych i pomarańczowych – dodaje projektowi elegancji i sznytu nowoczesności.

Autorem wszystkich wizualizacji jest Marcin Papka, teksty: Marcin Papka i Wojciech Prastowski.

CDN

Powojenne bloki – dobre wzorce modernizacji cz. 2

Powojenne bloki – dobre wzroce modernizacji cz. 3

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.6/10 (20 votes cast)
Powojenne bloki - dobre wzorce modernizacji część 1, 9.6 out of 10 based on 20 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl