7
lipPowojenne bloki – dobre wzorce modernizacji część 1 »
Temat malowania bloków staje się ostatnio modny. Do rozmaitych akcji upiększających nasze blokowiska włączają się ludzie z różnych środowisk – od twórców murali, przez performerów, dziennikarzy aż po muzyków. Większość z nich dostrzega, że główny problem estetyki polskich blokowisk leży w jakości ich malowania po termomodernizacji.
Powszechną bolączką odnawianych co pewien czas bloków z polskich osiedli jest wypaczanie ich założeń architektonicznych: przykrywanie skromnych detali rytmizujących elewacje grubą warstwą styropianu, zamurowywanie przeszkleń, przebudowywanie wejść, daszków, balkonów, nieujednolicanie stolarki okiennej i w końcu – malowanie w „wesołe” z założenia kolory i wzory. Często mamy w tych przypadkach do czynienia z trywializacją bądź infantylizacją architektury, ale jakkolwiekby tego nie zwać – jest to po prostu dewastacja. Dewastacja nieco inna, niezwykła, bo ukryta pod płaszczykiem modernizacji i remontu.
W Towarzystwie Upiększania Miasta Wrocławia wierzymy, że proste i sprawdzone rozwiązania są najlepsze, że czasem nie warto na siłę komplikować miasta, lecz korzystać z dobrych wzorców, których jest przecież niemało. Ta zasada odnosi się nie tylko komunikacji czy urbanistyki, ale również do estetyki przestrzeni publicznej.
Uważamy, że traktowanie architektury powojennej w sposób stereotypowy, wrzucanie bloków do jednego worka „szarych, nudnych klocków” jest nieuczciwe wobec dziedzictwa architektonicznego naszych miast. Niektóre budynki blokowe są naprawdę wybitne, wiele jest bardzo dobrych, ale niestety – lata zaniedbań, niewłaściwe remonty, przeróbki i malowanie, wypaczające ich architektoniczną istotę, nie pozwalają docenić prostoty i elegancji wielu projektów.
Opracowujemy katalog wizualizacji dobrych wzorców, który ma dostarczyć inspiracji wszystkim, którzy w jakiś sposób odpowiadają za poziom estetyczny remontów bloków. Chcemy pokazać, podobnie jak w naszym pomyśle na plac Nowy Targ, że remont można wykonać „wzorcowo” – odtwarzając oryginalne założenia lub wzbogacając je podkreślaniem elementów zasługujących na lepsze wyróżnienie czy zastosowanie wyższej jakości materiałów.
Jako przykład niech posłuży blok ze skrzyżowania ulic Stalowej i Mosiężnej we Wrocławiu. Ze względu na bliskie sąsiedztwo galeriowca autorstwa Stefana Müllera z ulicy Grabiszyńskiej 133-135 – ten budynek powinien mieć podobny do galeriowca schemat elewacji.
Widać różnicę? Tak naprawdę w wizualizacji zostały tylko wyeksponowane charakterystyczne cechy fasady, szacunek należy się przede wszystkim architektowi. Warto zwrócić uwagę, że bez wymiany i ujednolicenia stolarki okiennej efekt – mimo eleganckiego malowania – będzie mizerny. Nie warto też bać się białego koloru – na bardzo popularnym w Polsce żółtym kolorze na elewacjach też widać po jakimś czasie brud. Fasadę co kilka lat powinno się po prostu czyścić.
Poniżej kilka przykładów, nad którymi obecnie pracujemy i które znajdą się w przygotowywanej przez TUMW publikacji pt. „Powojenne bloki – dobre wzorce modernizacji”.
Ulica Reja we Wrocławiu, trzy takie same bloki stojące obok siebie. Budynki zbudowane w oparciu o ten sam projekt znajdują się tez w innych częściach miasta (ul. Kolejowa / Grabiszyńska, ul. Wyszyńskiego, ul. Prusa). Tutaj najlepszym pomysłem jest przywrócenie oryginalnego malowania, co zademonstrowaliśmy.
Stare Miasto we Wrocławiu – ulica Kuźnicza, róg z Uniwersytecką. Jedna z wielu propozycji renowacji bloku w typie „placu Nowy Targ”. Tutaj wersja z dominującą czernią bądź kolorem grafitowym. W publikacji pokażemy trochę więcej jego wariantów kolorystycznych i kompozycyjnych.
Ciekawy blok narożny z Wrocławia, ze skrzyżowania ul. Lwowskiej z Jemiołową, złożony z dwóch brył. Zaproponowane jasne malowanie ma uwypuklić jego zalety i podkreślić atuty w rytmach elewacji. Modernistyczna pasmowość okien i balkonów, tak często wypaczana przez autorów niektórych modernizacji, również warta jest wyróżnienia. Dominacja bieli – w przeciwieństwie do kolorów żółtych i pomarańczowych – dodaje projektowi elegancji i sznytu nowoczesności.
Autorem wszystkich wizualizacji jest Marcin Papka, teksty: Marcin Papka i Wojciech Prastowski.
CDN
Powojenne bloki – dobre wzorce modernizacji cz. 2
Powojenne bloki – dobre wzroce modernizacji cz. 3
Powojenne bloki - dobre wzorce modernizacji część 1,
Jak już Ci na Sky-u pisałem ten pierwszy jest genialny. Nad resztą jeszcze by trzeba pomyśleć moim zdaniem;)
[…] Źródło: Powojenne bloki – dobre wzorce modernizacji […]