12

gru

PKS: drzewa pod topór »

Architektura i Urbanistyka

479064Inwestorowi galerii handlowej na dworcu PKS tak się spieszy, że nie czekając na wejście w życie nowego planu, wyciął już wiele drzew wzdłuż ulicy Borowskiej. Drzewa, pozostałe po dawnym parku, które przez dziesiątki lat cieszyły oko wrocławian i dawały im czystsze powietrze, zostały potraktowane jako przeszkody.

Pozwolenie na wyrąb wydano 8 stycznia, czyli 11 miesięcy temu. Co zastanawiające – stało się to na długo przed terminem składania wniosków do nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wynika z tego, że inwestor był bardzo pewny swego. Zakładał, że plan będzie zgodny z jego oczekiwaniami i nic nie zatrzyma go przed zniszczeniem zieleni. Tak się zresztą stało.
Czy cały proces opracowywania i uchwalania nowego planu nie był zatem udawaniem przed mieszkańcami? Prezydent Wrocławia już wcześniej uzgodnił wszystko z inwestorem, a głosowanie w Radzie Miejskiej było jedynie formalnością? Z wypowiedzi niektórych urzędników dało się wywnioskować zresztą, że znali oni koncepcję inwestora. Proces konsultacji społecznych okazał się iluzją, a głosy obywateli – zbędne.
[singlepic id=1326 w=320 h=240 float=center]
Czy władze Wrocławia naprawdę uważają, że 4,5 hektara wypełnione przez wielki gmach jest lepsze, niż współistnienie starych drzew, otwartej przestrzeni, budynków o różnych funkcjach i dworca przyjaznego pasażerom?
Jednym z wniosków TUMW było zachowanie zieleni od ulicy Borowskiej. Bezskutecznie przekonywaliśmy do tego tak urzędników magistratu, jak i członków Rady Miejskiej. Wśród większości radnych panowało jednak bezkrytyczne zaufanie do działań planistów i przekonanie, że inwestorowi nie można „przeszkadzać”. Niezrozumiałe jest oczekiwanie, że ten będzie działał zgodnie z interesami miasta i jego mieszkańców.
Kolejny raz osoby odpowiedzialne za przestrzeń Wrocławia prowadzą do jej dewastacji.
Autorem zdjęć jest Neo[EZN], Fotopolska.eu, dziękujemy.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (10 votes cast)
PKS: drzewa pod topór, 9.8 out of 10 based on 10 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl