16

maj

Opinia TUMW o nazwach ulic, rond i parków »

Tożsamość

Wizualizacja ronda przy Ołtaszyńskiej i ZwycięskiejTUMW złożył w Zarządzie Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego uwagi do projektów uchwał w sprawie nadania nazw dwóm rondom i parkowi. Choć uważamy, że nazwy ulic, placów i parków nie są najważniejszym problemem Wrocławia i nie wokół nich powinna się skupiać debata publiczna, chcemy zabrać głos w związku z ostatnimi propozycjami radnych i mieszkańców.

Nasz głos jest wyrazem troski o jakość przestrzeni nazewniczej, o którą trzeba dbać i przestrzegać przyjętych w uchwale Rady Miejskiej zasad. Najważniejsze z nich to poszanowanie dla historii i tradycji Wrocławia oraz zasada tzw. gniazd nazewniczych, tj. nazywania obiektów w jednej okolicy nazwami związanymi z jednym tematem.

Chcemy, by park przy ul. Gajowickiej otrzymał nazwę „Parku Gajowickiego”, gdyż pod taką nazwą jest znany od kilkudziesięciu lat. Proponowanego patrona, Mariana Langiewicza, który był generałem Powstania Styczniowego, proponujemy zostawić dla Przedmieścia Oławskiego, gdzie uhonorowani zostali inni dowódcy powstania.

Park Gajowicki str. 1Park Gajowicki str. 2

Dla ronda na ulicy Żmigrodzkiej, przy węźle autostradowym Wrocław-Północ, proponujemy natomiast prostą nazwę „Rondo Północne”, która odnosić się będzie do podstawowej jego cechy – położenia ronda w mieście.

Rondo Północne str.1 Rondo Północne str.2

Dla ronda na Ołtaszynie, na skrzyżowaniu ul. Ołtaszyńskiej i Zwycięskiej, proponujemy nazwę „Rondo Konnicy”, nazwane od rodzaju wojska (to inna nazwa na kawalerię), która to nazwa wiąże się zarówno z gniazdem odnoszącym się do hippiki, jak i z gniazdem wybitnych polskich dowódców.

Rondo Konnicy

Wizualizacja ronda przy Ołtaszyńskiej i Zwycięskiej

Wizualizacja ronda przy Ołtaszyńskiej i Zwycięskiej (materiały inwestora) 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Opinia TUMW o nazwach ulic, rond i parków, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl