21

cze

Nie będzie mieszkań na terenie Stadionu Olimpijskiego? »

Architektura i Urbanistyka

solimpijskiDolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków sprzeciwia się planom wybudowania mieszkań na terenach położonych przy Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. To oznacza, że plany Akademii Wychowania Fizycznego zakładające sprzedaż kilku działek na tym obszarze pod inwestycje prywatne mogą zostać zahamowane.

Jak podaje TVP Wrocław, sprawująca urząd Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (DWKZ) Barbara Nowak-Obelinda zakwestionowała pomysł, by na terenie po dawnym basenie przy Stadionie Olimpijskim powstały mieszkania. A takie plany miała jedna z firm, która kupiła tę działkę od AWF.

DWKZ zainteresował się sprawą po tym, gdy otrzymał od resortu kultury i dziedzictwa narodowego pismo od Grupy Inicjatywnej Stadion Olimpijski. Członkowie grupy alarmowali ministerstwo, że plany AWF mogą zniszczyć zabytkowy charakter kompleksu, którego sercem jest właśnie Stadion Olimpijski.

– Doszło do podziału nieruchomości, na to też powinna być zgoda konserwatora zabytków. Zobaczymy jak z tą sprzedażą – czy były pozwolenia. Będziemy to jeszcze badać, ale przestrzegałabym przed tymi działaniami prywatyzacyjnymi, dopóki sytuacja prawna się nie wyjaśni – przekonuje w TVP Wrocław Barbara Nowak-Obelinda.

I dodaje, że w jej ocenie żadna z instytucji odpowiedzialna we Wrocławiu m.in. za ład przestrzenny nie wyda zgody na to, by przy Stadionie Olimpijskim budować mieszkania.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia br. TUMW wysłał pismo do Ministerstwa Sportu i Turystyki, alarmując o planach zarządzającej terenem Stadionu Olimpijskiego AWF dotyczących sprzedaży kolejnych działek. Wskazywaliśmy, że na obszarze, gdzie dziś istnieje boisko do baseballa, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala wybudować m.in. hotel, obiekt kongresowy lub konferencyjny oraz zabudowa mieszkalnictwa zbiorowego. A to inwestycje, których zrealizowanie w sposób nieodwracalny zepsułyby charakter Stadionu Olimpijskiego – czyli miejsca do spacerów, uprawiania sportu i rekreacji.

– Uważamy, że teren ten powinien być objęty ochroną i traktowany z najwyższą dbałością. Wyrażamy głęboką obawę, że planowana przez władze AWF Wrocław sprzedaż działek na tym obszarze na potrzeby prywatnego budownictwa nieodwracalnie zniszczy unikatowy charakter kompleksu Stadionu Olimpijskiego, przyczyniając się do degradacji tego obszaru i tworząc bariery w korzystaniu z tych obiektów dla miłośników sportu oraz zdrowego trybu życia – napisaliśmy do Ministra Sportu i Turystyki.

Z planami wrocławskiej AWF polemizowały także inne wrocławskie organizacje, m.in. Rada Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki. Z kolei aktywiści skupieni wokół Grupy Inicjatywnej Stadion Olimpijski poprosili o interwencję Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazując, że stadion i jego układ architektoniczno-urbanistyczny jest objęty ochroną prawną, bo ma status zabytku.

W Radiu Wrocław temat komercjalizacji działek na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu komentowała Aleksandra Zienkiewicz z zarządu TUMW. Nagranie jest dostępne tutaj, zachęcamy do odsłuchania.

Źródło: TVP Wrocław.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Nie będzie mieszkań na terenie Stadionu Olimpijskiego?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl