10

lut

Nasze stanowisko w sprawie Wzgórza Georga Bendera »

Tożsamość

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia z radością wita inicjatywę Komisji Nazewnictwa Ulic przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia uhonorowania zasłużonego dla Wrocławia nadburmistrza Georga Bendera wzgórzem w Parku Południowym.

Sprawa jest nam bardzo bliska. Dwa lata temu zabiegaliśmy o wyremontowanie tego wzniesienia, wnioskowaliśmy tez o remont głazu postawionego na cześć Bendera. Inicjatywa (zgłoszona przez dyrektora Muzeum Miejskiego Macieja Łagiewskiego) przywrócenia nazwy wzgórzu Bendera, poparta przez tak szanowaną organizację jaką jest Towarzystwo Miłośników Wrocławia, niezmiernie nas cieszy.

Osoba Georga Bendera – który rządził miastem od 1891 aż do 1912 roku i dołączył do niego Popowice, Borek, Gaj i Zalesie, wybudował w mieście wiele ważnych mostów (Osobowicki, Trzebnicki, Zwierzyniecki, Tumski i Grunwaldzki), uruchomił pierwszy elektryczny tramwaj, powiększył liczbę mieszkańców Wrocławia o dwieście tysięcy, a budżet trzykrotnie – zasługuje na uhonorowanie. Chcemy wyrazić pełne poparcie dla tej inicjatywy i zgłaszamy chęć pomocy przy jej realizacji.

Cieszymy się niezmiernie, że udało się znaleźć taki sposób uhonorowania wielkiego wrocławianina, który nie będzie powodował dodatkowych kosztów ani utrudnień. Znakomicie pokazuje to, że pozostając Polakami – szanujemy tradycję, kulturę i dokonania naszych poprzedników.

Oto krótka historia naszych inicjatyw w sprawie bezimiennego wzgórza w Parku Południowym.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (8 votes cast)
Nasze stanowisko w sprawie Wzgórza Georga Bendera, 10.0 out of 10 based on 8 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl