2

kw.

Nasz apel do Ministra Sportu i Turystyki ws. Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu »

Architektura i Urbanistyka

solimpijski

Stadion Olimpijski wraz z otaczającymi go terenami jest jedną z wizytówek Wrocławia. Uważamy, że tę przestrzeń należy chronić przed komercjalizacją. Zarządzająca tym obszarem Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu planuje sprzedaż kolejnych działek. Zaniepokojeni tymi planami, poprosiliśmy Ministerstwo Sportu i Turystyki o podjęcie interwencji w sprawie kompleksu Stadionu Olimpijskiego.

Stadion Olimpijski wraz z otaczającą go zielenią, budynkami, boiskami i infrastrukturą sportową jest jedną z wizytówek Wrocławia. To miejsce, gdzie całe pokolenia wrocławian uprawiały sport i prowadziły aktywny tryb życia. Także historia tego obiektu może być dla Wrocławia powodem do dumy. Projekt tego stadionu wyszedł bowiem spod ręki znakomitego architekta Richarda Konwiarza jeszcze w latach 20. XX w. A jego twórca za swoje dzieło otrzymał prestiżową nagrodę – brązowy medal olimpijski w kategorii Architektura w konkursie dla wybitnych dzieł sztuki i literatury, zorganizowanym w 1932 r. w ramach Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles.

Stadion był areną wielu ważnych wydarzeń sportowych, m.in. meczów międzynarodowych reprezentacji Polski w piłce nożnej, potyczek Śląska Wrocław w europejskich pucharach czy turniejów żużlowego Grand Prix. Od wielu lat służy tez jako domowy obiekt żużlowców WTS Sparty Wrocław. Wkrótce Stadion Olimpijski czeka gruntowny remont, a wszystko w ramach przygotowań do Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017, których Wrocław będzie organizatorem.

Obok sportu przez duże S, Stadion Olimpijski jest też domem dla wielu pasjonatów sportu amatorskiego. Trudno zliczyć godziny, które na boiskach Pól Marsowych spędzili pasjonaci futbolu, biegacze walczący o trofea na stadionie lekkoatletycznym w kompleksie Stadionu Olimpijskiego, a także pływacy czy też miłośnicy baseballu z klubu KS Baseball.

Jesteśmy przekonani, że kompleks Stadionu Olimpijskiego to jeden z symboli Wrocławia, jego architektury oraz miejskiego sportu. Uważamy, że na wyjątkowy charakter tego miejsca wpływa nie tylko jego ciekawa historia, ale też otwarty charakter. Dlatego z dużym niepokojem przyjęliśmy informacje o planach władz AWF we Wrocławiu, dotyczących sprzedaży kolejnych działek na terenie tego obiektu. Przypieczętowana formalnie jest już sprzedaż działki, na której niegdyś istniał basen. Według zapowiedzi inwestora, w tym miejscu mają powstać komercyjne mikroapartamenty.

Planowana jest też sprzedaż m.in. działki, na którym dziś istnieje boisko do baseballa. W tym miejscu – zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego – może powstać kolejna czysto komercyjna inwestycja, m.in. hotel, obiekt kongresowy lub konferencyjny oraz zabudowa mieszkalnictwa zbiorowego. Uważamy, że te plany można i warto skorygować, o czym napisaliśmy w naszym liście do Ministra Sportu i Turystyki.

– Uważamy, że teren ten powinien być objęty ochroną i traktowany z najwyższą dbałością. Wyrażamy głęboką obawę, że planowana przez władze AWF Wrocław sprzedaż działek na tym obszarze na potrzeby prywatnego budownictwa nieodwracalnie zniszczy unikatowy charakter kompleksu Stadionu Olimpijskiego, przyczyniając się do degradacji tego obszaru i tworząc bariery w korzystaniu z tych obiektów dla miłośników sportu oraz zdrowego trybu życia – wskazujemy w naszym liście.

W liście do MSiT wskazujemy też, że plany inwestycyjne AWF Wrocław dotyczące kompleksu Stadionu Olimpijskiego mogą być sprzeczne ze statutowymi celami uczelni.

– Celem działalności Akademii Wychowania Fizycznego jest m.in. kształcenie studentów, działalność dydaktyczna oraz sportowo-rekreacyjna. To sprawia, że podstawowym celem AWF Wrocław w stosunku do posiadanych przez uczelnię obiektów sportowych oraz nieruchomości powinno być właśnie wykorzystywanie ich zgodnie z celami statutowymi. Taki też był cel przekazania uczelni terenów w kompleksie Stadionu Olimpijskiego przez Skarb Państwa – przekonujemy w naszym liście do resortu sportu i turystyki.

Poprosiliśmy też Ministra Sportu i Turystyki o sprawdzenie legalności planów AWF Wrocław, a także o wsparcie dialogu między uczelnią, władzami Wrocławia i społecznością lokalną, zaniepokojoną planami komercjalizacji działek na terenie Stadionie Olimpijskim.

Wkrótce o tej problematycznej sprawie poinformujemy też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kompleks Stadionu Olimpijskiego ma bowiem status zabytku i podlega ochronie prawnej. Obawiamy się, że sprzedaż działek na tym obszarze i realizacja inwestycji komercyjnych może nieodwracalnie zniszczyć układ urbanistyczny i architektoniczny tego miejsca.

Pełna treść pisma TUMW do Ministra Sportu i Turystyki ws. Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu:

1

skanpisma_1_popr

2

skanpisma_2

3

skanpisma_3

***
fot. Julo, Wikipedia.org/ domena publiczna.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (8 votes cast)
Nasz apel do Ministra Sportu i Turystyki ws. Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu, 10.0 out of 10 based on 8 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl